En İyi Kopya İçerik ve Özgünlük Kontrolü Araçları

En İyi Kopya İçerik ve Özgünlük Kontrolü Araçları

Kopya içerik ve özgünlük kontrolü kavramları Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının temiz internet mücadelesi ile ortaya çıkan kavramlardır. Özellikle içerik hırsızlığının önüne geçmek adına arama motorları büyük bir mücadele vermektedir.

Her ne kadar içeriği ilk yayınlayan web sitesi sizin siteniz olsa da eğer içeriğinizi kopyalayan sizden daha büyük bir web sitesi ise olumsuz sonuçlardan etkilenen siz olacaksınız. Bunun nedeni Google’ın büyük web sitelerine bazı durumlarda imtiyaz tanıyor olmasıdır. Bu yüzden düzenli olarak içeriklerinizi kontrol etmeniz böyle bir durumda karşılaşabileceğiniz negatif etkilerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Bu noktada size yardımcı olacak en iyi kopya içerik ve özgünlük kontrolü araçları listesini sizler için derledik.

En İyi Kopya İçerik ve Özgünlük Kontrolü Araçları

1- Grammarly 

Grammarly, öncelikli olarak dil bilgisi denetleyici olarak geliştirilen bir araç olsa da intihal yani özgünlük testi için kullanılmaktadır. Son dönemlerde oldukça popüler olan Grammarly ücretsiz ve premium olarak hizmet vermektedir. Ücretsiz hizmetler içerisinde de kopya içerik kontrolü yapabilirsiniz. Ancak daha detaylı tarama ve diğer özelliklerden yararlanmak istiyorsanız premium sürümü kullanmanızı tavsiye ederiz.

Grammarly’de özgünlük ve kopya içerik denetleme oldukça kolaydır. Kullanıcı dostu ve kolay kullanıma sahip arayüzü ile araç tüm fonksiyonları ile rahatlıkla kullanılabilir. Dilerseniz uygulama olarak Chrome ekleyebilirsiniz. Aracı kullanırken denetlemek istediğiniz metni direkt yapıştırabilir veya Word belgesi olarak yükleyebilirsiniz.

2- Turnitin

Kopya içerik ve özgünlük kontrolü denildiğinde aklan ilk gelen araçlardan bir diğeri de Turnitin’dir. Listede yer alan bir önceki araç da olduğu gibi yalnızca kopya içerik ve özgünlük testi için değil aynı zamanda makalelerinizi dil bilgisi açısından da denetleyebileceğiniz bir araçtır.

Turnitin Plagiarism Checker, yurtdışında özellikle akademisyenler tarafından yercih edilmektedir. Bunun nedeni derinlemesine analiz etmesi ve cümle yapısına kadar birçok noktayı dikkate alarak dil bilgisi denetimi yapmasıdır. Eğer makale yazmaya yeni başlıyorsanız bu araç tam size göre diyebiliriz.

3- Plagiarisma

Plagiarisma, ortalama 200 dil desteği ile oldukça popüler kopya içerik ve özgünlük kontrolü araçlarından biridir. Dilerseniz mobil dilerseniz de masaüstünde kullanabileceğiniz araç basit ve kolay kullanıma sahiptir. Listede yer alan ilk iki araç kadar olmasa da dil bilgisi ile ilgili temel konularda yapılan hatalarda da uyarı vererek akıcı bir metin oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

4- WriteCheck

Kopya içerik kontrolü için ücretli araçlar içerisinde WriteCheck bir diğer popüler araçtır. Ancak Türkçe dil desteği bulunmadığı için için plagiarism checker dışında aracın sunduğu diğer ek özelliklerden yararlanamazsınız. Fakat özellikle İngilizce niş siteler için kopya içerik kontrolü ve dil bilgisi anlamında faydalı araçlardan biridir.

5- Viper/ ScanMyEssay

Viper, hem ücretsiz hem de ücretli sürümü mevcut olan bir diğer kopya içerik kontrolü sağlayan araçtır. Eğer amacınız yalnızca içeriklerinizin özgünlüğünü test etmekse ücretsiz sürümün sunduğu özellikler yeterli olacaktır. Aracın en önemli farkı aynı anda birden fazla içerik için özgünlük kontrolü yapıyor olabilmesidir. Eğer sizde çok sayıda makaleyi hızlı bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız Viper tam da aradığınız araç olacak.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Kendi yazdığım yazılardan bazılarında kopya içerik oranı yüksek çıkabiliyor. Birkaç farklı tool ile kontrol ettiğimde çok farklı sonuçlar veriyor. %100 sağlıklılar diyemezsek de yaklaşık bir oran veriyor. Elinize sağlık. Güzel bir çalışma olmuş.

  2. Bir avukat sitem var. Hukuki makaleler yazıyorum. Kanun maddeleri falan derken %100 orjinal olmuyor. Yaptığım testlerde yüzde 5 benzer içerik diyor. Bu yazılar google tarafınsan çalıntı olarak mı değerlendirilir? Ceza alır mıyım?

  3. Bİr çoğunu kullanıyorum en sağlıklı sonuçları almak için. Fakat hepsi farklı sonuçlar veriyor. Zaten kendin yazıyorsan özgünlüğü sorgulamaya gerek yok 🙂 Satınalıyorsan mutlaka kullanılmalı. Güzel liste teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir