VPS Hosting Nedir?

VPS Hosting Nedir?

VPS (Virtual Private Server) sanal özel sunucudur. Sanallaştırma teknolojisi ve diğer fonksiyonları nedeniyle popüler hosting hizmetleri arasında yer almaktadır. VPS Hosting birden çok kullanıcı için özel kaynak sağlarken aynı zaman da paylaşımlı hosting hizmetlerine göre daha güvenilir ve stabil çözüm üretir. Yine aynı şekilde daha ucuz olması da popüler bir hosting hizmeti olmasının nedenleri arasındadır. Genellikle orta seviyeli site trafiğine sahip web siteleri tarafından tercih edilen bir hosting hizmetidir.

VPS, bir sunucunun birbirinden bağımsız olarak birden fazla sunucu şeklinde kullanılmasıdır. Bir diğer anlatımla VPS, aynı sunucuda bağımsız olarak çalışan çok sayıda sanal sunucu olarak tanımlanabilir. VPS’de mevcut sanal sunucuların her birinin işletim sistemi, kontrol paneli ve kapasiteleri farklıdır.

VPS Hosting’in Faydaları ve Avantajları

  1. Paylaşımlı hosting hizmetine göre daha hızlı ve güvenlidir.
  2. Orta ölçekli ve büyüyen işletmeler/siteler için daha ekonomik bir çözümdür.
  3. Root erişimi, yazılım yükleme ya da kaldırma ve konfigürasyon dosyaları üzerinde erişim imkanı vardır.
  4. VPS hosting sisteminde bulunan sanal sunucular büyüme olanağına sahiptir. Bu da siteniz büyüdükçe kullanılan sunucu kaynağını artırabilmeniz için olanak tanır.
  5. Paylaşımlı hosting hizmetlerinden farklı olarak IP adresi ve dosya erişimi ekleme konusunda servis sağlayıcı üzerine gitmeyi gerektirmez. Sistemde bulunan VPS sunucuların her biri gerçek sunucular gibi yönetici tarafından kontrol edebilir.
  6. Yüksek gizlilik özelliği sayesinde dosya ve veritabanları diğer kullanıcılardan saklar.

VPS hosting hizmetinin bazı durumlarda dezavantajları da söz konusudur. VPS hosting tercih edecekseniz daha fazla teknik bilgiye sahip olmanız gerektiği gerçeğini unutmamalısınız. Ayrıca doğru şekilde yapılandırılmadığı zaman güvenlik açıkları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Son olarak da paylaşımlı hosting hizmetlerine göre sağladığı üstünlük daha yüksek maliyeti de beraberinden getirir. Bundan dolayı da VPS hosting hizmetleri paylaşımlı hosting hizmetlerine göre daha pahalıdır.

VPS hosting hizmetlerini tercih etmeden önce teknik anlamda yeterli olup olmadığınızı bilmelisiniz. Çünkü VPS hosting kullanan kişilerin bu konuda profesyonel olması gerekir. Özellikle yukarıda da belirttiğimiz gibi yapılandırma aşamasında yapacağınız hatalar güvenlik açıklarına neden olabilir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir