Yapısal Veri Nedir? Yapısal Veriler SEO İçin Neden Önemlidir?

Yapısal Veri Nedir? Yapısal Veriler SEO İçin Neden Önemlidir?

Yapısal veri kavramını hiç şüphesiz herkes duymuştur. Fakat SEO açısından ne kadar önemli olduğunu ya da SEO kapsamında yapısal verinin ne anlam ifade ettiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda yapısal veri nedir sorusunun cevabını verirken yapısal verinin SEO için önemini de sizlere anlatacağız.

Yapısal Veri Nedir?

Yapısal veri nedir sorusuna cevap vermeden önce yapısal verinin SERP sonuçlarında nasıl göründüğünü örneklerle açıklamak gerekir. Yapısal veriler arama sonuçlarında meta açıklamasının yanında çıkan ekstra bilgiler olarak görülür. Örneğin öğle yemeğiniz için restoran aradığınızda fiyatlandırma, yıldızlar, çalışma saatleri veya kullanıcı değerlendirmeleri gibi bilgiler de kullanıcılara sunulur.

yapısal veri

Yapısal veriler, sayfa içi işaretlemelerdir. Web sitenizde yer alan sayfalardaki bilgileri arama motorlarının daha iyi anlamasını sağlar. Bunun ardından da bu bilgiler ışığında sayfalarınızın SERP’lerde daha iyi biçimde yer almasına imkan tanır.

Yapısal veri ile sunulan ekstra bilgiler için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:

<div itemprop=”aggregateRating” itemscope itemtype=”https://schema.org/AggregateRating”>  <span itemprop=”ratingValue”>[Aggregate rating given]</span> stars –   <span itemprop=”reviewCount”>[Number of reviews]</span> reviews</div>

Eğer bunun yerine kendini kodunu kullanmak istiyorsanız  Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı  aracını kullanabilirsiniz.

Yapısal Veriler SEO İçin Neden Önemlidir?

Yapısal veriler, sitenize eklenen bilgilerin arama motoru botları tarafından anlaşılmasını kolaylaştırır. Bu sayede içeriklerin botlar tarafından daha iyi anlaşılacağı için arama sonuçlarında sayfalarınız daha iyi sıralama alabilir. Bunun nedeni arama motorları her ne kadar kendi geliştiriyor olsa da içerikleri anlama konusunda bazı eksikliklere sahiptir. Yapısal veriler de bu eksiklikleri tamamlayarak içeriklerin daha iyi anlaşılmasını kolaylaştırır.

Günümüzde artık web siteleri HTML olarak kodlanan hazır scriptlerdir. Kodlamalar her ne kadar kusursuz olarak hazırlanmaya çalışsa da içerikler anlamlandırılırken bazı hatalar oluşabilmektedir. Bu hataları ortadan kaldırmak için yapısal verilere ihtiyaç doğar. Yapısal veriler oluşan belirsizlikleri ve sorunları ortadan kaldırarak içeriklerin arama motorlar tarafından kolaylıkla anlamlandırılmasını sağlayan kodlar.

Kısacası yapısal veriler sitenizde yer alan içeriklerin arama motoru botları tarafından anlamlı kılınmasını sağlar. Bu sayede içerikleriniz daha iyi sıralamalar elde eder. Bunun sonucunda şu yargıya ulaşılabilir: “Yapısal veri olan sayfalar olmayan sayfalara göre arama sonuçlarında sıralama açısından daha iyi performans gösterir.” Bu yargı da yukarıda anlattıklarımız çerçevesinde yapısal verilerin SEO için önemini açıkça anlatmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. hocam tamam haklısınızda bu kodu wp sitesine sahip biri nereye yapıştırmalı ve seo açısından yoast seo eklentisini kullanıyorsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir