Semantik Nedir?

Semantik Nedir?

Bu yazımızda semantik nedir sorusunu arama motoru teknolojileri bağlamında değerlendireceğiz: İnternette bir konuyu araştırırken sunulan arama sonuçlarımızın doğruluğunu optimize etmek için teknoloji geliştirme aşamasında semantikten yararlanılır. Semantik, kelime olarak anlambilim olarak çevrilmektedir.

Semantikten yararlanan Google ve Yandex gibi arama motorları, makinelerin kavramlarını ve aralarındaki ilişkileri anlamlandırmayı amaçlar, bu da kullanıcının amacını ve sorgu bağlamını daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Böyle gelişmiş bir arama deneyimi sunmak için, bu tür bir arama, zengin yapılandırılmış veri kaynaklarından bilgi almak için bir dizi anlamsal teknoloji tekniği kullanır. 

Bu teknikler, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri daha sezgisel ve duyarlı bir bilgi paradigmasına (bilgi grafiği) dönüştürür ve yüksek bağlamsal ve kişiselleştirilmiş sonuçlar sağlar.

Semantik Ne İşe Yarıyor?

Kaçınılmaz olarak, giderek daha fazla bilgi dijital dünyayı doldurdukça, yapay zekaların bizim adımıza bilgi işlemesi ve alması giderek zorlaşıyor. Arama motorlarının sorgu sözcüklerinin ve türevlerinin değişmez eşleşmelerini aradığı geleneksel sözcüksel aramanın aksine, bu yeni nesil araştırması anlambilim ilkeleri üzerinde çalışır. 

Ya da basitçe söylemek gerekirse, doğal dili, insanların yapacağı gibi yorumlamaya çalışır. Bu şekilde, standart ücretsiz metin aramasını daha güçlü bir konsept arama ile tamamlayarak semantics, makinelerin kullanıcıların ne isteyebileceğini daha iyi anlamasını ve ardından daha alakalı cevaplar sunmasını sağlar.

Anlamsal araştırmanın daha anlamlı sonuçlar sunma kabiliyetinin arkasındaki ana mekanizmalardan biri bilgi grafiğidir. Varlıkları (örneğin, insanlar, kuruluşlar, yerler vb.) Tanımlayan çeşitli verileri ve hedef alandaki belirli kavramları ve aralarındaki ilişkileri bütünleştirir. Sürecin sonunda, tüm bu veriler, birçok farklı şekilde keşfedilebilen devasa bir ilgili gerçekler ağı olarak temsil edilmektedir.

Anlambilim ve bilgi grafiklerinin kullanılması, sınıflandırma, öneri vb. diğer içerik yönetimi görevlerinin yanı sıra araştırma, keşfetme, sorgulama ve arama için benzersiz yetenekler sunar. Semantik arama, bu şekilde insanlar ve makineler arasındaki dil boşluğunu kapatmaya çalışmaktadır. 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Heryerde Semantik makale yazılır yazıyor. Sonunda Semantik yazının ne olduğunu anladım. Birde başımıza Semantik makaleler çıktı. Çok teşekkürler paylaşım için Moradam forever 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir