YouTube Video Etiketleri Nasıl Olmalıdır?

YouTube video etiketleri

YouTube video etiketleri, yüklediğiniz videoların aramalar ve önerilerde doğru hedef kitleye ulaşması için kullanılır ve oldukça önemlidir. Özellikle de videoların üst sıraya çıkması için video etiketlerinin doğru bir biçimde YouTube SEO’ya uygun olarak eklenmesi gereklidir.

SEO Uyumlu YouTube Etiket Kullanımı

YouTube’a video eklediğiniz zaman kullanacağınız etiketler, hedef kitleye uygun olmalıdır. Bu sayede kullanacağınız etiketler hedef kitlenize daha kolay ulaşmanızı sağlar.

1- Konu ile Alakalı Etiketler Kullanın!

YouTube kanalınızda yer alan videoların daha fazla izlenmesi herkes gibi sizinde ilk hedefiniz. Ancak sırf videolarınız daha fazla görüntülensin diye video içeriğiniz ile alakasız etiketler eklememelisiniz. Böyle bir durumda alakasız etiketlerden dolayı spam olarak değerlendirilirsiniz. Bu yüzden ekleyeceğiniz etiketler video içeriğiniz ile alakalı etiketler olmalıdır.

2- Farklı Dillerde Etiketler Kullanın!

Hazırladığınız video içeriğinizin dili Türkçe olabilir. Ancak bu Dünya’nın farklı bölgelerinde izlenmeyeceği anlamına gelmez. Bu yüzden etiket eklerken Türkçe eklediğiniz etiketleri global bir dil olan İngilizce’ye çevirip ekleyebilirsiniz. Bu sayede yurt dışı aramalarında da videolarınız arama sonuçlarında çıkacak ve yurt dışı izlenmeleri ile kazancınız artacaktır.

3- Kullanıcı Davranışlarını Öngörerek Etiketlerinizi Belirleyin!

Video içeriklerinize uygun etiketleri eklerken kullanıcıların nasıl arama yaptıklarını öngörmeniz gerekir. Bunun içinde kendinizi bir kullanıcı olarak düşünerek videonuzu YouTube ve arama motorlarında ne yazarak bulabileceğinizi belirleyin.

4- vidIQ Eklentisi ile Farklı Etiketler Bulun!

vidIQ, Chrome eklentisi olarak kullanabilir ve mevcut etiketlerinizin farklı versiyonlarını bulmanızı sağlar. Eklenti, belirlediğiniz anahtar kelimeler ile ilgili aranma hacmine göre uygun kelimeleri bulabilirsiniz. Bu sayede gereksiz ve alakasız etiketlere gerek kalmadan videonuzu daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Kısacası içeriğinize, hedef kitlenize ve benzer güncel videolara dikkat edip, bunları göz önünde bulundurarak etiketlerinizi eklemelisiniz. Videonuz ile alakasız, kitlenizin dikkatini çekmeyen ve videonuzu öne çıkarmayan etiketler görüntüleme sayısını artırmak yerine izlenme sayınızı ve abone sayınızı düşürecektir. Bu yüzden her etiketi eklerken tüm bunlara dikkat etmelisiniz.

YouTube video etiketleme oldukça basit bir iştir. Ancak basit olmasına rağmen videolarınızın daha fazla görüntülenmesi açısından oldukça önemlidir. Basit ve çok fazla teknik detay gerektirmeyen yöntemler ile YouTube SEO‘ya uygun bir şekilde etiketlerinizi ekleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir