SEO için Marka Sinyalleri Oluşturmanın 5 Yolu

SEO için Marka Sinyalleri Oluşturmanın 5 Yolu

Güçlü marka sinyalleri oluşturmak yüksek sıralama alma sürecinin ilk parçasıdır. Ayrıca Google’a sizin gerçek bir marka olduğunuzu göstermenizi sağlar. Ayrıca marka sinyalleri temeldir ve bağlantı stratejisinden önce bu temeli oluşturmanız gerekir.

1- Markanızı Koruyun!

Marka adınızı tüm üst düzey sosyal platformlarda korumak almak ilk adımdır. Alexa’ya göre, bir markayı en çok ticaret yapılan sitelerde koruma altına almak gerekmektedir. Bunlar: Google +, YouTube, Blogger, Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Tumblr ve Pinterest olarak sıralanabilir.

2-Niş Profiller Oluşturun!

Büyük ve herkes tarafından kullanılan sosyal medya platformlarının yanı sıra niş profiller oluşturmanız da gerekir. Örneğin emlakçıysanız Hürriyet Emlak’ta bir profil oluşturmalısınız. Niş profiller oluşturabileceğiniz platformları “anahtar kelime + kaydol” arama sorgusuyla daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

3- İç Otorite Sağlayın!

Profil oluşturduğunuz ya da bir başka deyişle kaydolduğunuz profillerde yapmanız gereken en önemli şey iç otorite sağlamaktır. İç otorite size ilk bakışta bir şeyler çağrıştırmıyor olabilir. İç otorite oluşturmanın en iyi yolu dahili bağlantılardır.

Daha fazla dahili link, daha fazla otorite demektir. Bunun için yapmanız gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Profilinizde yer alan bilgiler markanızla alakalı ve doğru bilgiler olmalıdır.
  • İşletme sayfası oluşturun.
  • Markanız ya da işletmeniz ile alakalı sosyal medya platformlarında yer alan grup ve topluluklara katılın.
  • Markanız ile alakalı ve sektörün son trendlerini içeren makaleler yazın. Kısacası bulunduğunuz sektörün nabzını tutun.

Yukarıda sıraladığımız yapmanız gerekenler daha fazla bağlantı almanızı ve bununla ilgili olarak daha fazla otorite kazanmanızı sağlar.

4- Yüksek Kaliteli İçerikler Oluşturun!

Markanız için profil oluşturduğunuz sosyal medya hesaplarından bazıları makalelerinizi paylaşmanıza olanak tanır. Makalelerinizi paylaşmanıza izin veren sosyal medya platformalarında blog yayınlarınızı paylaşmanız demek daha daha büyük kitlelere ulaşmanızı sağlarken aynı zamanda Google’a yüksek marka sinyali gönderilmesini de sağlayacaktır.

Sosyal medya platformlarında paylaşacağınız içerikler her zaman belirttiğimiz gibi yüksek kaliteli olmalıdır. Özgün, güncel bilgiler içeren ve işletme profilinize uygun bir şekilde hazırlanan içerikler yukarıda bahsettiğimiz faydaları sağlayabilir. Oluşturduğunuz her içerik diğer içeriklerle bağlantılı olmalıdır. Yani iç link ağı oluşturmanız gerekir. Bu sayede içeriklerinizin sağladığı otorite tüm içeriklere dengeli bir şekilde yayılacaktır.

5- İnografikler ve Videolara Profilinizde Yer Verin!

2019 yılı ile birlikte artık SEO’dan digital pazarlamaya varana kadar her alanda inografik tasarımlar hayati bir önem kazandı. İnografik tasarımlar size ekstra bir maliyet yükleyebilir ancak buna değeceğine emin olmalısınız. Markanız veya işletmeniz ile alakalı hazırlayacağınız inografikler insanlar daha çok ilgisini çekecek ve marka sinyalleri için güçlü bir kaynak oluşturacaktır.

Video içerikler, gün geçtikçe daha da büyük bir önem kazanıyor. İnsanlar yazılı metinleri okumak yerine birkaç dakikalık farklı ve eğlenceli videoları izlemeyi tercih ederler. Markanız için bir YouTube kanalı oluşturun ve video içerikler hazırlayarak burada paylaşın.

Son olarak güçlü marka sinyalleri oluşturmanın kaliteli içerikler oluşturmakla bir ilgisi olduğunu görüyorsunuz. Her zaman hem saha içi hem de saha dışı varlıklarınızı tanıtmak için fırsatlar arayın. Onları kullanışlı tutun ve her zaman otorite oluşturmaya çalışın. Bunu yapmak için büyük bir çaba sarf etmeniz gerekecek. Ancak buna değeceğinden emin olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir