WordPress Spam Yorumları Engelleme (5 Yöntem)

WordPress Spam Yorumları Engelleme (5 Yöntem)

WordPress, çeşitli nedenlerden dolayı en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi ve site oluşturucudur. WordPress kullanımı basittir ve eklenen özellikler ve eklentiler webmasterlar ve dijital pazarlamacılar için de yararlıdır. WordPress, görevlerinizin çoğunu basitleştirebilen eksiksiz bir platform gibi görünse de, aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır.

WordPress Spam Yorumları Engelleme

Diğer tüm online platformlarda olduğu gibi, faaliyetlerinizi izlemek ve gerekli değişiklikleri yapmak zorunludur. WordPress geliştiricilerinin devam eden çabalarına karşın spam yorumlar, hala büyük bir sorun olarak ortada durmaktadır. Popüler eklentilerden Akismet tarafından yayınlanan istatistiklere göre, WordPress spam yorumlar normal yorumlardan onlarca kat daha fazladır.

#1

Spam yorumlar, genellikle siteniz daha fazla trafik elde etmeye başladığında gelmeye başlar. Bunun ilk aşamadaki hızlı çözümü, yorum bölümünü devre dışı bırakmak veya yorumları manuel olarak (elle – tek tek) silmektir. Bununla birlikte, dijital pazarlamacılar ve blog sahipleri yorum bölümünün devre dışı bırakılmasını önermemektedir, çünkü yorum kısımları kitlenizle etkileşim kurmanın işlek bir yoludur. Ancak tek tek silme yöntemi de verimsiz ve zaman alıcı olabilir.

#2

Spam yorumlar, internet sitenizin veya blogunuzun profesyonel görünmemesine sebep olabilir. Ayrıca, güvenilirliğinizi etkileyebilecek kötü maksatlı bağlantılar ve kötücül program ve yazılımlar içerebilir. Bu doğrultuda yorum bölümünde izin verilen bağlantı sayısını sınırlamak, alakasız yorumları mutlaka ortadan kaldırmaz, fakat bu, sitenize bağlantı içerikli yorum bırakmaya çalışan spam göndericileri bir ölçüde yavaşlatır. Bu işlemi yapmak için: Gösterge tablonuza giderek Ayarlar → Tartışma → Yorum Denetleme’ye gittiktek sonra 1’den fazla bağlantı içeren yorumları onaya tabi tutma seçeneğini aktifleştirebilirsiniz.

#3

Bu aşamadan sonra spam yorum engelleme eklentisi kullanmak iyi bir çözüm olabilir. WordPress yorum Spam yorumları önlemenin en iyi yollarından birisi WordPress anti-spam (spam önleme) eklentilerini yüklemektir. Bu eklentiler, spam göndericileri ve kötü amaçlı bağlantıları kolayca algılar ve otomatik olarak filtrelemenize de imkan tanır. Önerilen eklentilerden bazıları Akismet, Antispam Bee, WP-SpamShield, CleanSap olarak sıralanabilir. Bu araçların ücretsiz sürümleri vardır, ancak daha kapsamlı anti-spam özellikleri arıyorsanız, premium eklenti almanız gerekir. 

#4

WordPress’te yorum spamlarını engellemenin bir farklı yolu da yorum denetlemesini aktif hale getirmektir. Bu yerleşik özellik, her yorumu manuel olarak onaylamanızı sağlar. Bu, spam yorumları azaltmayabilir, faakt ziyaretçilerinizin yalnızca ilgili ve yararlı yorumları görmesini temin etmenin en etkili yoludur. Yorum ayarlarında: Kara listeye Linkler ve IP adresleri de dahil olmak üzere, herhangi bir kötü kelime veya spam kelime öbeği ekleyebilirsiniz.

#5

WordPress spam yorumları durdurmak için Google reCaptcha eklentisini kullanmak da bir diğer etkili çözüm olarak ortada durmaktadır. Bu araç, spam botlarını tespit edebilir ve insan kullanıcıları doğrulayabilir; ben robot değilim işlemi reCaptcha ile yapılır. Bunu sitenize eklerken, sistem yorum göndermeden önce kullanıcıların onay kutusunu tıklamasını gerektirir. Ayrıca, reCaptcha herhangi bir spam tespit ettiklerinde Google’a rapor verir. 

Bu WordPress Spam Yorumları Engelleme  ipuçlarını takip etmek, WordPress yorum bölümünüzü kolayca yönetmenize yardımcı olacaktır. 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Son üç aydır akismet eklentisini kaldırarak kara liste yöntemiyle spam yorumlardan kurtuldum. Yüze yakın kelime ve ip adresi ekledim. On adet spam yorum geliyorsa dokuzu mutlaka bu şekilde engelleniyor. Tek uğraştırıcı yanı ara sıra yeni kelimeler eklemek zorunda kalıyorsunuz. Ama artı yanını sayacak olursak fazladan bir eklentiden kurtulmuş oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir