8 Haziran 2019 Google Algoritma Güncellemesi Yayında

8 Haziran 2019 Google Algoritma Güncellemesi Yayında

Google 2019 sıralama algoritma güncellemesi gerçekleşti.

 

Google’dan Danny Sullivan, Twitter’da, 3 Haziran Pazartesi öğleden sonra başlayan Haziran 2019 çekirdek güncellemesinin 8 Haziran Cumartesi günü yayına girdiğini bildirdi.

Haziran 2019 güncellemesi oldukça büyüktü ve bazı siteler güncelleme yüzünden harap oldu. Trafikte %20 ila %90 düşüşe rastlanan siteler yabancı forum sitelerinde yer aldı.

Google Çekirdek Güncellemesi: 3 Haziran – 8 Haziran

Haziran 2019 Güncellemesine Dair Bilmeniz Gerekenler

Burada kısaca yabancı SEO forum sitelerinde yer alan önerileri listeledik:

  1. Google, kullanıcılara bilgi sağlayan kişinin orijinalliğini bilmek ister. Sağlık ve finans sektörlerinde web sitelerini içeren sitelerin blog vb. kısımlarında yer alan her bir yazar bu alanda uzman olan biri olmalıdır. Google, güvenilir ve sertifikalı yazarların, kullanıcılarına görüntülenen içeriği hazırladığını tespit etmek ister.
  2. Google, tek tek gönderileri ve sayfaları analiz ederek bir web sitesinin EAT puanını hesaplar. Başka bir web sitesinden içeriğe ilgi duyuyor, not alıyor ya da çoğaltıyorsanız, etkileneceğiniz bir algoritma güncellemesi ile karşılaşmanız ihtimali vardır. Google bu tür içerikleri çok kolay bir şekilde tanımlayabilir. Dolayısıyla, web sitenizin içinde yeniden yazılmış içeriğe sahip olduğunu düşünüyorsanız, kaldırmak için ideal olacaktır.
  3. Web sitenizin “Hakkımızda” sayfası olduğundan ve Google’a bir şema işaretlemesi biçiminde değerli girdiler sağladığınızdan emin olun. Ek olarak, hem site içinde hem de dışında olumlu referanslar ve müşteri yorumları web sitenizin güvenilirliğini artırabilir.
  4. Google arama kalitesi yönergeleri, yüksek kaliteli geri bağlantılara sahip web sitelerinin üstün bir EAT puanına sahip olduğunu göstermektedir. PBN’ler ve blog yorumu yoluyla düşük kaliteli bağlantılar kurmaya zaman ayırmak Google’ın gazabını üzerinize davet edebilir ve bir web sitesinin EAT puanını olumsuz yönde etkileyebilir.
  5. Kullanıcılarının güvenliği Google için bir önceliktir ve bu yüzden web sitelerini SSL sertifikası almaya zorluyor. HTTPS şimdi sıralama faktörlerinden biri ve aynı zamanda web sitelerinin EAT puanını artırmanın yollarından biri. Ayrıca, Google Chrome’un artık HTTPS dışındaki tüm siteleri güvensiz olarak gösterdiği unutulmamalıdır; bu, Google’ın kullanıcılarının gizliliğine nasıl değer verdiğinin açık bir göstergesidir.
Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Bu son algoritma güncellemesi bir çok site sahibini zora soktu. Nedenini bile anlamadığımız sebepler yüzünden reklam gösterimlerimiz kısıtlandı. Konuyla ilgili doğru dürüst açıklama bile yapılmadı. Bekliyoruz bakalım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir