SEO Ajansı Ne Yapar? Nasıl Çalışır?

SEO Ajansı Ne Yapar? Nasıl Çalışır?

Dijital pazarlama ve SEO şirketleriyle çalışan markalar, arama sonuçları üzerindeki konumlarını yükseltmek için arka uçta olanlarla yakından ilgilenir. Birçok insan Google sonuçlarında bir sıralama artışı elde etmenin kolay olduğunu düşünebilir. Ancak, müşterinin sitesinin internet arama sonuçlarında görünürlüğünü iyileştirmeye yönelik sürekli çaba, yalnızca bir SEO ajansı tarafından deneyimlenen zor ve sıkıntılı bir süreçtir.

SEO Ajansı Ne Yapar?

En temel düzeyde, müşteriler SEO ajanslarının dijital işlerin görünürlüğünü artırmaya yardımcı olduklarını ve çevrimiçi gelir yaratma potansiyellerini artırmak için daha fazla iş sorgusu kazanmalarına yardımcı olduklarını biliyorlar. Peki bu nasıl gerçekleştiriliyor? Burada açıklama teknik yönlere girecektir. Ancak, iyi çerçeveli bir SEO kampanyası oluşturan üç ana görev kategorisi söz konusudur: 1) İlgi çekici içerik 2) Sektör otoritesi algısını iyileştirmek için alakalı ve anlamlı backlink elde etme 3) A / B testi yapma ve ardından en işe yarayan taktiğe göre siteyi yeniden yapılandırma.

#İlk Aşama: Genel Analiz

Bir SEO uzmanının atacağı ilk adım , müşteriden uygun bir brifing almaktır. Ne yaptığınızı, ürünlerinizi / hizmetlerinizi, potansiyel müşterilerinizi, hedef pazar segmentasyonunu ve mevcut site mimarisini anlamaya çalışacaklar. Her müşteri farklıdır ve her müşterinin iş ihtiyacı farklıdır. Dolayısıyla herkes için işe yarayacak hazır bir çözüm olamaz. Bir müşteri için işe yarayacak olanın, başka bir müşteri için aynı derecede başarı ile çalışmayacağı doğrudur. 

#İkinci Aşama: SEO İçin Rota

SEO ajansı şimdi neyin değiştirilmesi gerektiğine ve neye odaklanacağına dair SEO stratejileri oluşturmaya başlar. Yapılması gereken görevleri ve beklenen potansiyel sonuçlarını listeleyecektir. Ayrıca belirli bir görevi bir defalık etkinlik veya devam eden etkinlik olarak kategorize eder. Bu, gelecekteki tüm etkinlikler için bir yol haritası olacak ve ekiplere belirli bir SEO çalışması için ne yapmaları gerektiğini bilmeleri için rehberlik edecektir.

#Üçüncü Aşama: Düzenli Backlink İnşası

Backlink elde etme başarılı SEO uygulamalarının temel ilkelerinden biridir. SEO ajansları, meta etiketler ekleme gibi site içi optimizasyon tekniklerine kıyasla, bağlantı oluşturma işleminin tek seferlik bir etkinlik olmadığını, daha fazla süreklilik arz ettiğini bilir. Bağlantı kurma sürekli bir faaliyettir. Durgunluğu önlemek için, Google’ın sitenizin hala güvenilir olduğunu ve mevcut bağlamda bile daha üst sıralarda yer almayı hak ettiğini bilmek için sürekli olarak yeni  linklerle beslenmesi gerekir. Belki de bu sürekli doğrulama ihtiyacı, bağlantı kurmanın hiç bitmeyen bir faaliyet olarak ortaya çıkmasının bir nedenidir. 

#Dördüncü Aşama: İçerik Üretimi

İçerik, markayı okuyucuya bağlayan tek öğedir. Metin, resim veya video olsun, doğru, alakalı ve anlamlı içerik her zaman hedef kitlenizden daha yüksek düzeyde katılım sağlayacaktır. 

#Beşinci Aşama: Düzenli Kontrol ve Takip

Bir SEO firmasının sunmayı vaat ettiği hedeflerin ne kadarına ulaşıp ulaşılamadığı kontrol edilir. SEO çalışmasının herhangi bir kısmı beklenen sonuçlardan sapıyorsa, SEO ajansının çalışmayı tekrar yoluna sokmak için somut adımlar atması gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir