Adsense Nedir?

Adsense Nedir?

Büyük bir arama motoru şirketi olmasının yanı sıra, Google dev bir reklam şirketidir. Bir çok sitede, “Google Reklamları” sözcüklerinin yer aldığı etiketlenmiş birkaç metin / resim / video reklam görebilirsiniz. Bu reklamlar, web site sahipleri ile Google arasındaki bir anlaşmaya göre Google tarafından gösterilir. Bir siteyi ziyaret eden herhangi bir kişi bu Google Reklamlarından herhangi birini tıkladığında, o içerik sayfasının sahibi Google’dan gelir elde eder. Google reklamveren programının adı ise Google Adsense’dir. Peki Google Adsense tam olarak nedir?

Google Adsense Nedir?

1 ✦ AdSense, Google’ın geliştirdiği ve sahip olduğu bir reklam programıdır. Temel mantık olarak yayıncılar (web sitelerinin ve blogların sahibi olan kişiler), Google’ın web sitelerinde sponsorluk ettiği reklamları yerleştirir ve birileri bu reklamlara her tıkladığında ödeme alır. 

2 ✦ Bir AdSense hesabına kaydolduktan sonra, AdSense hesabınızı, katkıda bulunan içeriğinizin bulunduğu sayfalarda Reklamları görüntülemek için kullanırsınız. Reklamlar görüntülenip tıklandıkça Google’dan pay alırsınız. Bu programa katılmak için önce Google’da bir hesap oluşturmanız ve Google’dan onay beklemeniz gerekir.

3 Genel olarak, Google, yanlış bilgi sağlamadığınız veya kandırmaya çalışmadığınız sürece tüm başvuruları kabul eder. Google başvurunuzu reddederse, bu program aracılığıyla para kazanmaya uygun olmazsınız.  

4 ✦ Eğer bu aşamayı geçtiyseniz ve siteniz Google AdSense tarafından onaylandıysa, AdSense reklamlarını web sitenize, makalelerin içine, üstüne (header denen kısmın üstüne), kenar çubuğuna vb. ekleme seçeneğiniz olur. Sadece bir reklam kodunu AdSense’ten web sitenize kopyalamanız / yapıştırmanız yeterlidir ve Google, tıpkı mucize gibi sizin için her şeyi otomatik olarak yapar.

5 Kendi reklamlarınızı tıklamanız ya da ailenizi ve arkadaşlarınızı web sitenizdeki reklamları sizin için tıklatmanız mümkün değildir. Yaparsanız hesabınız kapatılır. Google zekidir.

Google Adsense Kabul Ettirme

Google AdSense ile para kazanma şansını elde etmek için, öncelikle programlarına başvurmak ve onay almak için yüksek kaliteli bir web sitesine sahip olmanız gerekir.

Adsense, sitenizdeki ve makalenin içindeki anahtar kelimeler ve elbette bulunduğunuz nişe bağlı olarak size daha fazla para ya da daha az para kazandırabilir. Bu nedenle, temel olarak “nasıl para kazanılır” bloguna benzeyen bir finans siteniz varsa, Adsense yoluyla “Ünlü haberleri ve magazine” odaklanan bir web sitesinden daha fazla para kazanacaksınız demektir.

Web sitenizde asla telif hakkı bulunan içerik kullanmayın.

İçeriğinizi daima sıfırdan oluşturun veya başkasına ödeme yaparak oluşturmayı tercih edin.

Ücretsiz resimler kullanın, onlar için ödeme yapmak istemiyorsanız, web sitenizde ücretsiz kullanabileceğiniz harika fotoğraflar sunabilecek çokça site vardır ve Google bunlarla ilgili bir sorun yaşamayacaktır: Pixabay ve pexels iki güzel örnektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir