EAT Puanı Nedir, Nasıl Arttırılır?

EAT Puanı Nedir

EAT ve EAT puanı, Google’ın 1 Ağustos’ta gerçekleştirdiği çekirdek algoritma güncellemesinden sonra sıkça duyduğumuz bir terim haline geldi. Özellikle YMYL (Your Money Your Life) olarak adlandırılan sitelerde EAT puanı ayrı bir öneme sahipken 2019 SEO Trendleri arasında da yerini aldı. EAT Puanı Nedir, EAT Puanı Nasıl Arttırılır ve neden önemlidir gibi sorularınızın yanıtını bu yazımızda açıklayacağız.

EAT Puanı Nedir?

EAT ya da E-A-T, Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilirlik kelimelerinin İngilizce karşılıklarının kısaltmasıdır. Uzmanlık, yazdığınız içerikler ile uzman olduğunuzu göstermenizdir. Tüm web sitelerini ilgilendirse de sağlık ve finans siteleri için çok önemlidir. İçeriklerinizin kullanıcıları doğru ve yararlı bilgiler sunması gerektiğini söyler. Yetkinlik, kısacası sitedeki kimliğiniz ve statünüz ile ilgilidir. İçerik oluşturan ya da yetki sahibi kişi olduğunuzu belirtmeniz gerekir. Güvenilirlik ise siteniz ile kullanıcılara güven vermeniz anlamına gelir. Özellikle kredi kartı bilgileri gibi kullanıcıların önemli bilgilerini paylaştığı e-ticaret sitelerinin dikkat etmesi gereken bir noktadır. Güvenilirlik için ilk adım SSL sertifikasıdır.

EAT Puanı Nasıl Arttırılır?

Google, son çekirdek algoritma güncellemesinin ardından içeriklerin kalite puanını daha çok ön plana çıkarmaya başladı. Bununla birlikte içeriklerinizin kalite puanı dolaylı olarak arama sonuçlarında sıralamanızı etkiliyor. EAT puanını artırmak için ise dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor.

1- İçeriklerinizin Uzman Kişiler Tarafından Hazırlanmış Olmasına Dikkat Edin!

YMYL siteler, bu konuda daha hassas olmalılar. Sağlık ve finans konuusnda oluşturulan içeriklerin mutlaka uzman bir kişi tarafından hazırlanması gerekir. Örneğin “mide ağrısına iyi gelen şeyler” arama sorgusu ile sitenize gelen bir kişiye yanlış bilgiler sunmanız kişinin sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratır. Bu yüzden alanında uzman kişiler tarafından doğru ve güvenilir bilgilerin yer aldığı içerikler üretmelisiniz. İçeriklerinizi kendiniz hazırlıyorsanız bir uzmana danışmadan bu içerikleri paylaşmamanız gerekir.

2- Web Sitenizin Sorumluluğunun (Yetkin Kişinin) Kimde Olduğunu Belirtin!

Web sitelerinde yer alan künye kısmı yetkin kişinin kim olduğunu gösterir. EAT puanını artırmak için bu bölümün mutlaka bulunması gerekir. Site sahibinin, içeriği oluşturan kişinin bilgilerinin, varsa site sahibi firma bilgilerinin ve açık adresinin künye olarak adlandırılan kısımlara eklenmesi gerekir. Ayrıca tüm içeriklerde yazar adı ve biyografi kısmının yer alması uzmanlık faktörü üzerinde de olumlu etki yaratır. Çünkü içerikler, oluşturan kişinin uzman biri olup olmadığı hakkında kullanıcılar değerlendirme yapabilir. Bu da dolaylı olarak EAT puanının üç temel faktörü olan uzmanlığı doğrudan etkiler ve puanınızın artmasını sağlar. Son olarak Google’ın yönergelerinde eğer yazar bilgisi yoksa EAT’ye bu durumun zarar verebileceğini belirttiğini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

3- Sitenizin Güvenilir Olduğunu Gösterin!

Sitenizin güvenilirliği ile ilgili ilk adım hala HTTP’den HTTPS’ye geçmediyseniz bu işlemi tamamlamak olmalıdır. Eğer HTTPS’ye geçiş yapmadıysanız kullanıcılar sitenize giriş yaptığında adres çubuğunda sitenizin adresinin hemen solunda güvenli değil uyarısı ile karşı karşıya kalacaktır. Özellikle internet siteniz aracılığıyla satış yapıyorsanız yani bir e-ticaret sitesi iseniz bu durum satış oranlarınızdan markalaşma sürecinize kadar birçok durum üzerinde olumsuz durum yaratacaktır. Hala HTTPS’ye geçiş yapmadıysanız HTTP’den HTTPS’ye Nasıl Geçilir? adlı içeriğimizden gerekli detaylara ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir