SEO için Dahili Bağlantılar Neden Önemlidir?

SEO için Dahili Bağlantılar Neden Önemlidir?

İçeriğinizin arama motorlarında sıralanabilmesi için bağlantılara ihtiyacı vardır. Ayrıca Google, içeriklerinizi ve sitenizde yer alan sayfaları sitenizde herhangi bir yerde bağlantı verildiği zaman daha kolay bir şekilde bulur ve tarar. Ayrıca dahili bağlantılar içeriklerinizi birbirine bağlayarak web sitesi yapısı hakkında arama motorlarına bilgi verir. Sitenizde hiyerarşi oluşturmanızı sağlar ve bu sayede en değerli sayfalarınızın diğer sayfalardan ön plana çıkmasını kolaylaştırır. Kısacası dahili bağlantılar sitenizin SEO değerini artırır.

Dahili Bağlantılar Google İçin Neden Önemlidir?

Google, içerikler arasındaki alaka düzeyini anlamak ve içeriğin değerini belirlemek için dahili bağlantıları kullanır. Örneğin şuan okuduğunuz içeriğe İçerik SEO, Dahili Bağlantılar ve Site yapısı ile ilgili hazırladığımız yazılardan bağlantı verebilir ya da bu içerikten diğer ilgili içeriklere bağlantı verebiliriz. Bu sayede Google birbirine dahili bağlantılar ile bağlanan bu içeriklerin birbiri ile alakalı olduğunu anlar.

İçerikler arasındaki ilişkiyi anlamanın yanı sıra Google, bağlantı değerini bir web sayfasındaki tüm bağlantılar arasında böler. Genellikle, bir web sitesinin ana sayfası en fazla bağlantıya sahip olduğu için en büyük bağlantı değerine sahiptir. Bu bağlantı değeri, o ana sayfada bulunan tüm bağlantılar arasında paylaşılacaktır. Bir sonraki sayfaya iletilen bağlantı değeri, o sayfadaki bağlantılar arasında bölünecektir. Bu nedenle, en yeni blog yayınlarınız, yalnızca kategori sayfasında değil, ana sayfadan bağlantı verirseniz daha fazla bağlantı değeri elde eder. Ayrıca Google, ana sayfaya bağlanan yeni yayınları daha hızlı bulacaktır.

Bağlantıların bağlantı değerlerini ilettiği işleyişi yakaladığınızda, bir yayınla daha fazla bağlantının daha fazla değer anlamına geldiğini anlarsınız. Aynı zamanda Google çok sayıda değerli bağlantıya sahip bir sayfa daha önemli olduğunu düşündüğü için, sayfalarınızın yüksek sıralama alma şansını da artıracaksınız.

Dahili Bağlantı Stratejisi Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dahili bağlantılar ile SEO çalışmanızı desteklemek ve SEO değerini artırmak için oluşturduğunuz dahili bağlantı stratejisi aşağıdaki temeller üzerine kurulmalıdır:

  • Sayfalar arası alaka düzeyi
  • Sayfa değeri

Web sitenizi her zaman bir piramit gibi düşünün. Piramitin en tepesinde ana sayfanız, bir altta kategoriler ve daha da aşağıda içerikleriniz yer alır. İdeal bir site yapısında hiyerarşi bu şekilde oluşturul ve bağlantılar bu şekilde dağıtılırsa stratejiniz işe yarar olacaktır.

En Önemli İçeriğiniz Hangisi?

Dahili bağlantı stratejinizde dikkat edilecek en önemli nokta sitenizdeki önemli içerikleri belirlemektir. En önemli içerikler genellikle en iyi ve en eksiksiz içerikler olarak tanımlanabilir. Daha önceki yazılarımız da biz bu içerikleri köşe taşı içerikler olarak tanımlamıştık.

En önemli içeriklerinizi arama motorlarına göstermenin yolu dahili bağlantılardır. Doğru ve başarılı bir dahili bağlantı stratejisinde ise en önemli içerikler en çok bağlantı alan içerikler olmalıdır. Örneğin İçerik SEO hakkında hazırlayacağınız rehber özelliğine sahip bir köşe taşı içeriğe bağlantı verebileceğiniz ya da bağlantı çıkışı yapabileceğiniz çok fazla içerik vardır.

İçeriklerinizi İlişkilendirin!

Hangi konuyla ilgili olursa olsun yazdığınız içerikleri birbiri ile ilişkilendirin. Bu sayede doğal bir dahili link ağı oluşturabilirsiniz. Ayrıca birbirine bağladığınız içerikler arasındaki alakayı hem Google’a hem de kullanıcılara daha iyi bir şekilde gösterebilirsiniz. Herhangi bir içerikten diğerine link çıkışı yaparken cümle içerisinde geçen bir kelime ya da kelime öbeğinden link çıkışı yapabileceğiniz gibi cümlenin tamamından da link çıkışı yapabilirsiniz. Farklı olarak makalenizin sonuna ilgili içerikleri listeleyerek de bağlantı verebilirsiniz.

Linkler olmadan içeriğiniz sıralanamaz! Hem dahili bağlantılar hem de backlinkler içeriklerinizin sıralama alabilmesi için can alıcı noktalardır.  Sağlam bir iç bağlantı stratejisiyle, hangi içeriklerin birbiriyle ilişkili olduğunu ve makalelerinizden hangisinin en bilgilendirici ve değerli olduğunu gösterebilirsiniz. Bu yayındaki yönergeleri izlerseniz hem Google hem de kullanıcılarınız sitenizi daha iyi anlar. Ayrıca SEO stratejinizi oluştururken belirlediğiniz en önemli hedefiniz yüksek sıralama şansını da kat kat artırır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir