Site Hızını Arttırma: Araç Önerileri ve İpuçları

Site Hızını Arttırma: Araç Önerileri ve İpuçları

Site hızı, Google sıralama faktörleri arasında yer alan önemli bir kriterdir. Ayrıca bir sitenin sıralama açısından durumunu da gösterir. Eğer siteniz normalden daha yavaş ise siteniz arama sonuçlarında hızlı bir siteye göre daha düşük sıralamaya sahip olacaktır. Ayrıca yavaş bir site hızlı bir siteye göre daha geç taranacak ve eklenen yeni içerikler arama sonuçlarında normalden daha uzun sürede görünürlük kazanacaktır. Tüm bu nedenlerle birlikte web sitenizi hız açısından optimize etmeniz gerekir. Daha hızlı bir site, daha fazla organik trafik ve daha iyi sıralamalar için sitenizi hızlandırmanızı sağlayacak araç önerileri ve ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Site Hızını Artırmanızı Sağlayacak Araçlar

Bir web sitesinin hızını analiz ederken yardım alabileceğiniz birçok araç var. Ancak site sahipleri bu noktada tek bir araca bağlı kalarak yanılgıya düşer. Çünkü her araç site hızını farklı konumlardan ölçer. Bu nedenden dolayı farklı sonuçlar sunarlar. Bundan dolayı site hızını ölçerken birden fazla araç kullanmanızda fayda olacaktır.

1- Google PageSpeed ​​Insights: 

site hızı

PageSpeed Insights, bir web sitesinin hem mobil hem de masaüstü sürümü için açılış hızını test eden araçlardan biridir. Ayrıca site hızı ile ilgili detayları bilgileri de sunar. Site hızının yavaşlamasına neden olan hataları ve bu hataların ortadan kaldırmanızı sağlayacak çözüm önerileri bu detaylı bilgiler arasındadır.

2- GTmetrix

gtmetrix

GTmetrix; sayfa yüklenme süresi, sayfa boyutu ve total istekler metriklerine göre site hızını değerlendirir. Sitenizin hangi faktörlerden dolayı yavaşladığını sıralayarak sunar. Ayrıca birçok araçtan farklı olarak daha önce analiz edilen tüm siteler ile kıyaslar ve bu siteler içerisinde hangi konumda yer aldığınızı gösterir.

3- Google LightHouse

Google Lighthouse, PageSpeed Insights aracından daha fazla veriye ulaşmanızı sağlayan Google aracıdır. Dilerseniz Chrome eklentisi olarak kullanabileceğiniz araç, site hızının yanı sıra farklı ölçümler ve analizler de sunar. Google Lighthouse aracı hakkında daha fazla bilgiye ve nasıl kullanıldığına dair detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

WordPress Siteler İçin Site Hızını Artırmanızı Sağlayacak Eklentiler

WordPress siteler için önerilebilecek en iyi site hızı eklentileri arasında WP Rocket ve WP Super Cache yer alıyor. WP Super Cache, site önbelleiğini alır. Bu işlem sayesinde de sitenizin hızı artar. Ayrıca bu eklenti ücretsizdir. WP Rocket, diğer eklentinin aksine ücretli bir eklentidir. Kullanım kolaylığı sayesinde kullanıcı dostudur. Bu eklentiyi kullanmaya başladıktan sonra eğer 30 gün içerisinde memnun kalmazsanız para iadesi gerçekleştiriliyor.

CDN Kullanımı İle Site Hızınızı Artırabilirsiniz!

CDN site hızının artırılmasını sağlayan harika bir yöntemdir. Farklı bölgelerden siteye giriş yapan kullanıcılara fiziksel anlamda sitenizin yakınlaşmasını ve yükleme hızının artmasını sağlar. CDN ve ne gibi faydalar sunduğuna dair bilgilere CDN (İçerik Dağıtım Ağı) Nedir? adlı makalemizden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir