Nasıl Bir Influencer Olunur?

Nasıl Bir Influencer Olunur?

Sosyal medya çağında yaşadığımız bugünlerde geleneksel mesleklerin yerini dijital odaklı meslekler almaya başladı. Günümüzde özellikle insanların büyük bir çoğunluğunun reklam algısının değişimi ve insanların satın alma davranışlarının dönüşümüyle birlikte dijital dünya kendi iş alanlarını oluşturmaya başladı.

Hala tam olarak hak ettiği konuma ulaşamayan sosyal medya reklamcılığı yeni girişimcilerin de en çok ilgilendikleri ürün grubu arasında yer alıyor. Yeni bir girişim veya son zamanların popüler tabiriyle start upların (ki geleneksel girişimle aynı anlama gelmediğini de belirtmek gerekir.) en çok ilgilendikleri konuların başında ürünlerini pazarlama adına dijital medya araçlarını kullanmak gelmektedir.

Bu noktada yeni bir girişimin artık sosyal medyada etkin olmamasından söz edilemiyor. Çok köklü markaların dahi bu dijital dönüşümü yakaladıkları düşünüldüğünde bugün en küçüğünden en büyüğüne iş dünyası dijital dünyada varlık sürdürmek zorunda.

Bu noktada dijital dünyada varlık sürdürmek tabirinin içini doldurmak gerekmektedir. Yeni bir start up firmanın ilk internet varlığı için bir internet sitesi kurmak zorunda olduğu herkesin malumu. Bununla birlikte sosyal medyada da var olunması gerekmektedir.

İşte influencer, yani Türkçe tabiriyle “etkileyici” olarak çevrilebilecek kavram bu noktada önem kazanmaktadır.

Hepimiz biliriz ki sosyal medya hesabı açarak paylaşım yapmak bir girişimin ürünlerine müşteri bulması için yeterli değildir. Bunun yanı sıra müşteri kitlesinin dikkatini doğru stratejiyle kendi önüne çekmesi gerekmektedir.

Influencerlar bu noktada firmalara çözüm ortaklığı sunmaktadır. Peki, influencer tam olarak nedir? İnfluencerlar firmalara bu noktada nasıl yardım sağlar? Her şeyden önemlisi dijital çağın en önemli mesleklerinden biri olan influencer nasıl olunur?

Influencer nedir?

En basit tabiriyle influencer internet dünyasında ve özellikle sosyal medyada yüksek sayıda takipçisi olan ve kendi alanlarında yaptıkları paylaşımlarla kitlelerinin dikkatini çeken kişilere denilmektedir. Türkçe tabiriyle daha çok sosyal medya fenomeni olarak da adlandırılabilir.

Peki, bu influencerlar tam olarak nerede ve ne şekilde ortaya çıkarlar?

Özellikle Instagram’ın kurulması ve diğer sosyal medya ortamlarından daha da popüler olmasıyla birlikte influencer kavramı Instagram özelinde ortaya çıkan bir kavram olmuştur. Ancak influencerlığı sadece Instagram ile bağdaştırmamak gerekir.

İlk olarak Instagram ile anılan influencerlık zaman içerisinde Youtube’un yaptığı atılımla birlikte gerek Youtube ve hatta Twitter ve Facebook gibi mecralarda da söz konusu hale gelmiştir.

Belli bir takipçi kitlesine ulaşan sosyal medya ünlülerinin hepsinin influencer olma potansiyeli bulunmaktadır. Ancak bu noktada tek kriterin takipçi sayısı olmadığını da belirtmemiz gerekir.

Yaptıkları paylaşımlarıyla çok sayıda kitleye ulaşan fenomenler bir müddet sonra büyük firmaların dikkatlerini çekerler. Zira bu kadar çok kişi tarafından takip edilen ve güvenilen kişilerin takipçileri firmalar için potansiyel birer müşteridir.

Influencerlığı fenomenlikten ayıran nokta da budur. Başlangıçta proje bazlı belli ürünleri tanıtma ve kullanılmasını tavsiye etme şeklinde başlayan influencerlık zaman içerisinde influencerın firmanın beklediği müşteri potansiyelini yakalamasıyla birlikte marka elçiliğine kadar gitmektedir

Marka elçiliği kavramına da o markanın geleneksel tabiriyle sosyal medya platformları ve internetteki temsilcisi olmak denebilir.

Kabaca influencerlık sürecini bu şekilde belirtebiliriz. Peki, bir influencerın internetteki davranışları ne şekilde olmalıdır?

Influencerlar Olmak İsteyenlerin Takip Etmesi Gereken Adımlar

Öncelikle influencer olmak isteyen kişilerin bilmesi gereken ilk nokta, olmayı düşündükleri konumun sabır isteyen bir pozisyon olduğudur. Zira, büyük kitlelere ulaşmak sanıldığının aksine istikrarlı bir şekilde çalışmayı gerektirmektedir.

Dolayısıyla özellikle ilk bakışta sosyal medyada insanların etki altına alınması gibi görülen influencerlık aslında ilgilinin tüm internetteki varlığı ile ilgilidir.

Adım-1: Kendiniz için en doğru alanı seçin.

Her şeyden önce üzerinde bilgi sahibi olduğunuz bir alanda paylaşımlar yaparak işe başlayın. Zira her ne kadar ilk etapta çok sayıda paylaşım yapabilecek gibi görünseniz de zaman içerisinde geniş bilgi sahibi olduğunuz bir alanda paylaşım yapmaya devam etmediğiniz takdirde yeni paylaşımlar için konu sıkıntısı çekmeniz mümkün olabilecektir.

Elbette ki tek bir alana tıkılı kalmak zorunda değilsiniz. Ancak bir alanda kalmanız o alanın en iyilerinden biri olmanızı sağlamanın en garanti yollarından biridir. Bu yüzden kendinize ve ilgi alanınıza en yakın alandan başlayarak o alanda ilerlemek her zaman için en iyi yoldur.

Adım-2: Kaliteli paylaşımlarda bulunun.

İnfluencer olarak ilk dikkat etmeniz gereken nokta takipçilerinizden itibar görmektir. Takipçilerinizle aranızda sağlam bir bağ olmalıdır. Bu bağı sağlamak için her zaman yaptığınız tüm paylaşımların kaliteli olmasına dikkat edin.

Kaliteden kastımızı hangi sosyal medya mecrası veya internet sitesine paylaşım yapıyorsanız yapın buradaki paylaşımınızın en doyurucu şekilde olmasına gayret gösterin. En basitinden Instagram’da bir resim paylaşacağınız zaman dahi bu resmin kaliteli ve emek verilmiş bir resim olmasını sağlayın.

Bu sayede insanların dikkatlerini üzerinize çekebilirsiniz.

Adım-3: İnsanların dikkatlerini üzerinize çekmeye çalışın.

Günümüzde milyonlarca insan sosyal medya kullanıyor ve bunların büyük bir çoğunluğu günlerinin en az 1 saatlerini bu mecralarda geçiriyorlar. Toplam günlük internet kullanımına bakıldığındaysa günlük internet kullanım süresinin çok daha fazla olduğunu görüyoruz.

Bu kadar çok kullanıcının olduğu bir mecrada rakiplerinizden sıyrılmanın en önemli yolu paylaşımlarınızın etkileşim alabilmesidir.

Paylaşımlarınızın etkileşim alması demek beğeni ve yorum sayısının fazla olması demektir.

Dolayısıyla her ne kadar alanınız dışına çıkmamanız tavsiye edilse de gündemdeki olaylarla ilgili fikir beyan etmeniz insanların dikkatlerini çekmenizi sağlayacaktır. Bunun için bir influencer olmak istiyorsanız insanların ilgi gösterdiği konuları mutlaka takip etmeli ve alanınızdan ayrılmadan bu konulara yönelik en azından fikirlerinizi çekinmeden beyan etmelisiniz.

Bu fikir beyanları insanların hoşuna gitmese bile samimi bir şekilde ve eğip bükmeden gerçek düşüncenizi insanlarla paylaşmanız insanların güvenini kazanmanızı sağlayacaktır.

Adım-4: Sadece sosyal medyada değil internette de etkili olmaya çalışın.

Influencer olmak isteyenlerin en büyük yanılgısı sadece sosyal medya platformları üzerine düşmeleridir.

Elbette ki sadece sosyal medya platformlarına yönelik çalışmalar yapmayı düşünebilirsiniz. Ancak genel olarak influencer seviyesine çıkmak istiyorsanız insanların sizi internetin çoğu platformunda görmelerini sağlamalısınız.

Bunun için her şeyden önce kendi adınıza bir internet sitenizin olması büyük yarar sağlayacaktır. Özellikle isminizi taşıyan bir domaini bu adresten aldığınız ve güncel içeriklerle beslediğiniz bir internet sitenizin olması sizi avantajlı konuma getirecektir.

Bununla birlikte özellikle ilk etapta internetin popüler platformlarına içerik üretmeye çalışın. Bunun için ilk etapta bir maddi beklentinizin olup olmaması önemli değildir.

Unutmayın, influencer olarak ne kadar göz önünde olursanız o kadar iyi olacaktır.

Adım-5: Sizin durumunuzda olan diğer kişilerle yardımlaşın.

İnternette yer alan ve sizin gibi influencer olma potansiyeli olan kişilere destek olmaktan asla çekinmeyin. Zira sizin gibi belli bir etki alanı olan kişilerin içeriklerinde yer almanız onların kitleleri tarafından da tanınmanızı sağlayacaktır.

İşin altın noktasının etki alanınızı genişletmek olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden olabildiğince çok yerde görünmek ve kendinizi tanıtmak için her fırsatı değerlendirin.

Sonuç

Influencer olmak için ilk etapta yapılması gerekenlerden kısaca bahsettik. Ancak bu noktada en önemli konunun istikrarlı bir şekilde içerik üretmek olduğunu sakın unutmayın. Zira internet gibi bir mecrada yer alan kişilerin içeriklerinin geleneksel içeriklere göre çok daha çabuk tüketilme potansiyeli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Bu noktada geleneksel olan her şeyi unutun ve kendinizi internetin yeni kurallarına adapte edin ve tekrar sabırlı bir şekilde sürekli çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. içerikleriniz güzel keyifle sıkılmadan rahatça okudum

  2. […] başlamadan önce İnfluencer kelimesinin ne olduğunu bilmiyorsanız hemen buraya tıklayarak detaylı içeriğimizi okuyabilirsiniz. İnfluencer kelimesinin ne olduğunu […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir