İçeriklerimi Nasıl Güncel Tutabilirim?

İçeriklerimi Nasıl Güncel Tutabilirim?

Web sitenizde yer alan içeriklerin güncel olması bildiğiniz üzere oldukça önemlidir. Ancak içerikleriniz hala güncel olduğundan emin misiniz? İçeriklerinizi nasıl güncel tutabilirsiniz? Özellikle binlerce içeriğe sahip bir siteniz varsa her içeriğinizi tek tek denetlemek ve güncel tutmak sizin için zor olabilir. Bu yazımızda “İçeriklerimiz Nasıl Tutabilirim?” sorunuza cevap verirken eski içeriklerinizle yani yeni içerik eklemeden trafiğinizi artıracak bazı ipuçlarını da sizinle paylaşacağız.

Güncel İçerik Neden Önemlidir?

İçeriklerin güncel olması önemlidir, çünkü kullanıcıların web sitenizde işe yaramayan ya da geçerliliğini yitirmiş bilgilerle karşılaşmasını istemezsiniz. Yüksek kaliteli bir içerik yazdığınızı varsayalım. İlk etapta içeriğiniz arama motorlarında yüksek başarı sağlayacaktır. Ancak içeriğiniz gün geçtikçe eğer fizik yasaları gibi değişmez bilgiler içermiyorsa geçerliliğini yitirmeye başlayacaktır. Durum böyle olunca sıralamalarda yavaş yavaş gerilemeye başlayacaktır. İşte bu yüzden özellikle içeriklerinizin başarısını korumak adına içeriklerinizi güncel tutmanız gerekir.

İçeriğinizi güncel ve taze olması SEO için önemlidir. İçeriğinizde yaptığınız değişiklikler Google’a içeirğinizle birlikte sitenizin güncel olduğuna dair sinyaller gönderir. Ancak burada dikkat etmeniz nokta içeriği güncellemenin bir ikim cümle değiştirmek ya da eklemek anlamına gelmediğidir. Peki sitenizdeki içerikler nasıl güncel tutulur? 

İçeriklerinizi Güncel Tutmanızı Sağlayacak Yöntemler

1- Benzer İçerikleri Birleştirin!

Bir ana konuya ilişkin yazdığınız benzer içeriklerin sayısı blogunuz genişledikçe artmaya başlar. Bu içeriklerin üzerinden belli bir süre geçtikten sonra bu içeriklerle sağladığınız trafik düşebilir. Trafiğinizi artırmanın ve bu içerikleri güncel tutmanın en iyi yolu bu içerikleri birleştirmektir. 

Benzer içerikleri birleştirirken öncelikle en iyi performansa sahip olan içeriği belirleyin. Belirlediğiniz içerik benzer olan içerikler içerisinde en iyi performansa sahip olandır ve güncellemeniz gereken içeriktir. Böylelikle en iyi olan içeriğinizin sıralamasını artırırken daha fazla trafik de sağlamış olacaksınız.

2- Geçerliliğini Tamamen Yitirmiş Bilgileri İçeren İçeriklerinizi Silin!

Yeni bir siteniz varsa blogunuz oldukça günceldir. Ancak uzun süredir yayında olan bir blogda tonlarca içerik birikir. Bu içeriklerden bir kısmı artık işe yaramayan, modası geçmiş ve uygulama alanı olmayan bilgilerle dolu olacaktır. Bu tür içerikler arama motorlarında iyi bir performans sergilemediği gibi artık sitenize de bir katkı sağlamayacaktır. Eğer başlığınız yeni güncel bilgilerle değiştirilebilirse içeriğinizi değiştirin. Ancak başlığınız size bu imkanı tanımıyorsa bu tür içerikleri sitenizden kaldırın.

Geçerliliğini yitirmiş bilgilerin yer aldığı içeriklere ait başlıklarda yeni içerik oluşturacaksanız yeni içerik olarak yayınlamanız daha faydalı olacaktır. Arama motorları algoritmaları sürekli değişirken sabit SEO tekniklerinden bahsetmek mümkün değildir. Örneğin 5 yıl önce backlink stratejileri başlığında yazdığınız bir içerik 2019’da geçerliliğini yitirir. Bu içeriği sitenizden silip aynı başlıkta yeni bir içeirk oluşturmanız gerekir.

3- Önceliğiniz İyi Performans Sergileyen İçeriğiniz Olmalı!

İçeriklerinizi güncellerken önceliğiniz yüksek performans sergileyen içerikler olmalıdır. Çünkü bu içerikler kullanıcıların daha çok ziyaret ettiği yani daha fazla trafik sağlayan içeriklerdir. Bu yüzden siteniz için büyük öneme sahiptir.

4- Köşe Taşı ( Ana/Temel) İçeriklerinizi Düzenli Olarak Güncelleyin!

Köşe taşı ya da ana/temel olarak adlandırdığımız içerikler sitenizdeki içerikler içerisinde en önemli içeriklerinizdir. Blogunuzda yer alan içeriklerin hepsi yüksek kaliteli olmalı ancak köşe taşı içerikleriniz daha kusursuz ve kaliteli olmalıdır. Bu yüzden güncelleyeceğiniz içerikler listesinde en tepe de bu içerikler olmalıdır.

Sitenizde düzenli olarak içerik ekleyen bir içerik yazarınız yoksa her gün ya da hafta birkaç içerik oluşturmak sizin için oldukça zor olabilir. Böyle bir durumda sitenize daha fazla trafik sağlamanın en iyi yollarından biri mevcut içeriklerinizi güncellemek olacaktır. Yukarıdaki yöntemlerin yanı sıra Yeni İçerik Eklemeden Trafik Artırmak Mümkün Mü? başlıklı içeriğimizde sizlerle paylaştığımız yöntemlerle trafik artırmanız mümkün olacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir