Site Mimarisi Nedir, Nasıl Geliştirilir?

site mimarisi

Site mimarisi kullanıcıların aradıkları içeriklere ya da sayfalara kolaylıkla ulaşmasını sağlayan yapılandırmalardır. Kullanıcıların aradıkları içeriklere ulaşamadığı bir sitede site mimarisinden kaynaklanan problemler vardır. Bu tür sitelerde kullanıcı deneyimi başta olmak üzere hemen çıkma oranı gibi birçok metrik olumsuz etkilenir. Sitenizde yer alan sayaların ve sitenizin genel SEO başarısı açısından site mimarisinin doğru bir şekilde geliştirilmesi gereklidir. Bu yazımızda sitesi mimarisi nedir, neden önemlidir ve nasıl geliştirilir gibi merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Site Mimarisi Nedir?

site mimarisi

site mimarisi, kullanıcıların web sitesinde yer alan içeriklere kolaylıkla ulaşmasını sağlayan yapılandırmalar bütünüdür. Web site mimarisinde odak noktanız kullanıcılar olmalıdır. Kullanıcıların içeriklere ve aradıkları bilgilere kolay ulaşabilecek bir site mimarisi oluşturmanız gereklidir. Kullanıcı deneyimi ile doğrudan ilişkili olan site mimarisi kullanıcı odaklı bir şekilde geliştirildiğinde kullanıcı deneyimini yükseltir. Bu yüzden site mimarinizin geliştirilmesi önemlidir.

Kullanıcı deneyiminin 2019’da daha çok ön plana çıktığını göz önünde bulundurduğunuz da bir site için site mimarisinin ne kadar önemli olduğunu anlamak zor olmayacaktır. Çünkü site mimarisi kullanıcı odaklı olarak geliştirildiğinde kullanıcı deneyimini yükseltici bir etki yaratacaktır.

Site mimarisi kullanıcı odaklı bir şekilde geliştirildiğinde kullanıcılar sitenizde daha fazla vakit geçirecektir. Çünkü sayfalar arasında geçişleri ve aradıkları bilgiye ulaşmaları kolaylaşmış olacaktır. Bu durumda kullanıcı deneyimi üzerinde olumlu etki yaratacak ve hemen çıkma oranı düşecektir. Tüm bunlarla birlikte arama motorları sitenizin kullanıcı dostu bir site olduğunu düşündüğü için arama sonuçlarında sıralamalarınızda artış gözlenecektir. Bir diğer açıdan değerlendirecek olursa site mimarisi hatasız bir şekilde oluşturulduğunda arama motoru botları sitenizi ve içeriklerinizi çok daha kolay bir şekilde tarayacaktır.

Site Mimarisi Nasıl Geliştirilir?

Site mimarisi nedir ve neden önemlidir sorularınızın cevabı yanıtladığımıza göre şimdi site mimarisinin nasıl geliştirileceğini sizlerle paylaşacağız.

1- Ana Sayfadan Diğer Sayfalara Kullanıcıların Ulaşımı

Kullanıcılar sitenizi ziyaret ederek ana sayfanıza ulaştığında buradan diğer sayfalara yani alt sayfalara ulaşmak istediğinde çok fazla sayıda tıklama yapıyorsa site mimariniz kullanıcı dostu değildir. Kullanıcıların ana sayfadan diğer sayfalara ulaşımı en fazla 3 tıklama ile sağlanmalıdır. Kullanıcıların sitede istedikleri sayfaya ana sayfadan kolayca ulaşmasını sağlamak için üst menüde kategorilere yer vermelisiniz Bu sayede en fazla üç tıklama ile kullanıcılara istedikleri sayfalara kolayca ulaşır. Aksi takdirde bu sayı arttıkça hem kullanıcı deneyimi azalacak hem de hemen çıkma oranı yükselecektir.

2- Anlamlı İç Bağlantı Ağı

İki içerik arasında bağlantı sağladığınızda bu iki içeriğin alakalı içerikler olması gerekir. Birbiri ile aynı konunun parçalarını anlatan, anlamsal ilişkiye sahip yani alakalı içerikler arasında bağlantılarla köprü kurmanız gerekir. Kullanıcılar SEO araması ile sitenizdeki SEO Nedir? içeriğini ziyaret ettiklerinde bağlantılar da bu konu ile alakalı içeriklere onları yönlendirmelidir. Aksi takdirde kullanıcılar alakasız bir içeriğe yönlendirilecek ve sitenizi terk edecektir.

3- Sabit Bir Model Oluşturun!

Sitenizde yer alan sayfaların tamamı site mimarisi açısından aynı bütünü oluşturuyor olmalıdır. Yani yapısal özellikler açısından aynı olmalıdır. Farklı modeller kullandığınız zaman kullanıcı her sayfada farklı bir tasarım ve mimari ile karşılaşacaktır. Bu durumda onları sitenizde daha fazla vakit geçirmek için ikna etmeyecektir.

4- Kullanıcıların Sitede Kolay Gezinmesini Sağlayın!

Site mimarisinin temelinde kullanıcıların site içerisinde kolay gezinmesini sağlamak vardır.  Kullanıcılar ana sayfadan içeriklere, kategorilere kolay bir şekilde ulaşırken tekrar ana sayfaya da kolay bir şekilde ulaşmalıdır. Yani kısacası site içerisinde kolay bir şekilde gezinebilmelidirler.

Sonuç;

Site mimarisi özellikle kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Bu yüzden iç bağlantılardan kategorilere kadar iyi bir şekilde ayarlanması gerekir. Kullanıcılar en fazla üç tıklama ile ana sayfadan diğer sayfalara ulaşabilmeli ve buradan tekrar kolay bir şekilde ana sayfaya dönebilmelidir. Bunun sitenizi kategorilendirin. Bu sayede kullanıcılar daha kolay bir şekilde istedikleri sayfalara ulaşacaktır. Eğer site mimarisi ve tasarım konusunda zorlanıyorsanız bulunduğunuz sektörde yer alan popüler sitelerin mimarisini inceleyebilirsiniz. Bu sayede daha kolay bir şekilde fikir üretebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir