Fotoğraf Blogu Oluşturma Rehberi

Fotoğraf Blogu Oluşturma Rehberi

Fotoğraf Blogu Oluşturma Rehberi – Fotoğrafçılık, popüler bir hobidir. İster karanlık odalara, ister filmlere veya üst düzey dijital lenslere odaklanmış olun, fotoğraf hobinizi bir ticari işe dönüştürmek elinizde olabilir. Bununla birlikte, çalışmanızı çevrimiçi ortamda en iyi şekilde nasıl işe dönüştüreceğinizi bulmak tam zamanlı bir iş olabilir. WordPress’in ve diğer web sitesi oluşturucularının zaman kazandıran işlevselliği burada devreye giriyor. WordPress’in içerik yönetimi seçeneklerini sürükle ve bırak site tasarım işlevi ile birleştirdiğinizde, aklınızdaki fikirleri profesyonel bir fotoğraf sitesine dönüştürmek basittir. Bu makalede, WordPress ile bir fotoğraf web sitesi oluşturmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Neden WordPress?

İçerik Yönetim Sistemleri  (CMS) söz konusu olduğunda WordPress, mevcut seçenekler arasında en iyisidir. Bu sayıların dışında, WordPress’in pratik, açık kaynak platformu, bir fotoğraf blogu için işlevseldir. Dikkat dağıtan şeyleri ortadan kaldırmanıza ve fotoğrafçılığınız adına gerçekten benzersiz ve yaratıcı bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olmak için neredeyse sonsuz sayıda özel tema ve eklenti mevcuttur.

Fotoğraf Blogu Oluşturmak

Bir fotoğrafçı web sitesi tasarlamanın ilk adımlarından biri, kendi tarzınızı veya nişinizi belirlemektir. Blog oluşturma odağınız ne olursa olsun, bunu önceden bilmek, sitenizi tasarlamanıza ve belirli kitlenizi hedeflemenize yardımcı olacaktır. Siteniz için bazı hedefler belirlemek için birkaç dakikanızı ayırın ve ardından bunları not edin. Bloglama hedeflerinize ulaştıktan sonra, aşağıdaki adımlar,  WordPress ile bir site kurma ve tasarlama konusunda size yardımcı olacaktır.

Domain Belirlemek

Bir alan adı seçmek eğlenceli ama sinir bozucu bir süreç olabilir. Bir blog yazarı olarak öne çıkmanın en iyi yollarından biri benzersiz ve marka odaklı bir isimle ortaya çıkmaktır. Bununla birlikte, istediğiniz adların çoğunun zaten alınmış olduğunu görebilirsiniz. Ancak .com yerine .net, .org ve diğer uzantıları kullanabilirsiniz. 

Hosting Seçimi

Bir barındırma sağlayıcısı seçmeye gelince, bu adım ilk başta ezici görünebilir. Ancak,  alışveriş yaparken yardımcı olması gereken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli kriter depolama alanıdır. Web siteniz ve fotoğraflarınız için aynı ana bilgisayarı kullanmayı planlıyorsanız, kullanılabilir depolama alanı miktarı önemlidir.

Tema Seçimi

WordPress kurduktan sonra sitenize tema yüklemek, WordPress sitenizin görünümünü özelleştirmenizi sağlar. Dahası, bir tema dosyasını yüklemek, bir düğmeye tıklamak kadar basit bir iştir. Bununla birlikte, birçok fotoğraf teması söz konusudur, bu yüzden hangisinin sizin için en iyi olduğuna karar vermek kimi zaman en zor kısım olabilir.

Kullanılacak Eklentiler

WordPress eklentileri, platformun işlevselliğini artırabilen ve genişletebilen ek kod paketleridir. Fotoğraf blogları ve web sitelerinin, yüksek kaliteli görüntüleri görüntüleme ve filigran ekleme gibi bazı orijinal ihtiyaçları vardır. Ayrıca  parola korumalı resim galerileri oluşturmanız veya e-ticaret için gerekli olan bir dosya indirme yöneticisine bağlamanız gerekebilir. Tüm bu işlevsellikler WordPress eklentileriyle gerçekleştirilebilir. 

Etkileyici İçerik Oluşturma

içerik tasarımı

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) söz konusu olduğunda, sadece anahtar kelimelerden çok düşünmek gerekir. Diğer sayfaların sizin hakkınızda söyledikleri, daha iyi sayfa sıralamaları sağlamak için hayati önem taşıyan diğer bir öğedir. Backlink elde etmek veya sayfalarınızın sosyal medyada paylaşılmasını sağlamak, sayfa sıralaması ve müşteriler oluşturmak için etkili yöntemlerdir. Daha fazla backlink / sitenize bağlantı almanın bir yolu da ilgi çekici içerik oluşturmaktır. Bu, öğreticiler, infografikler, videolar veya podcastler şeklinde olabilir.

Sonuç

Doğa, düğün, aile portreleri veya sokak fotoğrafçılığı olsun, görüntülerinizi profesyonel bir fotoğraf teması ile görüntüleyebilirsiniz. WordPress’in niş fotoğraf eklentileri, sitenizi ayırmak için benzersiz öğeler eklemenize yardımcı olabilir. WordPress kurulumu hızlı ve kolaydır, böylece beklemeye gerek kalmaksızın çalışmaya başlayabilir ve ilgi çekici fotoğraflarınızı dünyayla paylaşabilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Elif Nazlı Ekinci : Mart 12, 2022 at 8:17 pm

    Selam,ben elif nazlı ve bu bloğu fotoğraflarımı saklamak için açıyorum.Bye!<3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir