Google Ağustos Algoritma Güncellemesi Etkilerinden Kurtulma

Google Ağutos Algoritma Güncellemesi

Google Ağustos Algoritması güncellemesi, SERP sonuçlarında ciddi değişikliklere yol açarken birçok site üzerinde de büyük etkiler yarattı. Bu etki hiç şüphesiz sitelerin trafik kaybı olarak yansıdı. Bu yazımızda en son güncelleme olan Ağustos algoritma güncellemesi ve yarattığı etkilerden nasıl kurtulabileceğinize dair ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Google Ağustos Algoritma Güncellemesi Etkilerinden Nasıl Kurtulunur? 

Google Ağutos Algoritma Güncellemesi

Google her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği algoritma güncellemelerine Ağustos ayında bir yenisini daha ekledi. Bu güncelleme her yıl belli periyotlarla yapılan çekirdek algoritma güncellemesidir. Arama sonuçlarında büyük değişimler yaratan güncelleme, hemen hemen tüm sitelerde bazı etkiler yarattı. Bu etkilerinde en başında trafik kaybı yer aldı. Aşağıda sizlerle bu etkilerden nasıl kurtulacağınıza dair bazı ipuçları paylaşacağız.

Temelde sitenizle ilgili sormanız gereken bazı sorular var. Örneğin kullanıcıların arama sorgusu yani anahtar kelime ile ne kadar alakalı bir siteye sahipsiniz? Eğer siteniz ya da kullanıcılara sunduğunuz içeriklerde alaka düzeyi düşükse siteniz bu algoritma güncellemesi ile düşüşe geçmiş demektir. Bu yüzden bu etkiden kurtulmak için hızlı bir program dahilinde sitenizin ve içeriklerinizin alaka düzeyini yükseltmeniz gerekiyor.

Güncellemenin temelde arama sonuçlarını hedef aldığınız düşünürsek alakasız sayfaların, içeriklerin sitelerin algoritma güncellemesinden etkilendiğini tahmin etmek zor olmayacaktır. Kullanıcıların arama sorguları ile alaka düzeyi düşük sayfalar sıralama kaybederken, alaka düzeyi yüksek sayfalar sıralama açısından bir yükseliş yaşadı. Bu noktada site sahiplerinin ya da editörlerinin temel çıkarımlarının başında kullanıcı odaklı içerikler hazırlaması gerektiği yer alıyor. Eğer kullanıcı odaklı olmayan ve alakasız içeriklere sahipseniz güncellemenin etkisi epey bir süre devam edecek siteniz kalıcı olarak büyük bir sıra kaybı yaşayacaktır. Eğer sitenizde trafik kaybı gözlemliyorsanız öncelikle içeriklerinizi ve sayfalarınızı gözden geçirin. Ardından tüm sitenizi inceleyerek alaka düzeyini artıracak dokunuşlar yapın.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir