Internal Link Nedir? Internal Link Yapısında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Internal Link

Internal Link, sitede bulunan sayfalar arasında verilen linklerdir. Internal Link en basit anlamıyla site içi bağlantı olarak adlandırılır. Sitenizde yer alan sayfaların önemi gibi temel noktalarda oldukça önemli olan Internal Link, ziyaretçilerin sitedeki diğer sayfalara yönlendirilmesini de sağlar.

Internal Link Nedir?

Internal Link

Internal Link, en temel anlamıyla site içi bağlantıdır. Sayfalar arasındaki hiyerarşiyi ve önemi belirlemeyi sağlar. Ayrıca sitenizi ziyaret eden kullanıcıların diğer sayfaları ziyaret etmesini sağlar. Internal Link, içerikleriniz arasında köprü görevi kurar. Sitenizde bulunan bir içerikte yer alan anahtar kelimeyle alaka düzeyi bulunan bir diğer içerik arasında bağlantı oluşturarak içerikleri birbirine bağlar.

Internal Link, özellikle kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirmesi açısından önemlidir. Bir içerikten diğer içeriğe kurduğunuz köprü sayesinde kullanıcılar ilk içeriği ziyaret ettikten sonra diğer içeriklere de göz atar. Bu sayede kullanıcıların sitenizde geçirdikleri süreyi atarırsınız.

Internel Link Yapısında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Internal link

Internal Link yani site içi bağlantılarda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Oluşturacağınız link ağında aşağıda sizler için sunacağımız ipuçlarına ve önemli noktalara dikkat ederek doğru bir link inşası oluşturabilirsiniz.

1- En Önemli Sayfanız Ana Sayfadır!

Site içi link ağı oluştururken asla unutmamanız gereken nokta en önemli sayfanızın ana sayfa olduğudur. Sitenizde en çok bağlantı vereceğiniz yani referans göstereceğiniz sayfa mutlaka ana sayfa olmalıdır. Çünkü Google başta olmak üzere arama motorlarının en önem verdiği ve titiz davrandığı sayfalar ana sayfadır. Bundan dolayı linkleme de en çok link çıkışının ana sayfaya yapılmış olması gerekir.

Örneğin ana sayfanızın yanı sıra X ve Y sayfalarınızın olduğunu varsayın. Burada önem sırasına göre hiyerarşik düzende ilk sırada yer alan sayfanızın ana sayfa olması gerekir ve en çok link çıkışı da ana sayfaya olmalıdır. Ardından X ve Y sayfaları arasından hangisinin en önemli olduğunu belirleyin. Ana sayfanın ardından en çok bağlantı yönlendirdiğiniz sayfanız bu sayfa olmalıdır.

İkinci olarak ana sayfaya link verirken dikkat etmeniz gereken nokta farklı anahtar kelimelerin kullanılmasıdır. Ana sayfa link verirken sadece belirli bir kaç kelimeden link vermeyin. Mümkün olduğunca çeşitli anahtar kelimelerden ana sayfaya linkleme yapın.

2- Kullanıcılar Açısından Değerli Olan Sayfalara Öncelik Verin!

Internal Link’in temel amaçlarından biri de kullanıcıları diğer sayfaları ziyaret etmeye teşvik etmektir. Bu yüzden sayfalar arası bağlantı kurarken kullanıcılara aradığı bilgileri sunan, kaliteli içeriklere sahip ve değerli sayfalar arasında olmasına dikkat edin. Ayrıca link vererek köprü oluşturduğunuz iki sayfa arasında alaka düzeyinin yüksek olmasına da dikkat edin. Kaliteli sayfalara yönlendirmeniz durumunda kaliteli sayfalarınız sayesinde diğer sayfalarında kalitesini artırabilirsiniz.

3- Metin İçerisinden Link Verin!

Bir sayfadan diğer sayfalara link verirken linklerin metin içerisinde olması gerekir. Konu başlığı, ilgili anahtar kelimeler veya alt başlıklardan link verebilirsiniz. Bu sayede hem arama motorları hem de kullanıcılar açısından daha değerli linkler oluşturmuş olursunuz. Ayrıca özellikle Google, link çıkışlarının metin içerisinden olduğu bağlantıları daha çok sever.

4- Sayfalar Arasında Karşılıklı Bağlantı Vermeyin!

Site içi link ağı oluştururken X sayfasından Y sayfasına link verdiğiniz zaman Y sayfasından tekrar X sayfasına link vermeyin. Bu yüzden hangi sayfadan hangi sayfaya link verdiğinizi mutlaka takip edin ve mümkünse bir dosya oluşturun. Karşılıklı bağlantı oluşturduğunuzda X sayfasına gelen kullanıcı Y sayfasını linki takip ederek ziyaret edecek. Ardından tekrar linki takip ederek X sayfasına yani başlangıç noktasına geri dönecektir. Bu durumda kullancıı sitenizi terk edecektir. Bunun yerine Y sayfasından başka bir sayfa link verdiğinizde kullanıcı üçüncü bir sayfayı ziyaret edecek ve sitede daha fazla zaman geçirecektir. Bu durum arama motorları içinde geçerlidir.

5-External (Site Dışı ) Linkler ile Değerli Sayfaları Tespit Edebilirsiniz!

Internal link

Kaliteli ve değerli sayfaları belirleme konusunda zorlanıyorsanız external yani site dışı linkleri takip ederek bunu kolaylaştırabilirsiniz. SEO araçları yardımıyla en çok dış baplantıya sahip sayfaları tespit ederek bu sayfaların öne çıktığı bir sayfalar arası hiyerarşi oluşturabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir