Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla pazarlama terimi, 1984 yılında bir Amerikan reklam yöneticisi ve yazar Jay Conrad Levinson tarafından ortaya atılmıştır. Kavramın özü, tüketicilerin dikkatini çekme sanatıdır. Neredeyse otuz yıldır uygulanmakta olan etkili bir reklam stratejisi olan gerilla pazarlama yenilikçi yöntemler kullanarak ürün ve hizmetleri tanıtmanın bir yoludur. Gerilla pazarlama stratejisi tamamen halkın dikkatini çekme odaklı tanıtım stratejisidir. Büyük bir hayali ancak küçük bir bütçesi olan pazarlamacılar için, gerilla pazarlaması son derece çekicidir. Ve gerilla pazarlamada her şey alışılmışın dışında düşünmekle alakalıdır.

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla pazarlamasının her ölçekteki işletme için son derece yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Şirketin kampanyaları yürütmek için çok az harcama yapması gerektiğinden, odak noktamız hayal gücü ve zamanı kullanmaktır. Geleneksel pazarlama stratejilerinden (televizyon, radyo ve gazetelerdeki reklamlar) aksine, gerilla pazarlamasının sonuçlarını veri ve istatistik kullanarak ölçmek zordur. Bununla birlikte, markalar, etkilerini büyük ölçüde ölçmek için genellikle satışlarındaki artışı veya çeşitli sosyal medya platformlarına yapılan ziyaretleri izler.

Gerilla Pazarlamanın Önemi

Gerilla pazarlama, hem yeni hem de eski müşterileri çekmeyi ve onları ürün / hizmeti satın almalarını etkilemeyi amaçlamaktadır. Örneğin, müşterilere kahve çekirdekleri satıyorsanız, referans kodunu iki arkadaşınızla paylaşan herkese ücretsiz çerez paketleri sunabilirsiniz. Sadece iki tane daha müşteri kazanmak değil, eski müşteri bağlılığı da kazanılmış olacaktır. Gerilla pazarlaması, markanızla müşterinin katılımını arttırırken bile ilginç olmanıza olanak sağlar. Bunu iyi kullanmak, düşünülemez şekillerde fayda sağlayabilir.

Viral Olma Olasılığı

Sosyal medya öncelikle içinde yaşadığımız dünyayı yönetir. Dinamik müşterilerin dikkatini çekmek kolaydır. Ancak, onlara doğru şekilde ulaştığınızdan emin olmak için viral olmanıza imkan veren bir içerik oluşturmanız gerekir. Viralleşmesi kolaydır; tek yapmanız gereken gerilla pazarlama çalışmanıza en yeni trendleri dahil etmek, çekici bir içerik oluşturmak ve çeşitli sosyal medya kanallarına koymaktır. Bu işinizi halledecektir. İçeriğiniz ne kadar yenilikçi olursa, viral olma şansınız o kadar yüksek olur. Gerilla pazarlaması bu manada son derece caziptir; benzersiz olmakla ilgilidir; yaratıcı olmakla ilgili; doğru etkiyi yapmakla ilgilidir. 

Gerilla Pazarlama Hakkında Bazı Bilgiler

Gerilla pazarlamasını uygulamak için yerine getirmeniz gereken bir gereksinim, hedef kitlenizi mümkün olduğunca iyi tanımaktır. Kişilerini mükemmel bir şekilde tanımlamanız çok önemlidir, çünkü bu esastır, çünkü yaratıcı eylemleri uygulamak için hangi yönleri yenileyebileceğinizi ve halkın iyi bir şekilde nasıl etkileneceğini bilmeniz gerekir.

Unutamayacağınız bir diğer gereksinim ise planlama. Herhangi bir iş stratejisinin planlanması gerekir.

Gerilla pazarlama farklı ve yıkıcı stratejilerin kullanımına dayanmaktadır, özenle dikkat edilmelidir. Riskli teknikleri uygularken, risklerin geleneksel bir stratejiye göre yüksek olduğunu hatırlamanız gerekir. Bu, her hareketin ve sonuçlarının (olası yüksek tesirlerin) farkında olmanız gerektiği anlamına gelir.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir