SEO Uyumlu Domain Rehberi

SEO Uyumlu Domain Rehberi

SEO Uyumlu Domain Rehberi: Kendi adınıza kişisel bir blog oluşturmuyorsanız ve sitenizin istediğiniz web sitesi trafiğini üretip üretmeyeceği konusunda endişeleriniz varsa, web siteniz için en iyi domaini bulmanız gerekir. Bu SEO için kilit faktördür. Bazı alan adları SEO konusunda son derece önemlidir.

Domain: İnsanların onları hatırlamasına yardımcı olmak için numarayla ilişkilendirilen addır. Bilgisayar bu adları bir Alan Adı Sistemi (DNS) sunucusunageçirir ve ardından adı bir IP adresiyle eşleştirir. Bilgisayar daha sonra bu IP’yi web sitesine erişmek için kullanır.

Yani:

  • Domain: Çevrimiçi adresiniz için kaydettiğiniz addır.
  • Web sitesi: Ziyaretçilerin alan adınıza girdiklerinde gördüğü sayfalardır.
  • URL: Ziyaretçilerin sitenize erişmek ve sitenizi görüntülemek için yazdıkları veya tıkladıkları adrestir.

Dört Tip Domain

  1. Niş Domain: Bu alanlar genellikle uzun kuyruk anahtar kelimelerle oluşturulur. Ayrıca belirli konular veya alt kategorilerle de ilgilidir. Bu web siteleri için birkaç sayfa oluşturup sayfa dışı SEO’ya odaklanırsınız. Niş domainler ile çalışmak daha az masraflı olabilir.
  2. Marka Domain: Bu alanlar yalnızca bir marka adı içerir. Örneğin Moradam. Ancak isim yaptığımız iş hakkında hiçbir şey içermiyor. Bu tür domainler SEO için daha çok çalışmaya ihtiyaç duyar. Yani domainin Moradam SEO sitesine bir yararı yok. Böyle siteler, SEO adına çok fazla çalışmaya ihtiyaç duyar. 
  3. Anahtar Kelime Domain: Bu, niş alan adlarıyla benzerdir, ancak niş web sitelerinden daha fazla içeriğe ihtiyacı vardır. Niş alan adlarının aksine kısa olabilirler.
  4. Anahtar Kelime + Marka Domain: Bu tür domainler, Google tarafından önerilmektedir. Özellikle e-ticaret siteleri için. Bu alan adlarıyla markanızın itibarını artırabilir ve ayrıca SEO için anahtar kelimenin avantajını kullanabilirsiniz.

Niş Domain

Niş alanlar büyük projeler için değildir. Birkaç sayfa oluşturmak yerine, üzerinde çok fazla içerik oluşturmaya çalışırsanız, web siteniz anahtar kelime alanına odaklanacaktır. Bu alanlar, belirli bir anahtar kelimeden trafik oluşturmak için kullanışlıdır. Niş web siteleri, sayfa dışı SEO’ya odaklanan tek sayfa web siteleri bile olabilir. Web sitesinin trafiği, niş anahtar kelimenin arama hacmi ile sınırlı olacaktır.

Niş Site: Bir niş web sitesi, ortak bir özel ilgi alanı olan daha büyük bir pazardaki dar bir gruba odaklanan bir sitedir. İnsanların arama motorlarında kullandıkları çok özel bir terimi hedeflerken, niş bir site ziyaretçilerine bir soruyu yanıtlayan veya bir sorunu çözen yararlı ve kaliteli içerik sunar.

Marka Domain

İki tür marka alanı da vardır. Şirketin köklü itibarı nedeniyle trafik endişesi olmayan tanınabilir marka alanları var. Diğeri, itibarsızlığı ve trafik endişesi düşük; domain yetkisi olmayan marka alanlarıdır. Trafik kaygısı olmayan marka alanları genellikle şirketlerin ürünleri ile ilgilidir. Bu web siteleri genellikle bir ürün tanıtmak amacıyla inşa edilmiştir. Sadece marka alanlarıyla tanınmaya çalışan web siteleri de var. Moradam bu markaların güzel bir örneği. İlk aşamada marka alanlarından trafik almak çok zor. Site içi SEO ve site dışı SEO için dikkatli olmanız gerekir. Bu konuda ciddi bir çalışmaya ihtiyacı olacaktır. Marka alanları sadece yeni bir ürün grubu tanıtımı için veya iyi bilinen ürünler ve markalar için önerilmektedir.

Markalaşma: Şirketiniz üzerindeki genel etkilerinden dolayı bir işletme için kesinlikle çok önemlidir. Markalaşma, insanların markanızı algılama biçimini değiştirebilir, yeni işlere yön verebilir ve marka bilincini artırabilir.

Anahtar Kelime Domain

Bu alanlar birleştirilmiş anahtar kelimelerle veya yalnızca bir birincil anahtar kelimeyle seçilebilir. Bu alanlar yüksek trafik potansiyeline sahip olmalıdır. Bu tür alanlar, wiki web siteleri ve bilgilendirici web siteleri için iyidir. Bunları markalar ve şirketler için önermiyoruz. Marka siteleri, e-ticaret siteleri ve şirket siteleri unutulmaz adlara sahip olmalıdır. İnsanlar sizi anahtar kelimenizle arama motorlarında her zaman bulamazlar. Ancak, unutulmaz bir marka adı her zaman Google’da bulunmanıza yardımcı olur.

Örnek anahtar kelime: Seo Sitesi

Örnek anahtar kelime alanı : SeoSitesi.com

Anahtar Kelime: İçeriğinizin ne hakkında olduğunu tanımlayan kelimeler ve kelime öbekleri

Marka + Anahtar Kelime Domain

Bu alanlar özellikle trafik oluşturması gereken yeni markalar için etkili olabilir ve e-ticaret web siteleri için çok iyi olabilir. Bu alanlar, gelecekte marka adlarını oluşturmak isteyen bilgi / wiki web siteleri için de faydalı olacaktır. Bu alanlar genellikle bir marka adı ve bir anahtar kelime ile oluşturulur. 

Örnek: MORADAM + Döviz = Moradamdoviz (nokta) com. 

Marka ve anahtar kelime alanları, kullanıcılar için unutulmaz adlardır. Tüm iş endüstrileri ve blog türleri için önerilir.

SEO Uyumlu Domain Hangisidir?

Gelecekte blogunuz, e-ticaretiniz veya marka adınızla ciddi işler yapmak istiyorsanız, marka + anahtar kelime alan adlarını öneriyoruz. SEO için anahtar kelime avantajını elde edeceksiniz ve aynı zamanda unutulmaz bir isme sahip olacaksınız. Ancak, anahtar kelime alanları sizin için de harika bir seçenek olabilir. Niş domainler, diğer domain türleriyle çok fazla farka sahiptir. Bu yüzden kendi işinize özgü bir şekilde karar vermelisiniz. Belirli bir arama anahtar kelimesini hedeflemek istiyorsanız, anahtar kelime domain sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Yeni Domain vs Kullanılmış Domain

İnternette eski alan adlarının yeni oluşturulan alan adlarından daha iyi olduğunu açıklamaya çalışan birçok bilgi var. Aslında, bu doğru değil. İfademin doğruluğunu onaylamak için eski ve yeni alan adlarına sahip birden fazla web sitesi oluşturarak kendim denedim. Eski domainler, sizin için oldukça sorunlu olabilir ve yeni SEO alanı olan temiz sayfa ile karşılaştırıldığında önceki SEO sorunlarını düzeltmek için çok çalışmanız gerekebilir. Düzgün bir şekilde güncellenen kurulmuş bir web sitesi yeni bir web sitesinden çok daha iyidir, ancak eski bir alan adı hiç bir yeni alan adından daha iyi değildir.

Kısa Domain 

Kısa alanlar önemlidir, çünkü uzun URL’ler Google’ın takdir edeceği bir şey değildir. Kısa bir alan adı, bağlantı yapınızı uzun bir alan adından çok daha iyi oluşturmanıza yardımcı olur. Bağlantı yapısı SEO için çok önemlidir. Bu nedenle, mümkünse, kısa alan seçmenizi öneririz. Yok eğer bir niş web sitesi oluşturmayı planlıyorsanız, bunu görmezden gelebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir