Whatsapp Güvenli Mi? Whatsapp Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Whatsapp Güvenli Mi? Whatsapp Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Whatsapp dünyanın en popüler sohbet platformudur.  Ancak, son zamanlarda WhatsApp hakkında keşfedilen hataların, kusurların, hacklerin ve Truva atlarının raporları, güvenliğine bir soru işareti oluşturdu.

WhatsApp’taki bilgilerinizin ve mesajlarınızın güvenli olup olmadığını bilmek önemlidir. Kullanıcılarının güvenliği için WhatsApp ünlü uçtan uca şifreleme teknolojisini kullanır. Ancak dünyanın en büyük sosyal mesajlaşma uygulaması olarak WhatsApp, suçluların hala ilgi odağı.

Yakın geçmişte WhatsApp güvenliğini ve gizliliğini sorgulayan birçok sorun bildirilmiştir. Peki WhatsApp’ın şifrelemesi var mı, özel mesajlarınızı gerçekten güvende tutuyor mu? 

WhatsApp Kötü Amaçlı Yazılım Tehditleri

WhatsApp kullanıcıları genellikle virüslü bir bağlantı veya dosya aracılığıyla kötü amaçlı yazılım tehditleri alır.  Kötü amaçlı yazılım düz bir şekilde gizlenebilir ve reklam sunmak için WhatsApp olarak görünebilir.

Bu, kötü amaçlı yazılımın bilgisayar korsanlarına para göndermek için etkilenen cihazı kullanmasının olası yollarından sadece biridir. Bu tür kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmanın en iyi yolu, uygulamaları ve hizmetleri yalnızca resmi kaynaklardan kullanmaktır.

Google Drive Yedeklemeleri Riski

WhatsApp’ın ünlü uçtan uca şifrelemesi, yalnızca kullanıcının ve iletişim kurdukları kişinin mesajları okuyabilmesini sağlar. Ancak, veriler Google Drive’da yedek olarak depolandıysa bu şifreleme çalışmaz. Risk altındasınız demektir.

WhatsApp, kısa bir süre önce, kullanıcıların Google’ın bulut depolama hizmetinde mesaj depolamasına izin vermek için bir anlaşma imzalamıştı.

SD Kart Yedekleme Riski

Bu gizliliğiniz için büyük bir tehdittir. Bir güvenlik uzmanı Bas Bosschert, WhatsApp’ın Android’deki mesajları, indirilen Android uygulamaları aracılığıyla çalınabilecek ve başkaları tarafından okunabilecek güvenli olmayan bir şekilde yedeklediğini keşfetti.

Ancak, bu yalnızca WhatsApp’ın mesajlarınızı SD kartta yedeklemesine izin veriyorsanız mümkündür. İlk kurulum sırasında mesaj yedekleme seçeneğiniz kapalı ise mesajlarınız güvendedir. Ama o zaman değilse, mesajlarınız tehlikede.

Bu saldırıyı önlemek için uygulamayı telefonunuzdan temizlemeniz ve ardından tekrar WhatsApp’ı yüklemeniz gerekir. Bu sefer kurulum kurulumu sırasında sorulduğunda mesaj yedeklemeyi kapatma seçeneğini seçmeniz gerekir. 

Yabancıların Gizlilik Ayarlarınızdan Sonra Bile Profil Resminizi Görmesi Riski

Bulunan başka bir güvenlik hatası da budur. Bu hata, yabancıların gizlilik ayarlarınıza bakılmaksızın profil resminizi görmesine sebep olur. Bu, ‘Yalnızca kişiler’i seçmiş olsanız bile, WhatsApp’ın herkesin profil fotoğrafınızı görmesine izin verdiği anlamına gelir.

Bu hata, Indrajeet Bhuyan adında 17 yaşındaki bir güvenlik araştırmacısı tarafından keşfedildi. Bu sorun, akıllı telefon uygulaması yeni web arabirimi sürümü ile düzgün eşitlenemediği için oluştu. Bu sorun yeni güncellemelerle birlikte karşılaşılabilen sorunlardan bir tanesidir. 

Web Uygulaması Silinmiş Fotoğrafları Gösterir

Aynı araştırmacı Bhuyan, WhatsApp fotoğraflarınızı sildiğinizde bile, web’in onları süresiz erişime sunmuş olduğunu keşfetti. WhatsApp sohbetlerinizde bulanık fotoğrafları sildikten sonra görmenizin nedeni budur. 

Başkası Whatsapp’ınıza Erişebilir Mi?

İki farklı cihazda aynı WhatsApp numarasını kullanamazsınız. Ancak WhatsApp Web olarak bilinen bir özellik ile herkes sizi gözetleyebilir. WhatsApp popüler bir internet mesajlaşma uygulamasıdır ve uygulamanın doğasına bakarak Android’de mevcut olan en özel yazılımlardan biridir. Biri başka cihazdan WhatsApp’ınıza erişirse, bir çok bilginize erişim sağlamış olacağından ötürü büyük sonuçlar doğurabilir.

WhatsApp Web, kullanıcıların WhatsApp Hesaplarını bir barkodla ilişkilendirerek herhangi bir cihazı kullanarak mesaj göndermesine veya almasına olanak tanıyan güçlü bir işleve sahiptir. WhatsApp Web, kullanıcıların sabit bir web tarayıcısına sahip herhangi bir cihazda WhatsApp hesabını simüle etmesini sağlar. 

Kontrol Etmek İçin: WhatsApp’ı açtıktan sonra sağ üst köşede 3 dikey nokta ile gösterilen menü seçeneğini tıklayarak, bu ekranda WhatsApp Web seçeneğini seçtikten sonra WhatsApp’ınıza erişimi olan herhangi bir cihazı veya Uygulamayı kontrol edebilirsiniz. Erişim izni vermeyen bir veya daha fazla açık oturumlu bilgisayar görünürse, WhatsApp hesabınız başka bir aygıttan erişim altındadır demektir.

WhatsApp’ın Başka Bir Cihazda Açık olup olmadığını Öğrenme

Kişilerin WhatsApp’ı casusluğunun başka bir yolu, hesabı başka bir cihazda etkinleştirmektir. Temel olarak,  WhatsApp numaranızı başka bir cep telefonuna kaydederler  ve yapılandırmaları sırasında, uygulamada kaydedilen tüm sohbetlerinizi veya konuşmalarınızı elde ederler.

Herkes, WhatsApp’ın gönderdiği doğrulama kodunu almak için cep telefonunuzu alarak bunu yapabilir. Böyle bir şey telefonunuzda yapılırsa, numara başka bir cihaza kayıtlı olduğu için “Bu telefon doğrulanamadı” mesajıyla karşılaşacaksınız.

WhatsApp’ınızı başka bir telefonda aktif olmaya karşı korumak için çok sofistike bir yöntem var. Tek yapmanız gereken iki adımlı doğrulamayı etkinleştirmektir. Bunu yapmak için; “WhatsApp → Sağ Üstteki menü seçenekleri → Ayarlar → Hesap → 2 Adımlı doğrulamayı etkinleştir.” yapmanız yeterlidir. Böylelikle birisi WhatsApp’ınızı başka bir cihazda etkinleştirmeye çalıştığında, yalnızca bildiğiniz bir güvenlik kodu istenir. Bu kod olmadan, başka bir kişinin WhatsApp’ınızı başka bir bilgisayarda açması imkansız olacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir