Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

dijital pazarlamada hedef kitle

Pazarlamanın temel unsurlarından biri hedef kitledir. Eğer hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlerseniz birçok alanda başarıyı hızlı bir şekilde yakalarsanız. Aksi takdirde çalışmalarınızdan ve faaliyetlerinizden olumsuz geri dönüşüm elde edersiniz. Dijital pazarlama açısından hedef kitlenizi belirleyerek SEO ve SEM yardımıyla doğru bir pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz.

Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Belirleme

1- Markanızı ve Ürünlerinizi Tanıyın!

Eğer markanızı ve ürünlerinizi tanımıyorsanız hedef kitlenizi belirlemenin onlara ulaşmanın bir anlamı olmayacaktır. Ayrıca markanızı ve sunduğunuz hizmetleri ya da ürünleri tanımadan onları kime ne şekilde sunacağınızı da doğru bir şekilde belirleyemezsiniz. Marka ve ürünlerinizi tanırken yüzeysel olmamalısınız. Çok basit bir ürün bile olsa ürünün en ince detayına kadar fikir sahibi olun. Örneğin bir plastik top bile üretiyor olsanız ürünün hangi aşamalardan geçtiğini bilmelisiniz.

2- Hedef Kitlenizin Tanımı Yapın!

Markanızı ve ürünlerinizi tanıdınız. Artık markanızın kimlere yönelik olduğunu ve ürünlerinizin kimler tarafından kullanılacağını belirlemelisiniz. Hedef kitleyi belirlerken öncelikle basit kriterlere göre belirleyin. Cinsiyet, yaş ve eğitim durumu gibi… İlk etapta belirleyeceğiniz bu kitlenin ortalama %80-90 gibi bir oranı ürünlerinizi satın alabilecek potansiyel müşterilerdir.

3- Hedef Kitlenizi Analiz Edin!

Hedef kitlenizi analiz ederken ilk etapta basit düşünün. Hedef kitlenizde yer alan insanların günlük hayatlarını düşünerek analize başlayabilirsiniz. Ürünleriniz ya da satışını yaptığınız hizmetlerin hedef kitlenizde yer alan insanların günlük hayatlarında nasıl bir yere sahip olduğunu düşünün. Bunu belirlerken ekip çalışması yapabilirsiniz. Bu sayede sonuçlara daha kolay ulaşırsınız. Ürün ve hizmetlerinizin sahip oldukları yeri belirledikten sonra hedef kitlenizin bu ürünlere ne kadar ihtiyaç duyduklarını ve kimlerin en kadar satın alabileceklerini belirleyin. Bu sayede kesin satış yapabileceğiniz çekirdek kitleye ulaşabilirsiniz.

4- Uygun Pazarlama Stratejisi Belirleyin!

Markanızı ve ürünlerinizi tanıdınız. Ardından hedef kitlenizi belirleyip onları analiz ettiniz. Bütün bunların sonucunda hem genel hem de özel bir hedef kitle belirlediniz. Artık oluşturacağınız pazarlama stratejinizi bu kitleye göre belirlemelisiniz. Hedef kitlenizin ilgisini çeken içerikler, dijital platformlarda nasıl davrandıklarını ve benzer durumları araştırarak bir strateji belirleyebilirsiniz.

Hedef kitleye uygun pazarlama stratejisi belirlerken bazı ön çalışmalar yapabilirsiniz. Örneğin pazar araştırması veya anket gibi çalışmalar… Ayrıca sektörün genel anlamda nabzını tutmak içinde pazara yönelik araştırmaları sürekli hale getirmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir