LSI Anahtar Kelimeler Nedir? Nasıl Kullanılır? LSI Anahtar Kelime Rehberi

LSI Anahtar Kelimeler Nedir? Nasıl Kullanılır? LSI Anahtar Kelime Rehberi

LSI anahtar kelimeler, terimsel olarak  gizli anlamsal dizin tabanlı anahtar kelimeler olarak açıklanabilir. Daha açık bir ifade ile, birincil anahtar kelimenizle ilişkili kelime öbekleridir. Bunlar bazen eşanlamlılar, ikame sözcükler ve çeşitli yollarla ilgili kelimeler olabilir. 

Örneğin, SEO ile ilgili bir içeriğiniz söz konusuysa, “Google, anahtar kelime, sıralama, backlink” gibi kelimeler de kullanılmalıdır. Arama yaparken gelen Google önerileri ile başlamak LSI kelimeleri tespit ederken önemli bir kılavuzdur.

Ayrıca Google arama sonuçlarının altbilgiden LSI anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Sıklıkla karıştırılan LSI Anahtar Kelimeleri ve Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler esasında farklı kavramlardır. LSI anahtar kelimeleri ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler arasındaki temel fark, uzun kuyruklu anahtar kelimeler arama kapsamını daraltırken, LSI anahtar kelimeleri kapsamı alakalı anahtar kelimelerle genişletir. Arama motorları, LSI anahtar kelimelerini kullanarak, yazılı konu hakkında ne kadar derin bilginiz olduğunu kontrol eder ve sayfanızı ilgili terimler için sıralar. Bu nedenle blog yazılarınıza, daha önce hiç hedeflemediğiniz ve hatta daha önce duymadığınız anahtar sözcük öbeklerinden organik trafiğiniz olabilir.

LSI Anahtar Kelimelerin Yararları

LSI anahtar kelimelerinin SEO ve kullanıcı deneyimi ile ilgili olarak birçok avantajı söz konusudur. İçeriğinizde LSI anahtar kelimelerinin bulunmasının faydaları şöyle özetlenebilir: 

İçeriğinizin Spam Olarak Algılanmasını Önler

LSI anahtar kelimeleri, içeriğinizin arama motorlarının gözünde spam olarak işaretlenmesini önler. Ana anahtar kelimelerinizle anlamsal olarak ilişkili olan çeşitli anahtar kelime öbeklerinden söz etmek, içeriğinizin güvenilirliğini artırır.

Hemen Çıkma Oranlarını Düşürür

LSI anahtar kelimeleri, sitenizin yanlış terimler için sıralamasını engelleyerek hemen çıkma oranlarını azaltmanıza yardımcı olur. 

Ziyaretçilerin Harcadığı Zamanı Arttırır

Sitenizde ziyaretçileri tutmaya yardımcı olur. LSI anahtar kelimeleri, içerik akışını doğal ve anlamlı kılar. Bu, okuyucularınıza, anahtar kelime dolması hissettirmeden, huzurlu bir okuma tecrübesi sağlar ve kullanıcı deneyimi iyileşir.

Arama Motoru Sıralaması İyileşir

Daha iyi sıralamalar için size yardımcı olur. Google botları sitenizi otomatik olarak tarar ve makalenizin ne olduğuna dair bir algı oluşturur. Başta Google olmak üzere arama motorları, Artık hedef anahtar kelimeniz ne olursa olsun, sitenizi anlamsal olarak alakalı aramalarda sıralamak için LSI ölçütlerini kullanıyorlar. Daha fazla sıralama = daha fazla tıklama oranı = blogunuzun daha iyi sıralamalar elde etmesi demektir.


LSI Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulunur?

Artık LSI anahtar kelimelerinin size nasıl daha iyi sıralama ve trafik getirebileceğini bildiğinize göre, LSI anahtar kelimelerini nasıl bulabileceğinize geçebiliriz. LSI anahtar kelimelerini bulmak için aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz:

Moradam Anahtar Kelime Üretici
Google Anahtar Kelime Planlayıcı,
SEMrush,
Serpstat,
LSI Graph
Keyword Shitter
Soovle
KeywordTool.io

LSI Anahtar Kelimeler Nasıl Kullanılır?

LSI anahtar kelimelerinin doğru yerleştirilmesi, bir gönderinin sıralamasını ve güvenilirliğini iyileştirebilir veya bozabilir. LSI anahtar kelimelerinizden en iyi şekilde yararlanmanız için göz önünde bulundurulması gereken temel kriterler şöyledir:

Alakalı anahtar sözcükler kullanılmalıdır. Yazdığınız konuyla hiçbir ilgisi olmayan cümlelere sahip olmanız SEO için de kullanıcı için de zararlıdır. Kullanıcılar için yazınıza ilgi göstermeyecek ve arama motorları makalenizi işaretleyecektir.

Çok fazla LSI anahtar kelimesine sahip olmak bazılarının dezavantajı olabilir çünkü bunları doğal olarak yerleştirmeniz gerekirken yapay ve akıcı olmayan bir metne sahip olursanız bu durum size eksi olarak geri döner. Her makalede üretilen anahtar kelimelerin hepsini kullanmanıza gerek yoktur.

Yakın manalı sözcüklerin veya eş anlamlı kelimelerin geçtiği metinlere sahip olmak sadece içeriğinizi güzelleştirmekle kalmaz aynı zamanda ziyaretçi adına yazınızı okumak için de metin akışkanlığını pürüzsüz kılar. İşin püf noktası budur. 

Lsi anahtar kelimelerle ilgili sorularınız ve önerileriniz için yorum kısmını kullanabilirsiniz…

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir