En İyi Backlink Alma Yöntemleri

En İyi Backlink Alma Yöntemleri

SEO denildiği zaman akla gelen ilk şey hiç şüphesiz backlinktir. Backlink alırken ise en önemli kriterler doğal ve kaliteli olmasıdır. Google ve diğer arama motorlarında sitenizin daha iyi bir konuma gelmesi için kaliteli ve doğal backlinklere ihtiyacınız vardır. Bu yazımızda “En iyi backlink alma yöntemleri nelerdir?” sorusunun yanıtını sizlerle paylaşacağız.

En İyi Backlink Alma Yöntemleri

1- Misafir Yazarlık ile Backlink Almak

Misafir ya da konuk yazarlık hemen hemen her gün duyduğunuz bir kavramdır ve backlink alma yöntemleri içerisinde de en etkili yöntemlerden biridir. Misafir yazarlık sadece backlink kazanmanızı değil aynı zamanda blogunuzun yüksek oranda trafik elde etmesini de sağlar. Örneğin günlük ortalama 50k trafiğe sahip bir blog ya da sitede misafir yazarlık yapmanız hem daha fazla trafik hem de sadık ziyaretçiler anlamına gelir.

Misafir yazarlık konusunda birçok kişi ön yargılıdır. Bunlardan en belirgini kendi siteme içerik eklemek yerine neden başka bir platformda içerik ekleyeyim şeklindedir. Ancak bilmeniz gereken nokta şu ki günlük ortalama 50k trafiğe sahip bir platformda içeriğinizi paylaşmak, sitenizden bahsetmek ve markanızı duyurmak, kendi sitenize içerik eklemekten daha karlıdır.

Oluşturduğunuz içeriği kendi blogunuzda yayınlamak günü kurtarabilir. Ancak SEO geleceğe yatırım yapmaktır. Bu bağlamda misafir yazarlık da buna katkı sağlar. Belki günü kurtardığınızı düşünmeyebilirsiniz ama sitenizin geleceğine iyi bir yatırım yapabilirsiniz.

Backlink sadece bir bağlantıdan ibaret değildir. Backlinklerin temel amacı sitenizi ve markanızı tanıtmaktır. Kendinizi tanıtmanın en iyi yöntemlerinden biri de bulunduğunuz sektörde yer alan güçlü bir platformda kendinizden bahsetmektir.

2- Sosyal Medya/ Sosyal Backlinkler

Blogunuzda yüksek kaliteli içerikler yayınlıyor olabilirsiniz. Ancak bu içerikleri doğru ve en etkili şekilde pazarlamıyorsanız içeriklerinizin kaliteli olması bir anlam ifade etmez. Çünkü içeriklerinizin kalitesi bir noktadan sonra içeriği pazarlamaya yani geniş kitlelere ulaştırmaya yetersiz kalır. Bu yüzden devreye sosyal medya platformları girer.

Sosyal backlinkler yani sosyal medya platformlarından kazanılan backlinkler, içeriklerinizi pazarlamanın en iyi yollarından biridir. Bunlar içerisinde Google+ oldukça önemlidir. Çünkü Google+ ile dofollow backlinkler elde edebilirsiniz. Ayrıca bu backlinkler oldukça da kaliteli olacaktır. Eğer Google+ hesabınız yoksa hemen açmalısınız.

3- Forumlardan Backlink Almak

Forumlardan backlink almak, backlink alma yöntemleri içerisinde oldukça eskidir. Ayrıca eski olması olmasının yanı sıra hala geçerliliği olan bir yöntemdir. Ancak forumlardan backlink almak sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü backlinkin kaliteli ve etkili olması temel şartlardan biridir.

Forumlardan backlink alırken dikkat etmeniz gerekenleri bir örnekle daha iyi bir şekilde anlatacağım. SEO ile ilgili bir forumda backlink alma yöntemleri ile ilgili bir konu açıldığını ya da bir üyenin diğer üyelere soru yönelttiğini varsayın. İşte o anda blogunuzda yer alan baklink alma yöntemleri başlıklı yazınızı forumda konu altına yorum olarak ekleyin. Bu sayede doğru yerde ve doğru zamanda etkili ve kaliteli bir backlink almış olursunuz.

4- Rakip Sitelerin Backlinklerini Bularak Backlink Almak

Rakiplerin backlinkleri almak, backlink alma yöntemlerinin en çarpıcı olanıdır. Rakiplerin backlinklerini almak için öncelikle onların sahip olduğu backlinkleri tespit etmeniz gerekir. Bunun içinde Ahrefs gibi analiz araçlarından yararlanabilirsiniz.

Arama sonuçlarında sizden daha iyi sıralamaya sahip sitelerin backlink ağlarına baktığınızda oldukça kaliteli olduğunu görebilirsiniz. Rakipleriniz önüne geçebilmek içinde onlarda olduğu gibi kaliteli backlinkler edinmeniz gerekir. Ancak rakiplerinizin backlink aldığı platformlardan farklı fakat aynı kalitede platformlar bulmak oldukça zordur. İşte bu yüzden rakiplerinizin kaliteli backlink sağladığı platformları analiz sonucunda belirleyerek buralardan backlink alabilirsiniz.

5- Marka/Site Adınızın Geçtiği İçeriklerden Backlink Almak

Markanız ya da siteniz zamanla tanındıkça birçok yerde isminizden sıkça bahsedildiğini görebilirsiniz. Ancak bir içerik içerisinde sizden bahsedilmesi her zaman backlinkle sonuçlanmaz. Örneğin bir blog yazısında sizden bahsediliyor olabilir. Ancak bu içerikte ilgili kelimelerde bağlantıya yer verilmemiş olabilir.

Böyle bir durum da site sahibiyle iletişime geçerek sizden bahsedilen içerikte sitenize bağlantı verilmesini talep edebilirsiniz. Eğer uygun bir dille talebinizi site sahibine yöneltirseniz çok büyük bir ihtimalle kaliteli bir backlinke sahip olmuş olursunuz.

6- En İyi Bloglar Listesinde Yer Alın (Blogger İncelemeleri)

Kaliteli backlink almanın en temel yolu insanlarla iletişime geçmektir. Nasıl mı? Oldukça basit. Türkiye’de hemen hemen birçok alanda en iyi blog listelerinin yer aldığını görebilirsiniz. Bloggerlar, yemekten sağlığa birçok alanda en iyi bloglar hakkında inceleme yazısı yazarak paylaşmaktadır. Sizin yapmanız gereken şey ise bu listelerde yer almak.

En iyi bloglar listesinde yer almak için öncelikle alanınızla ilgili inceleme yapan bloggerları tespit etmeniz gerekir. Bloggerlar içerisinden alanınızla ilgili en popüler olanı yani otoriter olanı bularak iletişime geçin.

İletişime geçmeden önce öncelikle gerçekten içerikleriniz kaliteli mi? İçeriklerine güveniyor musunuz? sorularına cevap vermelisiniz. Eğer cevabınız evet ise iletişime geçmeye ve kendinizi tanıtmaya hazırsınız.

7- İçerikleriniz Paylaşılabilir Olmalı!

Alanınızla ilgili kaliteli içerikler paylaşmak ileride içeriklerinizin kaynak gösterilmesi anlamına gelir. Eğer bir içeriğiniz diğer siteler tarafından kaynak olarak gösterilirse bu da doğal ve kaliteli backlink demektir. Bu yüzden oluşturduğunuz her içeriğin kaliteli ve özgün olması gerekir.

Oluşturduğunuz içerikleri pazarlamak yani daha geniş bir kitleye ulaştırmak için sayfalarda mutlaka sosyal paylaşım butonlarına yer vermeniz gerektiğini de unutmayın.

Son Olarak;

Backlink almak SEO için temel yapı taşlarından biridir. Bundan 5 sene önce olduğu gibi günümüzde de arama sonuçlarında etkisini hala güçlü bir şekilde göstermektedir. Yukarıda sizler için sıraladığımız yöntemleri uygularken oldukça dikkatli olmanız gerekir. Eğer yeteri kadar bilgi birikimine ya da bunları uygulayabilecek bir tecrübeye sahip değilseniz her şeyin yolunda gitmesi adına bir uzmandan yardım almanız gerekir. Bir uzmana ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, backlink konusunda destek almak için Moradam ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

 1. SEO’nun en etkili yapı taşlarından olan “backlink alma” yöntemlerini anlatan güzel bir blog yazısı olmuş. Tebrikler.

 2. Gülsün Arslan : Mart 4, 2020 at 3:43 pm

  Hiçbir şey bilmeyen biri bile bu yazı sonunda birazcık çaba ve zaman harcayarak blogunu geliştirebilir, çok teşekkürler.

 3. Yazınızı baştan aşağıya komple okudum ve faydalı bilgiler edindim , çok teşekkür ederim.

 4. Bir çok siteye baktım soruma net cevap alamamıştım, bu blok benim için çok faydalı oldu teşekkür ederim.

 5. Yaptıkları işi bu kadar sade ve güzel anlatan başka bir Web sitesi yok sanırsam teşekkürler moradam.

 6. Fikir edinmek açısından yeterince açıklayıcı bir yazı olmuş.
  Kendi cabalarimla işletmem için yaptığım web sayfama tavsiyelerinizi uygulayarak backlink almaya calisacagim

 7. Rakipleri sorgulayarak kaliteli backlink alma sistemi dediğiniz gibi biraz zor, peşinde koşturdukça yapılamayacak birşey yok! Teşekkürler

 8. Gayet güzel açıklama olmuş. Başarılarınızın devamını dilerim.

 9. Gayet güzel açıklama olmuş. Başarılarınızın devamını dilerim.

 10. Söylediklerinizi uygulayacağım teşekkürler.

 11. Çok bilgilendirici bir makale teşekkürler.

 12. çok iyi bir açıklama olmuş gerçekten teşekkür ederim.

 13. Harika bir içerik olmuş teşekkürler

 14. Bilgi için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir