En İyi 6 Youtube SEO Tekniği

En İyi 6 Youtube SEO Tekniği

YouTube, insanların artan video içerik talebini karşılayan bir bir platformdur. Artık YouTuber olarak isimlendirilen kitle sadece hobi olarak değil bir iş mecrası olarak YouTube’u kullanıyor. Dışarıdan bakıldığında YouTube’da başarılı olmak çok kolay gibi görünebilir. Ancak komik ya da insanların ilgisini çekecek içerikler üretmek tek başına YouTube’da başarılı olmanızı sağlamaz. YouTube’da nasıl başarılı olunur sorusunun cevabını En İyi 6 YouTube SEO Tekniği yazımızla sizlerle paylaşacağız.

youtube seo

YouTube’a başarılı olmak için öncelikle YouTube kanalınızı bir web sitesi gibi düşünmeniz gerekir. Burada tek fark kullanıcılarla yazılı içerikler yerine video içeriklerin sunulduğu bir arama motorundan videolarla etkileşim kurmanızdır. Sunduğunuz video içerikleriniz ile kullanıcılar ile olan etkileşimi artırmak için bir web sitesinde olduğu gibi SEO çalışmasına ve stratejisine ihtiyacınız vardır.

1- Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırmasının bir web sitesi için en kadar önemli olduğunu defalarca dile getirdik. Bu durum YouTube SEO için de geçerli bir durumdur. Kullanıcılara sunacağınız videolarda başlık, etiket ve açıklama kısmında yer alacak anahtar kelimelerin araştırılması gerekir.

Videolarınız için seçeceğiniz anahtar kelimeler yüksek aranma hacmine sahip olduğu gibi rekabetin de yüksek olduğu anahtar kelimeler ise işiniz oldukça zor olacaktır. Çünkü binlerce ve hatta belki de milyonlarca içerik içerisinden sıyrılıp üst sıralarda yer almak oldukça zor olacaktır. Bunun için aranma hacmi yüksek fakat rekabeti düşük anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde milyonlarca abonesi olan kanallarla yarışmanız neredeyse imkansız olacaktır.

Youtube gibi yüzlerce platformlarda SEO Çalışması için içeriğimize göz atabilirsiniz!

2- Yüksek Kaliteli Videolar

YouTube kanalınız bir web sitesinden daha çok emek isteyen bir mecradır. Çünkü videolarınızda birçok ekipman kullanmanız gerekir. Işık, kamera ve diğer ekipmanlar oldukça önemlidir. İlk başlarda bu ekipmanlar için gerekli bütçeye sahip olmayabilirsiniz. Ancak doğru bir şekilde seçeneğiniz ortam ve ışıkta cep telefonunuzla bile video çekseniz de videonuz daha kaliteli görünecektir.

YouTube kanalınızdan kullanıcılara sunduğunuz videoların kalitesi etkileşiminizi doğrudan etkiler. Karanlık, net olmayan veya kötü bir ışıkta çekeceğiniz videolar ile YouTube’da varlığınızı sürdürmek oldukça zordur. YouTube’da başarılı olan birçok kanalı incelediğiniz videoların kalitesinin en denli yüksek olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden başarılı olmak istiyorsanız kaliteli videolar çekmeniz gerekir. Kamera açısının, mikrofonun, ışığın ve ortamın oldukça iyi bir şekilde ayarlanması gerekir. Çünkü YouTube’da en çok izlenen videoların tamamı HD ses ve görüntü kalitesine sahiptir.

3- Video Optimizasyonu

Bir web sitesinde olduğu gibi kullanıcılara sunduğunuz içerikleri YouTube’da da optimize etmeniz gerekir. Seçeceğiniz başlıklar kullanıcıların dikkatini çekecek, merak uyandıracak ve onları harekete geçirecek şekilde ayarlanmalıdır. Video resminin, içeriğe dair kullanıcıları meraklandıracak şekilde seçilmesi gerekir.

Kanalınızın kimliğine göre açıklama kısımlarını oluşturmalısınız. Eğer kişisel içerikler üreten bir kanalsanız içten ve samimi bil kullanmak kullanıcıların daha çok hoşuna gidecektir. Ayrıca hem başlıkta hem de açıklama kısmında yazım ve imla hatalarının olmadığına dikkat etmelisiniz. Aynı konuda çekilen binlerce video içerisinde hazırladığınız videonun ön plana çıkması için etiketleri doğru bir şekilde seçerek eklemelisiniz.

4- Video Tanıtımı

Videonuzu tanıtmak için en iyi yollardan biri sosyal medya platformlarıdır. Her ne kadar abone sayınız çok olsa da kullanıcıları yeni içeriklerinizden bir şekilde haberdar etmeniz gerekir. Ayrıca mevcut abonelerinizi artırmak yani hedef kitlenizi genişletmek için de tanıtım yapmanız şarttır.

Hazırladığınız video içerikleri Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya araçlarında hem hikaye hem de post olarak paylaşmanız gerekir. Bunu yaparken de yine etkileyici ve merak uyandıracak bir şekilde paylaşım yapmanız önemlidir. Ayrıca videolarınız ön plana çıkması için sosyal medya reklamlarını da kullanabilirsiniz. Böylece mevcut kitlenizden daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Videonuzu ve kanalınızı tanıtmak için sosyal medyanın yanı sıra işbirlikleri içerisinde olabilirsiniz. Farklı YouTube kanallarına konuk olabilir ya da diğer YouTuberları konuk olarak kanalınızda ağırlayabilirsiniz.

5- YouTube Kanal Optimizasyonu

YouTube SEO, yalnızca videoların optimizasyonunu kapsamaz. Daha fazla izlenme oranı ve abone kazanmak için kanalınızı da optimize etmeniz gerekir. Kanalınızda yer alacak profil resminiz kaliteli bir görsel olmalıdır. Takipçilerinizin sizinle iletişime geçmesini sağlamak için iletişim adresinizi eklemelisiniz. Açıklama kısmına kanalınız hakkında kısa ve net olacak şekilde açıklama oluşturmalısınız. Bağlantılar kısmında kanalınızın resmi sosyal medya hesabını, kişisel sosyal medya hesaplarınızı ya da ilgili Facebook grubu ekleyebilirsiniz.

6- İzlenme Süresi Optimizasyonu

Bir web sitesinde hemen çıkma oranı ve kullanıcıların sitede geçirdiği süre ne kadar önemliyse YouTube’da izlenme süresi o kadar önemlidir. Kullanıcılar, videonuzu ortalama ne kadar izlemiş, hangi dakikadan sonra videodan çıkmış gibi önemli ölçümleri takip etmelisiniz.

İzlenme süresini artırmak için videonuzun içeriğine göre merak duygusunu kullanıcılarda uyandırmanız gerekir. Reklamların sıklığını özenle ayarlamanız gerekir. Eğer videoda gereğinden fazla reklama yer verirseniz içeriğiniz ne kadar ilgi çekici ya da kaliteli olursa olsun kullanıcılar sürekli karşılarına çıkan reklamlardan sıkılarak videonuzu belli bir süreden sonra izlemekten vazgeçecektir.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir