Bağlantılar Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bağlantılar Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok bağlantı kurma stratejisi geri tepebilir ve size faydadan çok zarar getirebilir. Sıralamanızı uzun vadede geliştirmek istiyorsanız, bütünsel bir SEO stratejisi kullanın ve bazı zararlı bağlantı kurma taktiklerini kullanmaktan kaçının.

Riskli Bağlantı Kurma Yöntemleri

Eskiden bağlantı kurmak demek parayla ya da karşılıklı ticaret yoluyla alınan bağlantılar anlamına geliyordu. Google Penguin’den sonra bu durum artık SEO stratejilerinde zararlı bir uygulama olarak yerini almaya başladı. Bağlantı kurma taktikleriniz spam içeriyorsa, siteniz bir Google Cezası riskini taşır ve Google’ın sonuçlarından tamamen siteniz kaldırabilir.

Bağlantı Kurma Stratejisinde Kesinlikle Uzak Durulması Gerekenler

Aşağıda bağlantı kurarken uzak durmanız gereken önemli noktaları sıraladık. Muhtemelen bunlardan birçoğunu bildiğinizi tahmin ediyoruz.

  • Bağlantı satın almayın.
  • Bağlantı almak için otomatik programlardan kaçının.
  • İnce ve konu dışı içeriklerin yer aldığı bloglara konuk yazarlık yapmayın.
  • Bağlantı metinlerini aşırı optimize etmeyin.
  • Web sitenizin konusu ile ilgili olmayan bağlantılardan uzak durun.
  • Kumar ve +18 içerikli sitelerden link almayın. (Eğer siteniz bu tür konular üzerine açılmış bir siteyse bundan kaçınmanıza gerek yok.)

Bağlantıları Sadece Ana Sayfanıza Yönlendirmeyin!

Yalnızca ana sayfanıza değil, web sitenizdeki farklı sayfalara bağlantılar aldığınızdan emin olmalısınız. Yalnızca veya çoğunlukla ana sayfanıza bağlantılar alıyorsanız, bağlantı oluşturma işleminiz Google tarafından spam görünecektir. Özellikle e-ticaret siteniz varsa ürün sayfalarınıza link almaya çalışın. Blogunuz içinse oluşturduğunuz en önemli ve en kaliteli içerikleriniz olan köşe taşı içeriklerinize link almanız gerekir. Böylelikle ana sayfanız ile birlikte diğer önemli sayfalarınıza da backlink alarak daha doğal bir link inşası oluşturmuş olursunuz.

Aynı İçerikleri Farklı Sitelerde Tekrar Tekrar Yayınlamayın!

Bağlantı almanın bir yolu, şirketinizle veya ürünlerinizle ilgili makaleler yazmak ve bu makaleleri başka sitelerde yayınlamaktır. Yine de aynı içeriği farklı sitelerde yayınlamamaya dikkat edin. Her site için tekrar tekrar içerik oluşturmak zor olabilir ama organik backlink elde etmenin kolay olduğu söylenemez. Ayrıca bazı kişiler aynı içeirkte bir kaç cümlenin yerini değiştirerek farklı sitelerde yayınlayabiliyor. Bu da yanlış bilinen bir bağlantı kurma yöntemi ancak çoğu kez geri tepen yani olumlu bir katkı sağlamayan yöntemdir.

Sosyal Medyayı Geri Plana Atmayın!

Bugün insanlarda olduğu gibi bir sitenin popülerlik kazanması için de sosyal medya oldukça önemli. Ayrıca son yapılan yabancı kaynaklarda Florida 2 olarak anılan Mart 2019 Algoritma Güncellemesi ile site popülerliği bir kez daha vurgulandı. Durum böyleyken SEO stratejinizin her aşamasında sosyal medyayı kullanmanız bir nevi şart oldu. İlk etapta sosyal medya backlink alma konusunda size çok fazla yardımcı olmayabilir. Ancak ilerleyen günlerde birçok siteden ve sosyal medya hesabından bağlantı kazanabilirsiniz.

Bütünsel SEO stratejisinde her aşamada olduğu gibi bağlantılarınızda kullanıcılara fayda sağlamalıdır. Bir bağlantı yalnızca Google için oradaysa ve herhangi bir tıklama almazsa, bağlantı muhtemelen orada olmamalıdır. Bu nedenle, bağlantı kurma, bir web sitesinin kullanıcıları için faydalı bağlantılar oluşturmakla ilgili olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir