HTTP vs HTTPS: Kararınız SEO’yu Nasıl Etkiler?

http vs https

HTTPS ve HTTPS’ye geçiş süreci konusu yeni bir durumu ifade etmiyor ancak insanlar hala HTTPS konusunda birçok şeyi merak ediyor. Hatta hala HTTP vs HTTPS karşılaştırması yapmayı da sürdürüyorlar. Bunlar arasında da en çok merak edilen konu HTTPS ve SEO ilişkisidir. Özellikle e-ticaret siteleri bu konuya özen gösterirken diğer siteler bu konuda biraz daha geride kalıyor ve hala Dünya genelinde birçok web sitesi HTTPS’ye geçiş yapmamaktadır. Eğer sizde hala HTTPS’ye geçiş yapmadıysanız ve bu geçişin siteniz ya da SEO üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam etmelisiniz.

HTTP vs HTTPS karşılaştırması ve SEO için neler ifade ettiğine değinmeden önce HTTPS ve HTTPS’yi tanımlayarak başlayalım.

HTTP Nedir?

HTTP (Hypet Text Transfer Protocol), aslında internetin çalışmasını sağlayan şeydir. Yani; kullanıcılar bilgilerin sunucular üzerinden nasıl ve ne şekilde aktarılacağını gösteren bir yoldur diyebiliriz.

Herhangi bir web sitesine erişmek için protokolde bir değişiklik yapılması gerekir; bu nedenle web sitesi URL’lerinin genellikle “http: // www…” ile başlaması gerekir ve URL’nizin karşılık geldiği web sayfasını almak için bir web sitesi sunucusuna bir komut göndererek çalışır.

HTTPS Nedir?

HTTPS aslına bakılırsa HTTP ile aynı şekilde çalışır. Aralarındaki tek fark; HTTPS ek bir güvenlik katmanı sağlamasıdır. Bu katmana Aktarım Katmanı Güvenliği ya da Taşıma Katmanı Güvenliği  (TLS Protokolü) denir. Web siteleri ve kullanıcılar arasındaki veri akışının üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesini engelleyerek veri güvenliğini sağlamış olur.

HTTPS’ye geçiş sağlayan sitelerde URL kısmında hemen solda bir kilit simgesi vardır. Bu siteler güvenilir olarak nitelendirilir.

Ancak kullanıcılar bu geçişi yapmayan sitelere yani HTTP’yi kullanan sitelere giriş yaptıklarında güvenli değil uyarısı ile karşı karşıya kalır.

Yapılan bir araştırmaya göre müşterilerin ortalama %30’u bir web sitesine girdiğinde (özellikle e-ticaret sitelerinde) bu yeşil kilit işaretine dikkat etmektedir.

SSL Google Sıralama Faktörüdür!

Aslında bakıldığında Dünya’ca ünlü büyük web sitelerinin bazıları 2019’da hala HTTPS’ye geçiş sağlamadı. Bu durum SSL ve HTTPS’nin sıralama faktörü olmadığını mı gösteriyor? Elbette hayır. Google’ın HTTPS hakkında düşünceleri şu şekilde:

Geçtiğimiz birkaç aydan bu yana, sitelerin arama sonuçlarında sinyal olarak güvenli, şifreli bağlantılar kullanıp kullanmadığını dikkate alarak testler yapıyoruz. Olumlu sonuçlar gördük, bu yüzden HTTPS’yi sıralama sinyali olarak kullanmaya başlama yönünde karar verdir. Şimdilik sadece çok hafif bir sinyal – küresel sorguların % 1’inden daha azını etkileyen ve yüksek kaliteli içerik gibi diğer sinyallerden daha az ağırlık taşıyan – ve yöneticilere HTTPS’ye geçmeleri için zaman verdik. Ancak zamanla bunu güçlendirmeye karar verebiliriz, çünkü tüm web sitelerinin web üzerinde güvenli kalması için tüm web sitesi sahiplerinin HTTP’den HTTPS’ye geçmesini teşvik etmek istiyoruz.

HTTPS Kullanımının SEO’ya Katkısı

HTTP’den HTTPS’ye geçişin sıralamanızı birinci sayfaya fırlatması elbette olası bir durum değil. Ancak HTTPS’ye geçişin SEO üzerinde etkisi olmadığını da söylemek mümkün değil. Bu katkıları şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi:

Kullanıcı deneyiminin SEO’nun büyük bir parçası olduğu süpriz bir durum değil. Neredeyse son iki yıldır bunun üzerinde çok fazla durduk. 

HTTPSye geçiş yapmayan ve diğer bir adıyla SSL sertifikası bulunmayan siteler, Google’ın sıralama kriterlerine uymaz. Ayrıca Google bu tür siteleri ziyaret eden kullanıcıları Güvenli Değil şeklinde uyarıyor. örneğin alışveriş yapmak için bir siteyi ziyaret ettiğiniz de böyle bir uyarı gördüğünüzü düşünün.

Sonuç olarak insanlar için en gizli bilgiler olan kredi kartı bilgileri alışveriş sırasında karşı tarafa verilecek. Durum böyle olunca insanlar güvenli olmayan bir sitede alışveriş yapmak kaçınarak rakip sitelere yönelecek. Bu durumda kullanıcı deneyimi ve yüksek sıralama elde etme üzerinden doğrudan etki yaratıyor. 

2- Daha Hızlı Yüklenen Web Siteleri

HTTPS’ye geçiş yapan siteler HTTP sitelere göre yaklaşık %824 daha hızlıdır (kaynak: https://www.httpvshttps.com/). Bu durumda SEO açısından size büyük bir avantaj sağlar. Google ve SEO’yu bir kenara bırakalım. İnsanlar neler düşünüyor bu açıdan değerlendirerek bunun ne ifade ettiğini açıklayalım:

Bundan 3 yıl öncesinde Incapsula tarafından yapılan bir çalışmada insanların %55’inden daha fazlasının bir web sitesini ziyaret ettiklerinde 5 saniyeden daha fazla beklemeye tahammül etmedikleri belirtildi. Hatta bu %55’in yaklaşık %10’u da girdikleri web sitesinin hemen açılmasını beklediklerini dile getirmektedir. Durum böyle olunca hem Google hem de kullanıcılar açısından hızlı yüklenen web siteleri oldukça önemlidir. 

HTTPS’ye geçiş yapmak gördüğünüz gibi yalnızca sitenizi daha güvenli yapmak ve saldırılara karşı korumak değildir. Aynı zamanda kullanıcı deneyimi ve hız açısından da sitenize olumlu katkıları olacaktır. HTTP vs HTTPS ve SEO üzerindeki etkilerini sonuca bağladıysak o zaman geçişi adım adım kolayca tamamlayabilirsiniz. Bunun içinde HTTP’den HTTPS’ye geçiş sürecini adım adım anlattığımız: HTTP’den HTTPS’ye Nasıl Geçilir? Adım Adım siteyi HTTPS yapmak başlıklı içeriğimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir