Blog Trafiği Nasıl Arttırılır?

Blog Trafiği Nasıl Arttırılır?

Arama motorları, siteler için en önemli trafik kaynaklarından biri olmaya devam ediyor. Bu nedenle, doğru stratejilerden yararlanarak organik tıklama oranınızı (TO) iyileştirmeniz ve blog trafiğinizi arttırmak için yapmanız gereken bazı hamleler vardır. Organik TO arttırarak blog sitenizin hitini arttırmak için yapılması gerekenleri bu yazıda listeledik.

Tıklama Oranı Hakkında Bilgi Edinmek

İlk adımda yapılması gereken, geçerli tıklama oranınızın ne olduğunu kontrol etmektir. TO’nuzu izlemek ve geliştirmek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Google Analytics’te, Edinme> Arama Konsolu> Sorgular bölümünde insanları web sitenize getiren çeşitli arama sorguları görülmektedir. Ekranda ayrıca sorgu tıklamalarını, kesin TO’yu, gösterimleri ve ortalama arama konumu da yer almaktadır. Bu şekilde, organik TO’nuzun iyileştirilmesi için ne yapılması gerektiğine dair yorum yapmak için gerekli bilgiye sahip olursunuz.

Başlıkları İlgi Çekici Hale Getirmek

Arama sonuçlarınızın en önemli bölümlerinden biri başlıktır. İlk izlenim için başlık son derece önemlidir. Farklı başlık alternatifleri bularak çeşitli başlıkları denemek ve en iyi sonucu verende karar kılmak gerekir. Görünüm olarak, doğru biçimlendirmeyi kullanmak da ayrıca önemlidir. Çünkü Google’ın başlıktan kırptığı kesim içerisinde anahtar kelimenin de yer alması tıklanma oranınızı olumsuz etkileyebilir.

Açıklayıcı URL Yapıları

Başlıkların yanı sıra URL’lerin de açıklayıcı olması gerekir. Anahtar kelimenizi link yapısında yerleştirmeniz gerekir; potansiyel ziyaretçilerinizin sizin sitelerinize tıklaması daha olası hale gelecektir. Kısa ve alakalı URL’ler en iyi tercihlerdir. 

Kaliteli Özet Metinleri

İnsanlar okumak üzere oldukları şeyler hakkında fikir edinmek ister. Gönderi başına çekici bir özel açıklama yapın, aksi takdirde arama motorları ana anahtar kelimenizi içeren rastgele cümleler alıntılar. Bu da istemediğiniz görünümlerin ziyaretçiye sunulmasına neden olabilir. 

Site Hızı

Site hızını arttırmak, bloglarınız için organik TO’nuza yardımcı olacak son ve çok önemli bir konudur. Hızlı yükleme sayfası demek, hemen çıkma oranlarında düşüş demektir. Bu da ziyaretçinin sitenizde kalması anlamına gelir. Dolaylı olarak da sıranız ve hitleriniz yükseliş eğilimine geçer.

Sonuç

Blog trafiği nasıl arttırılır sorusuna, organik tıklama oranı arttırma odaklı bir yanıt aradık. Umarız web sitenizin TO’sunun nasıl geliştirileceğine dair bu yazı size yardımcı olur. Daha fazla trafik almaya başlamak için bu ipuçlarını uygulamanızı öneririz. 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Arama motoru web siteleri için en önemli trafik kaynaklarından biri olmaya devam etmektedir. Her web sitesi sahibi arama motoru üzerinden hit almak için TO’yu iyileştirmek ister. TO’yu iyileştirmeyi öğrenmek, hit arttırmak için çok önemlidir.

    Fakat birçok web sitesi sahibi de yalnızca sıralamaya odaklanır ve TO’yu unutur. TO ve arama sıralaması sonuçta birbirine bağlıdır ama ufak nüans farkları vardır. Bu nedenle, TO üzerine çalışmak, Google’da organik sıralamaları iyileştirmenin ve blog trafiği arttırmanın iyi bir yoludur.

    Yazı için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir