Yandex SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Yandex SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Yandex SEO Çalışması Nasıl Yapılır? | Yandex, internet tabanlı hizmette ve arama motoru, e-ticaret platformu, navigasyon, ulaşım, çevrimiçi reklamcılık hizmeti ve daha pek çok sektörde yer almaktadır. Yandex, 1997’de başlatılan halka açık bir Rus arama motorudur. Hizmetlerinin çoğunu Rusya, Türkiye, Kazakistan, Belarus, Özbekistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve İsrail’de veriyorlar. Rusya’da Yandex büyük pazar payına sahip, istatistiklere göre sadece aramalar için Rusya’da %60 pazar payı vardır.

Yandex Webmaster

Yandex Webmaster – Google gibi, aynı zamanda web sitesi sahiplerinin web sitelerinin performanslarını iyileştirmelerine ve izlemelerine yardımcı olmak için çoğunlukla benzer özelliklere sahip bir web yöneticisi hizmeti de kullanır. Yandex webmaster sahibi olarak, web sitenizi endeksleme durumunu, tarama istatistiklerini, hataları vb. kontrol edebilirsiniz. Google Webmaster gibi kolay ve ücretsizdir. Bu sayede: Sıraladığınız anahtar kelime sorgularını TO, TBM, Gösterim vb. istatistikleri kontrol edebilirsiniz. Mobil kullanım için sitenizi kontrol edebilirsiniz. Sitenizle ilgili hataları bulup düzeltmek için öneriler alabilirsiniz. Sitenizin tüm ihlallerini kontrol edip, endeksleme istatistiklerinin tümünü bulabilirsiniz.

Yandex SEO İpuçları

Organik arama, blogunuz için trafik oluşturmanın önemli bir yoludur. Yandex de Türkiye’de pazar payı olan bir arama motorudur. Bu nedenle işinize yarayabilecek kısaca deneyimlenmiş bazı SEO ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz:

 1. İnsanlar sitedeki zamanının yüzde seksenini üst kısımda harcarlar. Bu nedenle önemli ve ilgi çekecek içeriklerinizi üst kısımlara koyun.
 2. Bir sayfayı en fazla 100 adet link ile sınırlayın. Hiç bir sayfada 100’den fazla link bulunmasın.
 3. Reklam alanınızı sınırlandırın. Aksi takdirde yükleme sürenizi yavaşlatır ve trafiğinize zarar verir.
 4. Sitenizi hız için tasarlayın. Gereksiz özellikleri ve içerikleri kaldırın. Görsel optimizasyonu yapın.
 5. Gezinme, kullanıcı ve arama için hem önemlidir.
 6. İnsanlar çevrimiçi bilgi arıyorlar. Blog, bilgi talebini beslemenin bir yoludur. Hedef kitlenizin istek ve ihtiyaçlarını karşılayan içerik oluşturun. 
 7. Dikkat çekmek için başlığınızın hedef kitlenize ilgi duyması gerekiyor. Tıklamalarını istemek için onları gerçekten ikna etmek gerekiyor. İlgi çekici başlıklar kullanmalısınız…
 8. Web sitenizde veya blogunuzda başka bir URL ile yinelemeniz gerektiğine dair bir beklentiniz yoksa, URL’de tarih kullanmaktan kaçınmanızı öneririz.
 9. Dahili bağlantı, arama motorlarına blogunuzdaki alakalı içeriğin bir göstergesidir. Blogunuzdaki yetkili bir gönderiden alakalı başka bir gönderiye bağlanarak her iki gönderinin de birbiriyle alakalı olduğunu belirtirsiniz.
 10. Hedeflemek istediğiniz bir bölge veya bölge belirleyin. Bölgenizi Yandex Web Yöneticisi Araçları’nda belirtmelisiniz.
 11. Doğal olmayan yorumlar ve spam oluşturmak gibi kullanıcı davranışlarını taklit eden yazılım ve eklentilerin kullanılması, Yandex’in cezalandırdığı işlemlerdir.
 12. Agresif reklamların gösterilmesi (pop-up’lar dahil) zararlıdır. Yandex, 2012 ve 2014 yıllarında, UX ve içerik erişilebilirliğine müdahale eden açılır pencerelere sahip siteleri tespit etmek ve cezalandırmak için çekirdek algoritmasını güncellemişti.
 13. Domain yaşı, Yandex’de bir üst düzey sıralama faktörüdür. Sağlam bir geçmişe ve şöhrete sahip bir siteniz olduğunda iyi hissettiriyor, ancak yeni bir siteyi başlattığınızda, özellikle de az sayıda sayfası olduğunda oldukça hantal bir sıralama düzeni göze çarpıyor.
 14. Yandex arama algoları Google’a benzer meta etiketlere dikkat eder, ancak Yandex’in çok daha katı olduğuna inanılmaktadır. Çok ciddi hatalar olmasa bile siteyi cezalandırabilir. Bu, etiketlerinizi optimize etmek istediğinizde, gerçekten kapsamlı bir şekilde yapmanız gerektiği anlamına gelir.

“Yandex SEO Çalışması Nasıl Yapılır?” sorusunu cevapladık. Yandex’in kendi algoritmalarına sahip ayrı bir arama motoru felsefesine sahip olduğunu tespit edebilirsiniz. Yandex’te sıralama mücadelesi içine girdikten sonra kurallarına göre oynamak zorundasınız. Bu kısa bilgilerden sonra Yandex için SEO kampanyanızın başarılı olmasını umarız. 

Sosyal Medyada Paylaş

Hedefler önündeki en büyük duvar, zihninde inşa edilen duvardır.

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir