Bir Sayfayı Veya Siteyi Google’ın Arama Sonuçlarından Kaldırma

Bir Sayfayı Veya Siteyi Google'ın Arama Sonuçlarından Kaldırma

İnternet site sahipleri olarak genelde sitelerimizin ve sayfalarımızın Google’da yer almasını isteriz.  Bununla beraber, Google’ın sitenizdeki içeriğin bazılarını arama sonuçlarında sunduğu dizine eklemesini istemediğiniz durumlar vardır. Belki de yalnızca site yöneticilerinin kullanımı için içeriğiniz veya yanlışlıkla yayınladığınız içeriğiniz olabilir. Bir sayfayı Google’dan kaldırmanın nispeten kolay iki yolu olmakla birlikte, tümünün Google arama sonucu sayfalarına kaydolması zaman alacaktır.

1# Noindex

İlk seçenek, NOINDEX etiketinin kullanılmasını içerir. Bir internet sayfasının <head> alanına NOINDEX etiketi ekleyerek Google botlarının bir internet sayfasını dizine eklemesini engelleyebilirsiniz.

Noindex etiketi:

<meta name=”robots” content=”noindex”>

2# Google Arama Konsolu

Google Search Console (GSC), hızlı ve kolay bir şekilde etkinleştirilebilen ücretsiz bir araçtır. Google Search Console’u kullanarak Google’ın dizininden kaldırılacak bir sayfa seçebilirsiniz.

Google ile kaldırmak için, Google Arama Konsolu’na giriş yapın ve yönetmek istediğiniz web sitesini seçtikten sonra soldaki gezinme menüsünde “Optimizasyon” seçilmelidir. Alt menüden “URL’yi kaldır” seçeneğini belirttikten sonra “Yeni bir kaldırma isteği oluştur”u seçin, kaldırılmasını istediğiniz sayfanın URL’sini girin ve seçiminizi onaylayın. 48 saate kadar link kaldırılacaktır. Fikrinizi değiştirirseniz, URL’nin yanındaki “Yeniden Ekle” yi tıklayarak Google Search Console’daki kaldırma isteğini iptal edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir