En Etkili 5 Temel E-Mail Marketing İlkesi

email marketing

E-Mail Pazarlama ya da İngilizce ve daha bilinir adıyla E-Mail Marketing, işletmenizin satışa sunduğu mal ve hizmetlerle ilgilenen hedef kitlenize ulaşmanız için yüksek potansiyele sahip online bir pazarlama metodudur. Aslında e-mail marketing çok eski bir yöntemdir. Ancak günümüzde doğru stratejiler belirlendiği zaman pazarlamada büyük bir etki yaratabilmektedir.

Temel E-Mail Marketing İlkeleri

1- Teklif Sunun!

E-mail marketingde genel mesaj diye bir şey yoktur. Gönderilen her mail ile hedef kitleyle bir iletişim kurma amacı vardır. Bu amaçta kullanıcıları sunduğunuz tekliflerle ikna etmek, sitenizi ziyaret etmelerini sağlamak ve ürünlerinizi satın aldırmaktır.

E-mail pazarlama da ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bir e-posta ile satmaya çalıştığınızı unutmamalısınız. Hedef kitlenize bir teklif sunarken, konu başlığınızdan mesajın içeriğine kadar her şey net olmalıdır. Eğer onlara teklifinizi etkileyici bir şekilde sunarsanız dönüşüm oranınız beklediğinizden bile yüksek olacaktır.

2- Hedef Kitleye Özel Teklifler Oluşturun!

E-mail marketing de her teklifi her kitleye sunamazsınız. Belki çok spesifik ve yüksek bir teklif sunmuş olabilirsiniz. Bu teklif size ilk bakışta iyi bir dönüşüm oranı vadedebilir ancak yanlış kişiye sunduğunuz zaman tamamen hayal kırıklığı ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden hedef kitlenizi tanımanız ve onlara en uygun teklifleri sunmalısınız. Bu sayede onlara tıklamaları için iyi bir neden oluşturabilirsiniz.

3- İletişim Kurun!

E-mail marketing’de ileişim nasıl kurabilirim diye sorabilirsiniz. Bunu yapabilmek için öncelikle e-mailler ile iletişim kurarken sosyal medyada nasıl davranıyorsanız öyle davranın. Eğer sosyal medya da olduğu gibi tekliflerinizin yer aldığı maillere reklam gibi davranırsanız etkileşim oranları artmayacağı gibi insanlar sizi takipten çıkacaktır. E-postalarınız içinde bu geçerlidir. Gönderdiğiniz e-mailler reklamdan ziyade birer iletişim aracı olarak görülürse amacınıza ulaşaılabilirsiniz. Bunun içinde hedef kitlenize atacağınız mailleri insan gibi ve iletişim kurduğunuzu düşünerek hazırlamalısınız.

4- Açık Olun!

İnsanlar attığınız mail ile onlara bir şeyler satmak istediğinizi her zaman bilir. Onlara sıradan “abone olan herkese 10 lira indirim kuponu” diye bir teklif sunarsanız çok fazla ilgilerini çekemezsiniz ve muhtemelen mailiniz okunmadan çöp kutusuna gönderilir.

Özellikle ilk kez iletişim kuracağınız kişilerin varlığını da düşünerek mail ile bir şey satmaya çalışmayın. Zaten kullanıcılar sizin ürün veya hizmet satışı yaptığını biliyor olacak. Bunu çok fazla yaptığınız zaman potansiyel müşterilerinizi kendi ekseninizden rakiplerinize itebilirsiniz. Göndereceğiniz mail aslında potansitel müşterileriniz ile ilk el sıkışmanız olacak. Doğal olarak ilk el sıkışmada da kimse bir şeyler satın almak istemeyecektir.

Bir diğer durumda sinsice hazırlanan maillerdir. Müşterileriniz yukarıda da belirttiğimiz gibi sizin onlara bir şey satmak istediğinizi bilir. Sizin onlara sinsice yaklaşmanızı ve bir şeyler satmaya çok fazla uğraşmanızdan hoşlanmazlar. Bu yüzden açık ve net yönelimler ile karşılarına çıkarak onlarla gerçek bir insan gibi iletişim kurmanızı beklerler.

5- Amacınızı Açık Bir Şekilde Gösteren Mailler Hazırlayın!

Bir kullanıcı web sitenizin ana sayfasını ziyaret ettiğinde onların dikkatini çekmek için yalnızca birkaç saniyeniz vardır. Bu durum tam olarak e-mail pazarlama için de geçerlidir. Kullanıcılar gönderdiğiniz maili açtıktan sonra birkaç saniye içerisinde etkilenip harekete geçmelidir. Ancak iki durum arasında ince bir fark vardır. Kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiğinde aradıkları şeyi çok daha rahat bir şekilde bulabilir. Göndermiş olduğunuz e-mailde ise aynı şey geçerli değildir.

İşte bu yüzden kullanıcılar göndermiş olduğunuz maili açtıktan sonra birkaç saniye içerisinde onlara iletmek istediğiniz mesajı ve tekliflerinizi göstermeniz gerekir. Bunun içinde teklifinizin ve mesajınızı oldukça anlaşılır bir şekilde hazırlamanız gerekir. Aksi takdirde kullanıcıların zaten neredeyse tamamını istediklerini göremediği anda maili silme eğiliminde olduğu için hedefe ulaşamazsınız. İlk olarak maili açmaları için onları etkileyecek bir konu başlığı ve maili okurken onları harekete geçirecek şeyler ile kullanıcıları etkilemeyi başarmalısınız. Bu sayede ciddi bir kitleyi birer müşteriye dönüştürebilirsiniz.

Kimse ilk kez duyduğu bir işletmeden ya da ilk kez ziyaret ettiği mağazadan hemen alışveriş yapmak istemez. Çünkü hepimiz bir şeyler satın almadan önce tüm olasılıkları değerlendirmek ve daha fazlasını keşfetme eğiliminde oluruz. Özenle ve etkili bir şekilde hazırlayacağınız e-mail marketing stratejisi ile aslında her biri potansiyel müşteri olan hedef kitlenizi harekete geçirerek sizi fark etmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bunun için sabretmelisiniz. E-mail marketing için ne tür bir strateji hazırlarsanız hazırlayın ilk aşamada hedefinize ulaşamayabilirsiniz. Ancak ilk adımın ardından yukarıdaki ipuçlarını da staretjinize eklerseniz e-mail pazarlama sayesinde digital pazarlamada güçlü bir silaha sahip olabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. sitenizi gezdim gayet kaliteli içerikler var. adsense ve google ile ilgili bir çok bilgiyi sitenizden alıyorum. teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir