301 Yönlendirmesi Neden Kullanılır?

301 Yönlendirmesi Neden Kullanılır?

Sitenize gelen trafiği yeniden başka bir linke yönlendirmek için 301 http yönlendirme durum kodunu kullanmanın bazı nedenleri söz konusudur. 301 kullanmak için yaygın sebepler şunlardır:

301 Yönlendirmesi Neden Kullanılır?

✪ Genellikle 301 yönlendirmeleri, iki veya daha fazla web sayfasını sıralamayı ve otoriteyi daha başarılı bir şekilde oluşturacak tek bir belgeye etkili bir şekilde dönüştürmek için kullanılabilir. Örneğin, web sitenizde temel olarak aynı içerik olan iki sayfanız varsa, bu sayfa yinelenen veya zayıf içerik olarak kabul edilebilir. Bir sürümden diğerine 301 yönlendirmesi ekleyerek bu sayfaları bir ana sürüme birleştirmek isteyebilirsiniz. 301 yönlendirmesini kullanmak, bu trafiği ve SEO değerini, sıralamalarınıza herhangi bir ceza vermeden etkili bir şekilde yönlendirecektir. 

✪ 301 yönlendirmeleri web sitesinin daha iyi kullanıcı deneyimi sunmasını sağlayabilir. Web sitenizi yakın zamanda yeniden yapılandırdıysanız ve optimize ettiyseniz veya yeni bir tasarıma geçtiyseniz, kullanılabilirliği muhafaza etmek için 301 yönlendirmelerini kullanmak gerekir. Bir web sitesi revizyonu sırasında siite mimarisini düzene sokmazsanız kullanıcıları sitenizden kaçırırsınız. Yönlendirmeler, kullanıcılarınızın kötü bir kullanımı deneyimine maruz kalmaması için garanti etmek adına ağrısız bir yöntemdir. 301 yönlendirmeleri, eski internet sayfalarının kaldırılması ve yenilerinin endekslenmesi için de yararlı bir araçtır. 

✪ HTTP’den HTTPS’ye geçişte de 301 yönlendirmeleri gerekir.

✪ Linklerinizi veya domaininizi değiştirdiyseniz, 301 yönlendirmesi de güzel bir stratejidir. Alan adınızı veya URL’lerinizi değiştirmeye karar vermenizin nedeni ne olursa olsun, 301 yönlendirmeleri, kullanıcılarınızın ve sayfa sıralamalarınızın olumsuz etkilenmemesini sağlamak adına gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir