Google Bilgi Paneli Nedir, Nasıl Oluşturulur?

google bilgi paneli

Google Bilgi Paneli, arama sonuçlarında ekranınızın sağ tarafında çıkan bloka verilen addır. Bu bilgi paneli günümüzde kullanıcıların birçok sorusunun cevabı olarak arama sonuçlarında karşımıza çıkmaktadır. Bir nevi bilgi kutucuğu işlevi gören panel, Google’ın web’de bulduğu her türlü veriyi bağlayan bir motor olarak görülebilecek sonuçları sunar. Yerel işletme, marka ya da kişisel amaçla kurulan bir web siteniz varsa Google’ı etkileyerek paneli istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz.

Google Bilgi Paneli Nedir?

Arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkan Google Bilgi Paneli bir nevi zengin sonuçtur. Yerel işletmeler, markalar, mağazalar, filmler, oyuncular ve aklınıza gelebilecek her türlü konuda yaptığınız aramada konuyla alakalı bilgilere bu panelde yer verilebilir. Bilgi paneli, arama sonuçları sayfasının sağ üst köşesinde gösterilir.

Bilgi panellerinde yer alan bilgiler web’de bulunan mevcut bilgiler değiştikçe otomatik olarak değiştirilir. Google bu değişikliği iki farklı şekilde yapar: Bilgi panelinde yer alan tüzel kişilerden ve kullanıcıların geri bildirimleri.

google bilgi paneli

Yukarıdaki resimde kırmızı kutu içerisinde yer alan kısım tam olarak Google Bilgi Paneli’dir. Gördüğünğz gibi Amerika anahtar kelimesinde yapılan bir aramada arama sorgusuyla ilgili birçok bilgi bu kutucuk içerisinde yer almaktadır.

Bilgi panelleri, bilgi grafiğinde yer alan bilgileri yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi kullanıcıların bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasını hedefleyerek tasarlanmıştır. Google bu panelleri otomatik olarak oluşturur ve panelde yer alan bilgilere çeşitli kaynaklardan alarak bir araya getirir.

Google Bilgi Paneli Neden Önemlidir?

Web siteniz, markanız veya işletmeniz ile ilgili arama terimlerinde arama sonuçlarında öne çıkmak istiyorsanız, Bilgi Paneli gerçekten yararlıdır. Google size veya işletmenizi bu panelde göstermeye karar verirse, masaüstü aramalarda sonuç sayfasının sağ üstünde yer almanız arama sonuçlarına büyük ölçüde hakim olmanız anlamını taşır. Mobil cihazlarda da panel diğer sonuçlar arasında yer alır. Bu yüzden özellikle masaüstü kullanıcıları hedeflerken bu paneller oldukça önemlidir.

Tüm bu nedenler ve bilgi panelini şekli itibariyle arama sonuçlarında bu şekilde yer almanız zengin sonuç olarak değerlendirilebilir. İnsanlar, bir şeyler ararken arama sonuçlarında öne çıkarak hedef kitlenize ve hatta hedeflediğinizden daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Bu da aynı zamanda daha fazla trafik anlamını taşıyacaktır.

Bilgi Paneli Nasıl Alınır?

Tüm arama sonuçlarında olduğu gibi, arama sorgularında bilgi paneli sunulup sunulmayacağına Google karar verir. Ancak yerel bir işletmeyseniz, marka veya kişisel amaçlı web sitelerine göre işiniz daha kolaydır.

Google’ın işletmeniz için yerel bir panel gösterme şansı istiyorsanız, ilk adım bir Google İşletme hesabım açmaktır. Daha sonra işletmenizin sahibi olduğunuzu doğrulayabilirsiniz. Bundan sonra, işletmeniz hakkında adres bilgileri, açılış saatleri ve fotoğraflar gibi tüm ilgili bilgileri ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz.Ayrıca, sitenizi Google Search Console ile doğrulatıp işletmeler için yapılandırılmış veri işaretlemesi eklemeniz de bu açıdan faydanıza olacaktır.

Yerel işletmelerin aksine marka veya kişisel bir web sitesi için başvuru yapmak mümkün değildir. Google, sizin veya markanızın Bilgi Paneline layık olup olmadığına kendi karar verir. Eğer web siteniz otorite sahibiyse (Vikipedi gibi) bilgi panellerinde sıkça yer verilen site olabilir. Günümüzde de yapılan aramalarda karşımıza çıkan birçok bilgi panelinde Vikipedi’nin yer aldığını kolaylıkla fark edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Merhaba hiç yoksak ve işletme hesabımız varsa nasıl olarak burada gözükür olabiliriz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir