Themeforest’ten Tema Alma Kılavuzu

Themeforest'ten Tema Alma Kılavuzu

Kaliteli bir web sitesi oluştururken, seçtiğiniz tema bulmacanın en önemli parçalarından biridir. Sonuçta, bir tema sadece bir web sitesinin tarzı ve tasarımından değil, aynı zamanda işlevselliğinin çoğundan da sorumludur.

Bu alanı doldurmak için 2008 yılında kurulan ThemeForest, dünyanın en popüler WordPress tema pazar alanıdır. ThemeForest, şu anda çok iyi bilinen WordPress eklenti pazarı CodeCanyon’u da içeren yedi özellikli Envato Market ailesinin (2014’te birleşti) bir parçasıdır. 

Popülerliği nedeniyle, ThemeForest, WordPress geliştiricilerinin geçimini sağlamanın en iyi yollarından biridir. Bir tema geliştirip, ThemeForest’e yükleyip kalifiye alıcı havuzuna satış yapmaya başlayabilirsiniz. ThemeForest aracılığıyla satış yapmasına ve satış hacminin ne olduğuna bağlı olarak, tema geliştiricileri satışlarının %45 ila %87,5’i arasında bir pay kazanırlar.

Themeforest’te Tema Bulma

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok tema ile seçiminizi daraltmak zor. Yüzlerce farklı temaya boş bir şekilde bakarak birkaç saat geçirmek çok kolay. Ancak, ThemeForest mükemmel temanızı bulmanıza yardımcı olacak bir dizi özellikle desteklenmiştir. Bir başlangıç ​​için ThemeForest, tercih ettiğiniz anahtar kelimelere göre tema bulmanızı sağlayan kullanışlı bir arama işlevini destekler. Temalar ayrıca 14 üst düzey kategoriye (kurumsal temalar, blog temaları, e-ticaret temaları vb.) ayrılmıştır; bu da uygun bir şey bulmanıza yardımcı olur.

İlk aramanızı (veya kategori seçiminizi) yaptıktan sonra, ThemeForest ilgili temaların uzun bir listesini döndürür. Aramanızı daha da daraltmanıza yardımcı olmak için, bunları arama sonuçlarının üzerinde listelenen beş ölçüte göre sıralayabilirsiniz: 1) En çok satanlar 2) En yeni temalar 3) En çok oy alan temalar 4) Trend temalar 5) Fiyat. 

Listenizi daha da azaltmaya yardımcı olmak için ThemeForest, ana tema sonuçları listesinin solunda bulacağınız kullanıcı dostu bir filtreleme sistemi de sunar. Listeyi şunlara göre filtreleyebilirsiniz: Kategori, Etiketler, Fiyat, Satış, Genel Değerlendirme, Ekleme Tarihi, Yazılım sürümü, Uyumluluk (örneğin WooCommerce uyumlu temalar). Listenizi gereksinimlerinize bağlı olarak sıralayıp filtreledikten sonra, çok daha yönetilebilir sayıda tema ile çalışmanız gerekir.

Elbette, bunların hepsi için gerçekten zamanınız yoksa (veya zaten denediyseniz ve herhangi bir nedenle, hiçbir yere sahip değilseniz), her zaman ThemeForest’in mevcut en çok satanlar sayfasına atlayabilir veya bazılarına göz atabilirsiniz. en çok satan temaları bularak ve sağ kenar çubuğunda görünen kullanıcı adlarını tıklayarak en iyi tema üreticilerin portföylerini bulabilirsiniz.

Demo Site Görünümleri

Adayları daraltmak için kullanmak istediğiniz kriterleri seçtikten sonra, daha ayrıntılı araştırma yapma zamanı. Bu bölümde, bir temayı düşünürken bakmanız gereken ilk yer temanın demosudur.  ThemeForest’teki her tema, ana özelliklerini ve işlevlerini göstermesi gereken önceden yapılandırılmış bir web sitesinde bir temayı çalışırken görmenizi sağlayan yararlı bir araç olan canlı bir önizleme içerir. 

Canlı önizleme ayrıca bir temanın renk düzenini değiştirme veya farklı düzenleri ve arka planları deneme gibi bazı özelleştirme ayarlarını test etme fırsatı verir. Bu özelleştirmeleri kapsamlı bir şekilde test etmeye değer, çünkü bu, bir temanın logonuzla donatıldığında nasıl görüneceğine dair daha iyi bir fikir verecektir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta: Temayı görüntülerden etkilenmeden değerlendirmeye çalışmaktır. Çoğu tema önizlemesinde son derece spesifik, yüksek kaliteli stok görüntüleri bulunur. Ancak, çoğu durumda, bunlar (ayrı olarak satın almazsanız) kullanma hakkına sahip olmayacağınız premium stok görüntülerdir. Bir demo sitesine bakarken, mobil bir cihazda açmaya veya mobil sürümü önizlemek için Chrome Geliştirici Araçları gibi bir şey kullanmaya da dikkat etmelisiniz. Bugünlerde, tüm internet trafiğinin yaklaşık yarısı mobil cihazlarda gerçekleşiyor, bu nedenle seçtiğiniz temanın bunlarda da harika görünmesini istersiniz.

Tema Verileri ve İstatistikleri

Her temanın tekil giriş sayfasının kenar çubuğu, karar vermenize yardımcı olacak çok değerli bilgiler sağlar:

1. Satış sayısı – bir tema binlerce kişi tarafından satılıyorsa, muhtemelen iyi bir tema olacaktır ve geliştirici onu güncellemeye ve geliştirmeye devam etmek için kaynaklara sahip olacaktır.

2. Alıcı değerlendirmesi – iyi temalar yüksek derecelendirmeler alacaktır ve bunun tersi de geçerlidir (derecelendirme sayısına da dikkat etmek gerekir).

3. Son güncelleme – bir süredir güncelleme yapılmayan bir WordPress teması, güvenlik açıklarına ve uyumluluk sorunlarına davetiye çıkarır. Son güncellemeden bu yana altı artı ay geçtiyse, bu iyi bir işaret değildir.

4. Yorumlar – daha ayrıntılı alıcı düşünceleri aramak için iyi bir yerdir. Ayrıca, geliştiricinin ne kadar duyarlı olduğunu ve genellikle sorunları nasıl ele aldıkları hakkında bir fikir verecektir.


En Çok Satan WordPress Temaları

Hangi temayı satın alacağınızdan emin değilseniz, en çok satanlar listesine göz atmanızı öneririz. Bunlar zaten yüz binlerce kopya satan temalardır. Bu, mutlaka ThemeForest’ta ‘en iyi’ temalar oldukları anlamına gelmez. Ve kesinlikle web siteniz / sektörünüz için en iyi temalar olduklarını söylemek değildir. Ancak, şık tasarımların bir kombinasyonu, çok sayıda işlevsellik (bazı açılardan onlara karşı gerçekten çalışabilecek bir şey gibi) anlamına gelir.

Çok sayıda kullanıcısı olan bir temanın geliştiricilerinin bolca geri bildirim alacağını, herhangi bir karışıklığı gidermek için önemli çaba göstereceğini ve önümüzdeki yıllarda temayı geliştirmeye ve geliştirmeye devam etmek için motive olacağını söylemek güvenlidir.

ThemeForest’in Dezavantajları

ThemeForest’tan satın alan müşterilerin hacmine rağmen, evrensel olarak popüler değil ve bu pazardan satın almanın birkaç dezavantajı var. Çok amaçlı bir tema seçtiğinizde, mizanpajlar, özelleştirme seçenekleri ve özellikler açısından neredeyse sınırsız bir esnekliğe sahipsiniz.

Bununla birlikte, tüm bu seçenekleri kullanmak için tema genellikle özel olarak hazırlanmış kısa kodlara veya özel olarak oluşturulmuş sayfa oluşturuculara bağlıdır.  Seçtiğiniz yeni tema kısa kodları veya sayfa oluşturucu içeriğini tanımayacağından, temanızı satırın altına daha fazla değiştirmek istediğinizde sorunlar ortaya çıkar.

Bunun yerine, sayfada (kısa kod göstermek için tasarlanmış olandan ziyade) işe yaramaz kod olarak görüntülenecek ve saatlerce hazırladığınız tüm güzel düzenler, tıklamalar durumunda bozuk hale gelecektir. Ne yazık ki, tema geliştiricisi kısa kodları veya sayfa oluşturucuyu ayrı bir eklenti olarak içermedikçe, bunun hiçbir yolu yoktur. Tema alırken bu konuya dikkat etmeniz yararınıza olur. 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir