Facebook Organik Erişim Arttırma Yolları: Nihai Rehber

facebook organik erişim artırma yolları

Facebook’un Ocak 2018’de gerçekleştirdiği algoritma güncellemesi ile birlikte neredeyse tüm sayfalarda organik erişim düşüşleri yaşandı. Algoritma güncellemesi ile daha anlamlı sosyal etkileşim hedefleyen Facebook’un asıl hedefi kullanıcıların alakalı içeriklere ulaşmasıdır. Ayrıca yapılan açıklamalarda artık kullanıcıların medya, işletme ve markalara ait sayfa yayınları yerine arkadaşlarının ve grupların paylaşımlarına daha fazla rastlayacağı belirtildi. Bu nedenle markaların veya işletmelerin daha büyük kitlelere ulaşması bir yana olsun mevcut kitlesine içeriklerini bile sunması daha zor bir hale geldi. Buna bağlı olarak da Facebook organik erişim oranlarında düşüşler yaşandı. Tüm bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak sizlere Facebook organik erişim artırma yolları ile ilgili bir kılavuz hazırlamaya karar verdik.

Facebook Organik Erişim Artırma Yolları

1- Video İçerikler Oluşturun!

Facebook Organik Erişim Artırma Yolları

Facebook tarafından yapılan bir araştırmaya göre video içerikler diğer tüm içeriklere göre daha fazla etkileşim sağlıyor. Bu durumda doğrudan Facebook organik erişiminizi artırmanızı sağlıyor. Çünkü kullanıcılar ilgilerini çeken bir video içerik gördükleri zaman videoyu izlemekle kalmayıp gönderiyi paylaşacak ve sayfanızı takip edecek.

Facebook sayfanızda paylaşacağınız video içeriklerin neleri içerdiği önemlidir. Hedef kitlenizi ve markanızı yakından tanımanız gerekir. Çünkü hedef kitlenizin dikkatini çekmeyen ya da markanızdan bir parça içermeyen bir video oluşturmak organik trafiğinizi artırmanızı sağlamayacak. Facebookta paylaşmak üzere hazırlayacağınız videoların içerikleri şu şekilde olabilir:

  • Ürün tanıtımları ve demoları
  • Kullanıcı görüşleri
  • Marka değerleri
  • Trend ve eğlenceli içerikler
  • Uzman olduğunuz konularda eğitici videolar

Videolarınızın konularını belirlediniz. Ancak iş bununla bitmiyor. Videe içeriklerinizi paylaşırken bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir. Bu kurallar şu şekildedir:

  • Başlıkları Kullanın: Facebook kullanıcıların yaklaşık %80’i videoları sessiz izliyor. Bunun nedeni varsayılan ayarların sessiz olmasıdır. Bundan dolayı başlık kısmında video içeriğinin ne olduğuna dair ipuçları sunun. Ayrıca videonuza altyazı eklemek de kullanıcı deneyimini daha iyi bir düzeye taşıyacaktır.
  • Önemli Bölümlere Öncelik Verin: Facebook’ta paylaşacağınız video içeriklerin ilk saniyeleri değerlidir. Kullanıcılar ilk bir kaç saniye de videoyu izleyip izlemeyeceğine karar verir. Eğer kullanıcılar ilk saniyelerde etkilenirse videoyu değerli görecek ve izlemeye devam edecektir. Bu yüzden videoda önemli bölümlere öncelik vermeniz gerekir. Kullanıcıları en çok etkileyeceğini düşündüğünüz mesajları ve bilgileri ilk saniyelerde gösterin.

Facebook, canlı yayınların daha çok ilgi çektiği ve etkileşimi artırdığı konusunda birçok veri sundu. Facebook Live’ı kullanarak daha fazla erişim sağlayabileceğinizi unutmayın. Canlı videolarda kullanıcılara anında bildirim gider ve bu da diğer video içeriklere göre kullanıcıyı anında harekete geçirir. Ayrıca canlı yayınlarda kullanıcılar ile aranızdaki perde tamamen kalkar. Bu durum kullanıcılara samimi geldiği için de canlı yayınlar diğer videolara göre daha fazla etkileşim sağlar.

2- Doğal Tartışmalar Yaratın!

Facebook Organik Erişim Artırma Yolları

Facebook organik erişim artıma yolları arasında en etkili olan yöntem doğal tartışmalar yaratmaktır. Kullanıcıların yorum yapmasına teşvik edecek ve doğal bir tartışma yaratacak içerikler paylaşın. Kullanıcıları harekete geçiren uyarıcı sorular ile içeriklerinizi destekleyin. Bu sayede algortima güncellemesini lehinize çevirebilirsiniz.

3- Daha Az Bağlantı Daha Çok Görsel!

facebook organik erişim artırma yolları

Görsel içerikler diğer paylaşımlara göre %87 daha fazla etkileşim alıyor. Bu yüzden her paylaşımınızda mutlaka bir görsele yer verin. Paylaşımlarda yer verdiğiniz görseller anlaşılabilir ve sade olmalıdır. Görsel hazırlama konusunda Canva ve Design Bold gibi araçlardan destek alabilirsiniz.

4- Facebook Grubu Oluşturun!

facebook organik erişim artırma yolları

Facebook’ta bir sayfanız varsa bu tek başına yeterli olmayabilir. Markanız ya da yaptığınız iş ile ilgili bir Facebook grubu oluşturmalısınız. Bu sayede yalnızca Facebook erişiminizi artırmayacaksınız. Çünkü Facebook grupları doğal tartışmaların oluştuğu ve ortak özelliklere sahip belli bir kitlenin buluştuğu noktadır. Bu sayede hedef kitlenize de daha kolay erişebilirsiniz. Web sitenizi, markanızı veya ürünlerinizi kullanıcılara daha etkili bir şekilde sunma imkanı yakalayabilirsiniz.

5- Hangi İçeriği Ne Zaman Paylaşacağınızı Bilmelisiniz!

facebook organik erişim artırma yolları

Bu durum yalnızca Facebook için değil tüm sosyal medya platformları için geçerlidir. Her içeriği günün herhangi bir anında paylaşamazsınız. İçerikleriniz için doğru anı bulmalısınız. Kullanıcıların en çok aktif olduğu anda hazırladığınız içerikleri paylaşmak daha fazla Facebook organik erişimi anlamına gelir. Kullanıcıların günün hangi anında daha çok aktif olduğunu öğrenmek size ilk bakışta zor gibi gelebilir. Bunun için Facebook Insights’ı kullanabilirsiniz. Günün hangi anında en çok kullanFacebook Organik Erişim Artırma Yollarııcının aktif olduğunu takip edebilir ve paylaşımlarınızı buna göre yapabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir