Google Keşfet Nedir?

Google Keşfet Nedir?

Son aylarda, birçok içerik yayıncısı yeni bir kaynaktan daha yüksek düzeyde mobil trafiğin tadını çıkarıyor: Google’ın Keşfet Akışı.

Google Keşfet, ilk olarak Aralık 2016’da tanıtılan ve kullanıcıların ilgi duyduğu konular ve etkinlikler hakkında güncel kalmasına yardımcı olmayı amaçlayan kişiselleştirilmiş, mobil cihazlar için optimize edilmiş akıllı feed olarak tanımlanır.  

Google Keşfet hakkında konuşmak için, Google, kavramın ilk ikrarı olan Google Asistan’ı başlattığında 2012’ye kadar ilk geriye dönmemiz gerekiyor.  Bu özellik, Google Arama uygulamasının bir parçasıydı, başlangıçta Android için mevcut, daha sonra 2013’te iOS cihazları için mevcuttu. Nihayetinde, Google Asistan’ın amacı son kullanıcılara spor haberleri, eğlence haberleri gibi ilgili bilgileri sunmaktı. 

Örneğin, Kazakistan’a, Özbekistan’a veya Ukrayna’ya bir seyahat planlıyorsanız, yakındaki en iyi yürüyüşler veya ziyaret edilecek yerler hakkında makaleler görebilirsiniz. Feed/Akış ayrıca haber güncellemeleri, sipariş ettiğiniz paketler hakkında bilgi, trafik güncellemeleri, spor skorları ve ilginç bulabileceğiniz diğer her şeyi de sunar.

Google Asistan

Aralık 2016’da Google, Google Asistan’ın kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sağlamak üzere güncelleneceğini duyurdu. İki bölüme ayrılacaktı:

1) Haber ve diğer ilgili içerikleri sunacak olan Feed ve güncellemeler.
2) Uçuş ve otobüs bilgileri, randevu anımsatıcıları ve daha fazlası gibi daha kişisel bilgiler.

İkisini bölmenin arkasındaki itici düşünce, kullanıcıların açıkça tanımlanmış yerlerde ilginç içerik ve kişisel bilgiler bulmasını kolaylaştırmak ve kullanıcıyı daha fazla kendisine bağımlı tutmaktı. Her iki durumda da, Google’ı ne kadar çok kullanırsanız ve sizi ne kadar çok öğrenirse, deneyiminiz o kadar iyi olur mantığıyla hareket edilmişti.

Google Keşfet’in Doğuşu

2017 yılının  yaz aylarına doğru, Google Feed, (Eylül 2018’de daha kapsamlı bir yenileme ve yeniden markalama yapmadan ve Google Keşfet olarak yeniden ortaya çıkmadan önce) bir dizi geniş güncelleme ve algoritma yükseltmesi gerçekleştirdi. Bu değişikliklerden sonra Google Keşfet, Google’ın kullanıcılara bir anahtar kelime yazmadan önce aradıkları içeriği sağlama amacının en yeni ürünü olarak meydana geldi.

Google Keşfet Neye Göre Geliyor?

iOS ve Android’deki Google uygulamasında ve mobil ana sayfasında görünen Google Keşfet, bilmek isteyebilecekleri anda kullanıcıların ilgisini çekebileceğini düşündüğü konularla ilgili haberler ve taze içerik sunuyor. Bu, haberlerde takip ettikleri bir konuda güncelleme, seyahat etmek üzere oldukları bir yerle ilgili bir makale veya aldıkları bir hobi hakkında nasıl yapılır makalesi olabilir. 

Sorgu yönelimli, niyet odaklı aramadan rahat “keşif”e geçiş , geleneksel SEO teknikleri için başka bir darbe gibi görünse de yayıncılara değerli ekstra trafik çekme potansiyeline sahiptir ve bunun için optimize edilebilir.

Google Keşfet SEO’su Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda Google Keşfet, Google Arama’dan daha fazla trafik çekebilir. Keşfet, bir kullanıcının arama geçmişinden ve etkileşimlerinden öğrenerek aşinalık ve alışkanlık oluşturmaya yardımcı olduğundan, küçük aktörler maalesef acı çekerken büyük aktörlerin kazanacağı kaygısıdır. Öyleyse, Keşfet için büyük veya küçük olsun, sitenizi nasıl optimize edebileceğinizden bahsedelim. SEO, geleneksel aramada olduğu gibi Keşfet  için büyük bir rol oynamasa da, kuralların çoğu hala geçerlidir. İnternette çeşitli yabancı kaynaklardan topladığımız Google Keşfet’te görünmek için yapılması gerekenlere geçelim:

İlginç ve kullanışlı içerikler oluşturmak: Google Keşfet yalnızca mevcut içeriği sunmakla kalmaz, aynı zamanda insanlar için ilginç olan içerikleri de sunar. Bu, sitenizdeki hem yeni hem de eski içerikten yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

Sayfalarınızın güvenilir olduğundan emin olmak: Sitenizin ve içeriğinin güvenilir olduğundan emin olun. Başlamak için HTTPS’ye geçerek (henüz yapmadıysanız) sitenizi güvenli hale getirmeyi düşünmelisiniz . URL’lerinizde HTTPS bulunmaması, ziyaretçileriniz için kötü bir imaj olur. Ayrıca güvenilirliği pekiştirmek için sitenize bir hakkımızda sayfası ekleyin ve mümkünse sosyal paylaşım kanallarını açın.

Yüksek kaliteli görüntü ve video kullanımı: Yüksek kaliteli görüntü veya video içerikli sayfalar Google Keşfet’te, daha iyi performans göstermektedir. Fotoğraflarınızın ve resimlerinizin kb/mb bakımından sıkıştırılmış ancak çözünürlük bakımından en az 900 piksel genişliğinde ve açıklayıcı bir dosya adına ve alt metine sahip olduğundan emin olmanızı öneririz.

Son

Google Keşfet gittikçe genişliyor ve kapsamlı bir hal alıyor. Makale ve içerik kartları geliştirildi ve sistem adını birkaç kez değiştirip daha iyi bir yapay zekayla buluşturuldu.  Ama yine de Türkiye’de SEO sektöründe bu alanda çok büyük bir kitlesel hareketlilik söz konusu değil. Bu nedenle, Google Keşfet herkes tarafından kullanılmıyorken, Keşfet’te görünme ve SEO’nuzu iyileştirme olasılığınızı artırmak için bahsettiğimiz teknikleri dikkate almaya değer. 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir