E-Ticaret İçin En İyi Instagram Araçları

E-Ticaret İçin En İyi Instagram Araçları

Sosyal medya platformları arasında Facebook açık ara popülerliğini korumaya devam ederken E-Ticaret kapsamında en iyi sosyal medya platformu Instagram’dır. Markaların birçoğu en yüksek erişimi Instagram üzerinden sağlarken potansitel müşteriler ile etkileşim için de en önemli platformdur. Bu yüzden markaların potansiyel müşterilere ulaşması ve onlarla etkileşime  geçebilmesi için etkin bir biçimde Instgram’ı kullanması gerekir. E-Ticaret sitelerinin Instagram’ı etkin bir biçimde kullanabilmesini ve potansiyel müşterilerine ulaşabilmelerini sağlayacak E-Ticaret İçin En İyi Instagram Araçları listesini sizlerle paylaşacağız.

E-Ticaret İçin En İyi Instagram Araçları

1- Scoutsee ve Shoppable Mesajlar

Scoutsee

Instagram e-ticaret siteleri için büyük bir avantaj olsa da markalar için bazı dezavantajları da vardır. Çünkü Instagram kullanıcılarının gönderilerinde link eklemesine izin vermez. E-ticaret siteleri de yalnızca profillerinde internet sitelerinin linkini ekleyebiliyor. Bu durumda gönderilerde paylaşacağınız ürünlerin linklerini Instagram kuralları gereği ekleyemiyorsunuz.

Scoutsee, Instagram’da markaların yaşadığı bu problemi çözerek markaların alışveriş gönderileri oluşturmasını sağlıyor. Araç sayesinde markalar Instagram’da bir vitrin oluşturabiliyor. Bu sayede kullanıcıların ürüne ulaşmasını, alışveriş yapmasını ve satış sayfasına erişmesini sağlayabilirsiniz.

2- Wishpond

Wishpond

Instagram’da kullanıcılara harekete geçirmek veya yeni kitlelere ulaşmak doğru oluşturulmuş içeriklerle mümkündür. Sıradan veya kalitesiz içeriklerden oluşan gönderiler ile etkileşimi artırmak neredeyse imkansızdır. Bu yüzden oluşturduğunuz içeriklerin kullanıcıları harekete geçirecek düzeyde ve kaliteli olması gerekir.

Wishpond, etkileşim odaklı içerikler üretmenizi sağlayan Instagram araçlarından biridir. Araç ile oluşturacağınız yarışmalar ile daha fazla kullanıcıya erişebilirsiniz. Hashtag Yarışması uygulaması ile kullanıcılara hesabınızı takip etmeye yönlendirecek yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Ayrıca gerçek zamanlı analiz özelliği sayesinde anlık verilere ulaşarak iyileştirmeler yapabilirsiniz.

3- Iconosquare

Iconosquare

Instagram’da gönderi performanslarını beğeni veya yorum gibi bazı verilere göre değerlendirebilirsiniz. Ancak genel performansınızı rakipleriniz ile manuel olarak kıyaslamak oldukça zordur. Iconosquare, markanızın platform üzerindeki büyüme oranını, takipçilerini ve gerçek zamanlı performanslarını ölçümler. Paylaşımlarınızın aldığı beğeni ve yorumlara göre gönderilerinizi hangi zaman diliminde paylaşmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Böylelikle daha yüksek etkileşim oranına sahip olabilirsiniz.

Aracın en iyi özelliklerinden biri de kullanılan hashtag ve filtrelerin etkileşim oranı üzerinde nasıl bir etki yarattığını göstermesidir. Bu sayede yüksek etkileşim aldığınız hashtag ve etiketleri belileyerek gönderileriniz ile daha yüksek etkileşim sağlayabilirsiniz.

4- Taggd

Taggd

Instagram’da bir markanın gönderileri altında gerçek kullanıcıların yapmış olduğu yorumlar, markanın kendisinden daha fazla güven duyulan faktörlerdir. Yani bir ürününüzü paylaştığınızda siz ne kadar ürünle ilgili açıklama yapsanız da kullanıcılar, gönderiye diğer kullanıcılar tarafından yapılan yorumları daha çok dikkate alıp güvenirler. Bu yüzden markaların, daha fazla etkileşim sağlayabilmesi için kullanıcı tarafından üretilmiş içeriklere ihtiyaçları vardır.

Taggd, Instagram’daki fotoğraflarda bulunan özel hashtagleri toplar ve ilgili ürünün sayfasında bir araya getirir. Bu sayede kullanıcıların yaptığı yorumlar bir araya toplanır ve daha fazla etkileşim sağlanır.

5- Later

Later

Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instgram üzerinde de daha fazla etkileşim için sürekli paylaşım yapmanız gerekir. Özellikle markalar belli günlerde içerik paylaşımını bir gelenek haline getirebilir. Örneğin Cuma ya da pazartesi günü gibi. Later, bir içerik takvimi oluşturmanızı ve paylaşımlarınızı düzenli olarak takip etmenizi sağlar. Haftanın hangi günü veya günün hangi saatinde paylaşım yapacağınızı belirleyerek düzenli içerik paylaşımı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece daha fazla kullanıcıya ulaşarak etkileşim oranınızı artırabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir