Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Herkes daha hızlı bir site istiyor. Site performansı yalnızca sayfa sıralamanızı etkilemez, aynı zamanda hemen çıkma oranıyla doğrudan ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle insanlar site hızlandırma nasıl yapılır yollarını arıyorlar. Basitçe söylemek gerekirse, hızlı bir site = mutlu ve ilgili ziyaretçiler. Peki, nasıl hızlı bir site sahibi olabilir? Performans üzerinde potansiyel olarak büyük bir etki yaratmak için yapabileceğiniz bazı hızlı işlemlerin bir listesini hazırladık. Çeşitli yerli ve yabancı sitelerden derlediğimiz bu maddeleri mutlaka uygulamanızı öneririz. WP olsun veya olmasın bütün siteler için geçerli web sitesi hızlandırma teknikleri şöyledir:

Görselleri Optimize Edin

Bu en önemli site hızlandırma tekniğidir. Bu işi yapmadıysanız, siteniz asla hızlı olmaz. Bir çok yerde internet hala çok yavaş. Bu nedenle görselleri mümkün olduğunca sıkıştırmanız hayati bir önem arz ediyor. Görsellerin olması gerekenden daha büyük olmadıklarından emin olun. Görüntünüz 600 piksel genişliğinde gösteriliyorsa, 5.000 piksel büyüklüğe sahip olmasının akla, mantığa uyacak pek bir mantığı yoktur. Malesef bir çoğumuzda görülüyor bu hata, çok sık, ihtiyaç duyduğundan çok daha büyük resimler sunuluyor. Bundan vazgeçelim. Görüntünün uygun boyutlara yeniden boyutlandırılması, büyük performans kazançları sağlayabilir. Retina grafikleri hakkında endişe duyuyorsanız, resimlerinizi görüntülendikleri boyutun ~ 1,5-2 katı boyutta boyutlandırabilirsiniz. 2 katından büyük olmasının gereği yoktur, maliyeti ve yükü çoktur. Boyutları küçülttükten sonra ikinci aşama görsel sıkıştırmasıdır. Kalitede bir kayıp olmadan yüzde 25 kadar küçülme görülebilir. Bazı görsellerde %75 oranında da küçülme sağlanabilir. Bununla ilgili bir çok internet aracı bulunmaktadır. Yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.

Gereksiz Komut Dosyalarını Kaldırın

Yavaş bir siteye karşı bir Google Lighthouse testini başlatırsanız, “Ana iş parçacığı çalışmasını en aza indir” veya “JavaScript yürütme süresini kısaltın.” gibi uyarılarla karşılaşırsınız. Bu mesajlar oldukça belirsizdir ve JS yürütme süresinin asıl nedenini bulmak esasında zordur. Ancak hızlı bir sonuç için denenmelidir. Aktif olarak kullanmadığınız tüm komut dosyalarını kaldırın. İzleme komut dosyaları, gereksiz JS şişmesi için en büyük suçlulardır. Örneğin, her sayfada HotJar, Crazy Egg, Google Analytics, HubSpot Analytics, Facebook Butonu, LinkedIn Insights, LeadLander, DemandBase, GoogleAd Dönüşümleri ve AppNexus uzantıları gerçekten gerekli mi? Bunlar sitelerimizi yavaşlatan unsurlardır. Aynı verileri sunan hizmetleri birleştirmeyi ve bırakmayı düşünün. Reklam dönüşüm izlemesi için, yalnızca reklam tıklamalarını kullandığınız sayfalarda yayınlandıklarından emin olun. İşte tam yüz kilobayt – yani orta ila büyük boyutlu bir görüntü, ziyaretçiye fayda sağlamadan siteyi yavaşlatan unsurlardır. Bunlardan kurtulalım.

Komut Dosyalarını Sayfanın Altına Taşıyın

Sitenizdeki her komut dosyasını kaldıramazsınız. Yapsanız bile JS, web’i heyecan verici ve etkileşimli kılar. Peki, ihtiyacın olan komut dosyalarına ne yapacaksın? Onları sitenin üst kısmından alt kısmına taşıyın. Birçok komut dosyası sayfanın başında olmak ister, ancak aslında orada olması gerekmez. İzleme komut dosyaları, sayfanın tepesinde header kısmında olmak ister. Bunun, sitenin algılanan hızını mutlak hızından ziyade etkileyeceğini unutmayın. Bunun anlamı, sitenin ziyaretçilerinizi daha hızlı hissedeceğidir. Ancak gerçekte, öncekiyle aynı hızda olacaktır. Yüklenme işlemi erken bitmiş gibi hissettirecek ve ziyaretçiye hızlılık hissi verecektir.

GZIP Sıkıştırmalarından Yararlanın

CSS ve JS’nizin boyutunu daraltmanın yolları var. Bunlardan ilki küçültme diye isimlendirilir. Bu küçültme veya sıkıştırma işlemi, kodunuzdaki tüm boşlukları çıkarmak ve JS durumunda, argümanları yeniden adlandırmak ve belirli işlevleri / cümleleri daha verimli bir şekilde yeniden yazmaktır. vim.org veya sublimetext.com veya atom.io gibi sitelerden yararlanabilirsiniz. GZIP,  ise sunucuda çalışan her tür dosya için sahnelerin arkasında, tekrarlanan metnin bir kısmını zekice sıkıştırır ve kaldırır. Bunun yaptığı, dosyaların boyutunu küçültmektir. Resimlerinizi daha da küçültmek dahil bir dizi işlev gösterir.


Site Hızlandırma Nasıl Yapılır? sorusunu ele aldık. Bu işlemler gerek php site hızlandırma olsun gerek wordpress site hızlandırma veya blogger site hızlandırma olsun işe yarar. Site hızlandırma kodu adı altında bazı zararlı kodların yer aldığı ne olduğu belirsiz hatalara düşmemenizi öneririm. Geçen yıl yazdığımız wordpress site hızlandırma 2018 konulu yazı oldukça ilgi gördüğünden bu yıl da böyle bir yazı yazdık. Sizin de önerileriniz varsa, yorum kısmından bildirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Deniz Önder : Nisan 29, 2019 at 5:58 pm

    Faydalı bir makale olmuş teşekkür ederiz. Bir şey sormak istiyorum WordPress sitelerimiz için önerebileceğiniz bir Cache uygulaması var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir