SEO İçin Anahtar Kelime Yoğunluğu Kaç Olmalı?

Anahtar Kelime Oranı

Sitemize gelen sorulardan biri de şu şekilde: Google’ın gereklerini karşılamak için ideal bir anahtar kelime yüzdesi var mı? SEO için anahtar kelime yoğunluğu ne olmalı? Anahtar kelime sıklığı kaç olmalı? SEO için doğru anahtar kelime yoğunluğu kesin bir orana bağlı değildir. 

Anahtar kelime yoğunluğunu veya bir içeriğin anahtar sözcük oranının ne olması gerektiğine dair net bir oran yoktur. Google, bir web sayfası içeriğinde doğru anahtar kelimeleri kullanma konusunda güvenebileceğiniz hiçbir açık-veriye sahip değildir. Peki, anahtar kelime yoğunluğu nedir ve SEO için neden önemlidir? İdeal anahtar sözcük oranı nedir? Kısaca ele alalım…

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir? Oran Kaç Olmalı?

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir

Anahtar kelime yoğunluğu, bir anahtar kelimenin belirli bir web sayfasında veya belirli bir içerik parçasında görünme sayısını, kapsayıcı kelime sayısının oranı veya yüzdesi olarak tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Moradam Anahtar Kelime Yoğunluk Aracı size detaylı bir fikir verebilir. 

Anahtar kelime yoğunluğu bazen anahtar kelime sıklığı olarak da adlandırılır. Bu nedenle, belirli bir anahtar kelimenin bir web sayfasında ne sıklıkta bulunduğu anlamına gelir. Anahtar kelime yoğunluğu hesaplanabilir. Bir anahtar kelimenin bir web sayfasında ne sıklıkta göründüğü sonucuna varmak için, belirli bir anahtar kelimenin sayfadaki toplam kelime sayısına bölümü şeklinde hesaplama yapabilirsiniz. 

Belirli bir kelimenin web sayfasının içeriği için ne kadar önemli olduğunu belirlemenin bir yolu olarak kullanılır. Arama motorları, sayfadaki içeriğin kullanıcıların sorgularıyla olan ilişkisini ölçmenin bir yolu olarak bu oranı ölçer. 

Moradam Anahtar Kelime Yoğunluk Aracı sayesinde anahtar kelimenizde ilk sayfadaki sitelerin anahtar kelime yoğunluklarını elde edip, bir ortalama belirleyerek sitenizdeki makaleyi ona göre hazırlamanız gerekir. Ayrıca semantik kelimeler de aracımızda 2-3-4-5. sıralarda yer alır. Makalenizde o kelimeleri de geçirmeniz gerekir.

Backlink Alınan Metinlerin Anahtar Kelime Yoğunluğu Ne Olmalı?

2019 Backlink Rehberi

Kaliteli backlink almak, etkili SEO taktikleri için en iyi ve en eski yöntemlerden biri olarak kabul edilir. Sitenize yönlenen bağlantılar, bir web sitesinin güvenilir olup olmadığını doğrulamak için Google gibi arama motorları tarafından kullanılır. 

Backlinkler, arama motorlarının bir web sitesi sıralaması için önemlidir. Arama motorları, içeriklerinin kalitesi nedeniyle hangi web sitelerinin güvenebileceği konusunda backlinkleri baz alır. Web siteniz başka siteler tarafından alıntılandıysa, okuyucular içeriğinize güvenirler. Sitenize yöneldiğiniz dış bağlantılar ne kadar çoksa, içeriğiniz o kadar güvenilir olur. 

Web sayfasının içeriğinin güvenilirliğini ölçerken, miktar yerine geri bağlantıların kalitesi daha önemlidir. Bu nedenle, yetkili bir güvenilir siteden legal bir şekilde kazanılmış bağlantılar, spam sitelerden satın alınan çok sayıda bağlantıdan daha olumlu bir geri dönüş verecektir. Spam sitelerden bağlantılar kullanmak, arama sonuçlarında görünürlük şansınızı azaltır.

Backlink alırken: Sektörde veya anahtar kelime arama sonuçlarında ilk sayfada yer alan içeriklerin anahtar kelime yoğunluğunu rapor şeklinde not alın. Daha sonra bir ortalama belirleyin ve anahtar kelime sıklığını bu orana göre ayarlayın. Ayrıca ikincil ve üçüncül olarak da konuyla bağlantılı kullanılmış olan anahtar kelimeleri metin içinde geçirin. 

Anahtar kelime yoğunluğu ve bağlantı kurma, derecelendirilmenin ve sitenize daha fazla trafik çekmenin en etkili yollarından biri olmaya devam ediyor. Burada anlattığımız yöntemle rakiplerinizden daha yüksek bir sıralama elde etmeniz mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir