Youtube Videolarında Küçük Resim Ekleme ve SEO

youtube seo

YouTube ziyaretçileri her gün bir milyar saatin üzerinde video izler. Bu şaşırtıcı miktarda trafikte bile videolarınıza izleyici çekmek zor olabilir. En etkili yöntemlerden biri, harika YouTube küçük resimleri oluşturmaktır. Youtube video küçük resmi; YouTube’da, videonuzun içeriğinin ve kalitesinin görsel bir temsilidir. İyi birer YouTube küçük resimlerine sahip değilseniz, daha az görünüme, daha düşük bir sıralamaya sahip olmanız muhtemeldir. Videolarınıza SEO desteği vermek, yani üst sıralara çıkarmak için küçük resim eklemenizi öneririz.

YouTube Küçük Resimleri Neden Önemli?

Google’ın web sitelerini arama motorunda sıralamak için kullandığı bazı taktiklere aşina olduğunuzdan hiç şüpheniz yoktur. Aynı şekilde YouTube için de karmaşık bir sıralama algoritması vardır.

Görüntüleyenlerinizin çoğu videonuzun tamamını izlediğinde; bu istatistik, YouTube’a içeriğinizin değerli olduğunu söyler. YouTube ayrıca yüksek miktarda yorum ve sosyal medya paylaşımına sahip videoları tercih ediyor. Ve tıpkı arama motoru optimizasyonunda olduğu gibi, anahtar kelimeler videonuzun sıralamasında büyük bir rol oynayabilir. 

Aynı şekilde videonuzun tıklama oranı YouTube SEO’da büyük bir rol oynuyor. Kullanıcılar belirli bir anahtar kelimeyi aradığında ve videonuzu izlemeyi seçtiğinde, tıklama oranınızı artırır. YouTube, yüksek tıklama oranına sahip videoları da seviyor. Bu noktada küçük resim, izleyicileri videonuzu diğerlerinin arasından tercih etmeye ikna etmenin en etkili yoludur. Güzel küçük resimler daha yüksek bir tıklama oranı sağlıyor. Daha iyi bir oran, gelişmiş bir video sıralamasına ve daha da fazla izleyiciye yol açar.

En İyi YouTube Küçük Resim Nasıl Olur?

YouTube video etiketleri

Buraya kadarki bilgilerle: YouTube küçük resimlerinin herhangi bir videonun kilit bir bileşeni olduğunu biliyorsunuz. En iyi sonuçları elde etmek için videonuzun ekran görüntüsünü almaktan daha fazlasını yapmanız gerekir. İşte en iyi YouTube resimlerini oluşturmak için bazı teknikler…

  • Metin, yalnızca bir veya iki kelime eklemiş olsanız bile, önemli ve faydası olması muhtemel bir bileşendir. Görsellerde mutlaka yazılar olmalıdır.
  • Küçük resimler, şirketinizi markalaştırmak için mükemmel bir yoldur. Bu ilk başta saçma gelebilir, ancak bu bir tutarlılık sorunudur. Küçük resim tasarımına karar verdiğinizde, her video temelde aynı şablonu ve aynı stili kopyalamalıdır. Bu, renk, düzen, yazı tipi ve daha fazlasının tüm videolarınızda tutarlı/aynı olması gerektiği anlamına gelir. Yalnızca profesyonel olmakla kalmaz, izleyiciler videolarınızı yalnızca küçük resimlerle kolayca tanımlayabilirler.
  • Küçük resimler küçük olduğundan, onları dikkat çekici  ve belirgin yapmanız önemlidir. Küçük resimdeki her şey tanımlanabilir ve okunması kolay olmalıdır. Bunu başarmanın en iyi yolu renklerin zıtlık oranlarını arttırmaktır. Beyaz zemin üzerine sarı metniniz var mı? Bu bir tasarım günahı olarak adlandırılabilir. Tam boyutta dahi okumak zor olacakken küçük resimde böyle bir seçim yapmak, bu çok kötü bir tercih olur. Kontrast renkler seçmek için geleneksel bir renk tekerleğini kullanın: Örneğin Adobe Kuler olabilir. Renk tekerleğinde turuncu ve mavi renklere karşı olduklarından, bu yüksek kontrastlara sahip oldukları anlamına gelir. Zıt renkleri seçtikten sonra; arka plan için bir renk, metin için bir renk kullanın. Beyaz, kırmızı ve siyah kullanmaktan kaçının. Bu renkler YouTube’un tasarım düzeninin bir parçasıdır ve göz ardı edilme olasılığı daha yüksektir.
  • Metniniz veya küçük resminiz hiçbir zaman videoda görünmeyen bir şey için yazılmış olmamalıdır. Küçük resminiz içeriğinize uygun değilse, görüntüleyenleriniz videoyu hızla terk eder. Bu, izleyicilerin videonuzu çok az izlemesine neden olur ve bu da YouTube sıralamanıza zarar verir. Ayrıca, izleyiciler zaman içinde içeriğinize karşı temkinli olacaklardır.
  • Herhangi bir küçük resme eklenen popüler bir unsur, gerçek bir kişinin fotoğrafı veya resmidir. Tabii ki, bu yalnızca insanlar videolarınızda gerçekten göründüğünde iyi bir seçenektir. İzleyiciler gerçek insanları içeren küçük resimlerden hoşlanırlar.  Bu videolar daha orijinal görünürler. 

Youtube Video Küçük Resimleri ve SEO

Video Optimizasyonu

En yeni videonuzu kayda alıp düzenlemekle saatler geçirdiniz. Sonunda bitti. Yüklemeden önce küçük resim ekleme işlemi, uzun ve yorucu görünebilir, üşenebilirsiniz ama izleyicilerde oluşturmak zorunda olduğunuz ilk ve son izlenim olduğunu unutmamalısınız. En iyi YouTube küçük resimlerini oluşturmak kolay değildir, ancak mükemmel bir şablona sahip olduğunuzda, daha iyi bir sıralamanın ve daha fazla görünümün keyfini çıkarırsınız.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. üye olmak istiyorm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir