Web Sitesi Kurmak: Site Mimarisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Web Sitesi Kurmak: Site Mimarisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Web sitesi kurmak ve bu site üzerinden tüm ürün veya hizmetlerinizi milyonlara sunmak işletmeler için olmaz olmazdır. Bir mağazada çalışan personeller 7/24 kesintisiz çalışabilir mi? Elbette hayır. Ancak web siteleri işletmeler için 7/24 kesintisiz satış ve pazarlama desteği sunar. Tüm bunlardan yararlanabilmek için öncelikle bir web sitesi kurmanız gerekir. Peki web sitesi nasıl kurulur? Web sitesi kurarken site mimarisinde nelere dikkat edilmeli? Hadi hep birlikte tüm sorularınızı cevaplayalım.

Web sitesi kurmak için birçok farklı alternatif var. Örneğin WordPress gibi hazır sistemlerden faydalanabilir ya da yeterli bütçeye sahipseniz profesyonel bir destek ile kendi sitenizi yaratabilirsiniz.

Web Site Mimarisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web site mimarisinde nelere dikkat etmeniz gerektiğine kuracağınız sitenin türü, web sitesinde ihtiyaç duyduğunuz özellikler şekil verir. Bu yüzden de her site için site mimarisinde farklı elementlere dikkat edilmesi gerekir.

Ne Tür Bir Web Sitesine İhtiyacınız Var?

Online bir işletme ile kişisel blogların ihtiyaç duyduğu web sitesi farklıdır. Bu yüzden de site mimarisinde dikkat edilmesi gereken faktörlerde farklılık gösterir. Eğer kimliğinizi online ortamda tanıtmak için bir web sitesi oluşturacaksınız sade ve yalnızca kim olduğunuzu açığa kavuşturacak bir siteye ihtiyacınız vardır. Ancak online bir işletmeniz varsa ihtiyacınız bundan daha ötededir. Çünkü işinizin odak noktası oluşturacağınız site olacaktır. Sitenizi mağaza olarak düşünmeniz gerekir. Müşterileriniz aradıkları ürün veya hizmetlere kolay ulaşabilmelidir. Satın alma işlemi tamamlanana kadar geçen tüm süreçte her adımı kolaylıkla tamamlayabilmelidir.

Web Sitesinde İhtiyacınız Olacak Özellikler Neler?

Çoğu kişi ihtiyaç duyduğu özellikleri önceden belirlemez. Bunun yerine site kurulumunu gerçekleştirdikten sonra deneme yanılma yoluyla buna karar verir. Ancak bu oldukça yanlıştır. Web sitenizi kurmadan önce ilk adımda ne tür bir siteye ihtiyacınız olduğunu belirlediniz. Bu doğrultuda hangi özelliklerin siteniz için önemli olduğunu yani ihtiyacınız olduğunu bir liste haline getirin. Üçüncü taraf hizmetle bağlantı kurmanız gerekiyor mu?, Reklam yayınlayacak mısınız?, Kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiğinde bir hesap oluşturmaya ihtiyaç duyacak mı? gibi kendinize sorular yöneltin. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar kuracağınız sitede hangi özelliklere ihtiyaç duyduğunuzu da size gösterecektir.

Yukarıda size yönelttiğimiz iki soru web sitesi kurmanın ve site mimarisinin önemli elementlerini keşfetmenin yalnızca ilk aşamasıdır. Elbette daha kapsamlı düşünmeye ihtiyacınız var. Örneğin sitenizin nasıl görünmesini istiyorsunuz? Sitenizin kurumsal kimliği nedir? gibi soruların yanı sıra yayınlarınız, sayfalarınız, hedef kitleniz ve sunduğunuz hizmet sitenizin hem kimliğini hem de mimarisini şekillendirecektir. Site mimarisi bildiğiniz üzere SEO için önemlidir. Bunun için bir bütçe ayırmanız ve profesyonel bir destek almanız gerekir. İster büyük ölçekli ister küçük ölçekli olsun tüm projeler için basit tasarımlar ya da yeteri özen gösterilmemiş bir site mimarisi başarısızlıktan başka bir şey getirmeyecektir.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir