Sitelerin Tıklanma Sayıları Nasıl Öğrenilir?

Sitelerin Tıklanma Sayıları Nasıl Öğrenilir?

Sitelerin Tıklanma Sayıları – Bir sitenin ne kadar trafiğe sahip olduğunu ve bu trafiği hangi yollarla aldığını öğrenmek önemlidir ve bunun için bazı yollar vardır. Her şeyden önce bir site oluşturmadan evvel, potansiyel bir rakibin trafik verilerini gözlemlemek seçtiğiniz alanın karlılığını doğrulamanıza yarar. Bu doğrultuda rakibinizin veya muhtemel rakip olabilecek herhangi bir sitenin tıklanma sayılarını elde etmek için kullanabileceğiniz araçlar şunlardır:

SEMrush

SEMrush, en iyi pazarlama analitiği platformları arasında yer alır. Bir web sitesinin arama motoru sıralamalarını, backlinklerini ve reklam kampanyalarını görüntülemek için bunu kullanabilirsiniz. Marketing Insights başlığı altındaki Traffic Analytics sayfasına tıkladığınızda; SEMrush daha sonra ilgili trafik analitiği verileriyle serpiştirilmiş kapsamlı bir rapor gösterecektir.

Göreceğiniz ilk ölçümler toplam ziyaret sayısını, oturum başına açılan ortalama sayfa sayısını, hemen çıkma oranını ve ayda tekil ziyaretçileri içerir. Genel bakış sayfasını aşağı doğru kaydırdığınızda kaynakları, cihaz arızaları ve konumları gibi trafik verilerinin görselleştirilmiş özetlerini alabilirsiniz.

Tabii ki, bu veri bölümlerine daha ayrıntılı bir bakış için bütün raporu görüntüleme düğmesine tıklayabilirsiniz. Açık Trafik Kaynakları sayfasında, doğrudan ziyaretçiler, yönlendirmeler sosyal medya, organik aramadan gelen trafiğe dair bilgiler de elde edilebilir. Bunlar size rakiplerinizin en etkili trafik üretme stratejileri hakkında bir fikir verir. 

Ahrefs

Site sahipleri, blogcular ve dijital pazarlamacılar için en iyi iki backlink denetleme ve trafik detayları öğrenme aracı Afrefs’tir denilebilir. Aynı zamanda bir web sitesinin hangi kelimeden ne kadar trafik aldığını bulmanıza da yardımcı olabilir.

Ahrefs Site Explorer aracında, kontrol etmek istediğiniz belirli bir sayfanın domain adresini veya URL’sini yazın ve ‘Ara’  seçeneğini tıklayın. İlk başta girdiğiniz alan veya sayfa için bir dizi analitik içeren geniş bir genel bakış sayfasına yönlendirilirsiniz.

Bu ekranda, sitenin aylık trafiğinin bir tahmini de görülebilir. Ayrıca , sitenin sırasıyla ücretsiz ve ücretli trafiğine daha göz atmak için ‘Organik arama’ veya ‘Ücretli arama’ sekmelerine gidebilirsiniz. Organik arama raporu ayrıca web sitesinin en iyi beş organik anahtar kelimesini ve sayfasını da içerir.

Bununla birlikte, daha ayrıntılı bir rapora, ana gezinti menüsünde ‘Organik arama’ altındaki ‘Organik anahtar kelimeler’ sayfasına gidilerek erişilebilir. Burada 1000 adet hit ve Google görüntülemesi aldığı anahtar kelimele öbeklerini görebilirsiniz.

Tıpkı SEMrush gibi, Ahrefs de genel olarak SEO ve online pazarlama için kullanışlı analitik niceliklere sahiptir. Bir web sitesinin backlink profilini, üst bağlantı metinlerini ve daha fazlasını Ahrefs aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Alexa

Jeff Bezos tarafından 5 Temmuz 1994 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle kentinde kurulan e-ticaret devi Amazon’un bir yan kuruluşu olan Alexa, web sitesi sahiplerinin trafik verilerini pazarlama kararlarına dönüştürmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir web trafiği analiz hizmetidir.

Alexa ihtiyaçlarınıza göre deneyimi kişiselleştirir. Bu, bireysel web sitesi hedefleriniz, içerik konularınız, rakipleriniz vs. bilgileri kullanarak gerçekleştirilir. Alexa, web siteniz için trafik istatistiklerini hızlıca kontrol panelinde derler. Dahil edilen bilgilerin ve verilerin bazıları; web sitenizin Alexa dünya sıralaması, aylık tekil ziyaretçi verileri, sitedeki günlük geçirilen zaman ve organik olarak aldığınız trafik yüzdesi gibi özelliklerdir.

Bununla birlikte, gerçekten istediğiniz şey, rakiplerinizin trafik verilerine bakmaktır. Bunu, “Site ara” alanına domain adresini girerek tek adımda yapabilirsiniz. Burada ayrıca, izleyicilerin konumlarının bir özetini ve web siteleri için kendi ülkelerinin Alexa sıralamasını bulabilirsiniz. Web sitesinin hemen çıkma oranı, sitedeki günlük zaman ve en iyi anahtar kelimeler gibi temel veriler siteye genel bakış sayfasında da bulunabilir.

Rakip sitenizin kitlesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için “ziyaret edenler” bölümüne göz atabilirsiniz. Bu, izleyicinin cinsiyeti, eğitim düzeyi, yaşı ve – bazı sitelerde – gelir dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere önemli demografik verileri bulacağınız yerdir. Tabii ki, ideal okuyucularınızın kaç yaşında olduklarını bilmek ve eğitim seviyelerini belirlemek blogunuzda kullanabileceğiniz yazı stilini tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Rakibinizin etki alanına girdikten ve ‘Explore Interests’ yani Türkçesi ‘İlgi Alanlarını Keşfet’ seçeneğini tıkladıktan sonra, izleyicilerinin dikkatini çeken konuların açık bir görünümü sunulur. Alexa; ayrıca, bu kullanıcıların genel çevrimiçi nüfusa kıyasla ziyaret etme olasılığını da tahmin ediyor. Diğer detaylar genel ilgi seviyelerini, sitenin toplam trafiğindeki yüzdesini ve aynı ilgi kategorisindeki sitelerin sayısını içerir.

Her web sitesinin trafik ayrıntıları için “Trafik Metrikleri” ve “Aylık Benzersiz Ziyaretçiler” veri bölümleri altında daha somut numaralar görebilirsiniz. Diğer öngörüler, katılım ölçütlerini, trafik kaynaklarını ve kitle demografisini içerir; onları bulmak için site karşılaştırma sayfasını aşağı kaydırabilirsiniz.

SimilarWeb

SimilarWeb ana sayfasında, yapmanız gereken tek şey web sitesini veya uygulama bağlantısını yapıştırmak ve ‘Enter’ tuşuna basmaktır. SimilarWeb ayrıca, web sitesinin en iyi trafik kaynakları, yönlendiren alanlar ve ziyaretçilerin organik ve ücretli trafik kanalları arasındaki dağıtımı gibi ayrıntılı trafik verileri sağlar. Tüm bu veri setleri ücretsiz web sitesi trafik raporunda gösterilir. 

SimilarWeb için ücretsiz raporlar üretme sayısı konusunda yazının yazıldığı zaman itibarı ile sınır yoktur. Ücretsiz web arayüzünü istediğiniz kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.


Bu yazıda sitelerin tıklanma sayısı hakkında çeşitli araçları öğrendiniz. Bu bilgiler, web sitelerinin büyümesini önemseyen kişiler için öğrenilmesi gereken hayati stratejilerdir. Sizin de önerileriniz varsa yorum kısmından iletebilirsiniz…

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. mükemmel bir yazı olmuş, SEO Konusunda analiz araçlarından yararlanmadan başarıya ulaşmak nerdeyse imkansızdır.

  2. bunların en iyisi hangisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir