Profesyonel İnfluencer Olma Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Profesyonel İnfluencer Olma Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Profesyonel İnfluencer Stratejisi fenomen olmak ve yüksek kazanç seviyelerine ulaşmak için ilk adımlarda kurgulanması gereken olaylar bütünüdür. Teknoloji ile para kazanma teknikleri hayatımıza gireli neredeyse on yılı geçmiş durumda. İlk dönemlerde bir elin parmağını geçemeyen kişi sayısı şuan yüzbinlere ulaşmış durumda. Yoksa siz hala karar verme aşamasında mısınız? 

Teknoloji ile para kazanmanın günümüzde yüzlerce yolu var. Fakat bu yollar iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Bu kategorilerden bir tanesi teknik bir diğeri de reklamsal yollardır. Teknik kısmı özetlemek gerekirse örneğin bir web sitesi yapabiliyor olmak, grafik tasarım programlarını kullanabiliyor olmak vb. gibi özetlenebilir. Fakat İnfluencer olmak ciddi bilgi birikimine sahip olmadan da uygulayabileceğiniz bir kazanç tekniğidir. Peki ama nasıl? Nasıl bir strateji geliştirirseniz sponsorlu reklamlar alabilirsiniz? Gelin bu konuyu sizlere basit ve komplike olmak üzere iki strateji kurarak örnekler üzerinde ele alalım.

Bölgesel İnfluencer Olmak

Stratejimize başlamadan önce İnfluencer kelimesinin ne olduğunu bilmiyorsanız hemen buraya tıklayarak detaylı içeriğimizi okuyabilirsiniz. İnfluencer kelimesinin ne olduğunu bildiğinizi var sayarak sizlere bölgesel İnfluencer olarak ortalama gelirleri nasıl elde edebileceğinizi hemen anlatmak isteriz. 

Nasıl Bir Influencer Olunur

Bölgesel İnfluencer Olma Stratejisi Alt Başlıkları

 1. Öznel bir alan belirlemek.
 2. Hedef kitlenin aktifliğini analiz etmek ve aktif etkileşim sağladıkları durum ve olayları öğrenmek.
 3. Aylık olarak paylaşılacak gönderileri hazırlamak. (Gün gün tasarım yapma tekniğinde sürekliliğin bozulma ihtimaline karşı ay başında ortalama 50 adet gönderi tasarlanmış ve stoklanmış olmalıdır.)
 4. Minimal düzeyde aylık reklam bütçesi belirleme. Örneğin 100 TL/Aylık (Takibe takip, bot takipçi atma gibi işlemler kendinizi kandırmaktan başka bir işe yaramamaktadır.)
 5. Aktif gündem takibi ve stok çalışmaların dışında paylaşımlar yapmak.
 6. Kilometre Taşları belirlemek. (Yıllık, Aylık, Haftalık, Günlük net hedefler belirleme.)
 7. Benzer sayfalar ile ücretsiz reklam işbirlikleri yapmak.
 8. Yerel esnaf ile ilk iletişim.
 9. Basit tanıtım reklamları almak.
 10. Reklam fiyatlarını belirlemek ve profesyonelliğe geçiş.

Yukarıda bulunan on maddeyi hemen alt başlıklar halinde detaylandıralım.

Öznel Bir Alan Belirlemek

Ülkemizde hemen her şehrin önem verdiği bazı adetler bulunmaktadır. Örneğin tatlısı ile meşhur olan bir şehir, et yemeklerinin daha fazla bilindiği başka bir şehir, spor ile daha fazla ilgisi olan başka bir şehir. Mersin’de yaşadığınızı düşünelim. Mersin ili genel olarak sportif müsabakalarda ödül almayı seven, dövüş sporlarında fazla genç yetiştiren bir şehirdir. Bu şehirde yaşayan bir bireyseniz spor sayfası açarak üç ay gibi bir süre boyunca spor ile ilgili bilgiler veren motivasyonel paylaşımlarda bulunabilirsiniz. 

NOT: Paylaşımlarınızı en az üç kategori olarak planlamalısınız. Örneğin: Bunu biliyor muydunuz?, Motivasyon sözleri, Başaran kişilerin yaşadıkları zorluklar vs.

Çalışmalarınızda bir gün bunu biliyor muydunuz temalı paylaşım yapabilir bir sonraki gün izin aldığınız bir sporcunun maddi zorluklarına rağmen şampiyon oluş hikayesini anlatabilirsiniz. 

Hedef Kitlenin Aktifliğini Analiz Etmek

Ortalam ilk on paylaşımınızdan sonra günde beş tl olacak şekilde bölgesel reklam yayınlamaya başlamalısınız. (Günlük beş TL reklam aylık 150 TL toplam bütçeye tekabül eder. Bu bütçe size yüksek gelebilir fakat kişisel olarak yatırım yapmadan para kazanmak hiçbir zaman kolay olmayacaktır.) Yapmış olduğunuz on adet tasarımın sizi görmeye başlayan kitle tarafından nasıl yorumlandığını analiz etmeniz gerekmektedir. Bu analizleri tecrübesiz olduğunuzu düşünerek içgüdüsel olarak yapmanızı tavsiye etmekteyiz. Bu tahmini gelen yorumlar, beğeni sayıları gibi oranlara göre kolayca yapabilirsiniz. 

Aylık Olarak Paylaşılacak Gönderileri Hazırlamak

İlk on paylaşımınızı yaptıktan sonra üzerine bir miktarda reklam çıktığınızda işin resmiyetini başlatmış olursunuz. Bu süreden sonra profesyonel bir şekilde ilerlemeniz gerekmektedir. Kitleniz sizi sever ve takip etmeye değer görürse sizden sık sık paylaşım bekleyecektir. Bundan dolayı olası ani olumsuz durumlardan dolayı paylaşım yapamama sorununu ay başlarında hepsini tasarlayıp stok yaparak çözebilirsiniz. Stoklarınızda hikaye içinde çalışmalar yapılmış olmalıdır. Son dönemde hikayeler klasik paylaşımlardan daha fazla görünür hale gelmiştir. 

Aylık Reklam Bütçesi Belirleme

Minimal Düzeyde Aylık Reklam Bütçesi Belirleme

Bu alt başlığı incelemeden önce kendinize şu soruyu sormanız gerekir. Geleceğimi düzene koyabilecek bir meslek için bazı durumlardan feragat edebilir miyim?, Hiç masraf yapmadan, emek harcamadan, sabretmeden ün ve para mı kazanmak istiyorum? İkinci seçeneğin seçilmesi sizi kısa sürede hüsrana uğratacaktır. Fakat ilk seçeneği seçerseniz size hangi konulardan feragat ederek aylık 100 ila 150 TL gibi bir bütçeyle kullanıcı toplayabileceğinizi listeleyeceğiz. 

Bütçe bulmak için yapılabilecekler

 • 1 ay içerisinde toplam 30 gün bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde sadece 10 gün sabrederek sigara içmemeniz bu bütçeye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
 • Netfelix, bluetv, spotify gibi aslında size ciddi katkıda bulunmayan aboneliklerinizi iki ay iptal etmek.
 • Dışarıdan yemek söylememek. (Tek sipariş 20 TL x 8 Gün = 160 TL)
 • Hediye kabul etmeyip, hediye almamak. (Tüm özel günler bir girişimciye özellikle bütçesi olmayan girişimciye yüksek miktarlarda para kaybettirmektedir.)
 • Partilere ve eğlence organizasyonlarına bir süreliğine katılmamak. (Sadece yol masrafı dahi oldukça masraflı olan bu aktivitelere katılmayarak harcamadığınız parayı reklamlarınız için harcayabilirsiniz.)

Yukarıda bulunan maddeler sayesinde her ay düzenli olarak minimum 150 TL’lik reklam bütçenizi zorlanmadan bulabilirsiniz. 

Aktif Gündem Takibi ve Stok Çalışmaların Dışında Paylaşımlar Yapmak

Stok çalışmalarınız geleceği tahmin edemiyor oluşunuzdan dolayı genel geçer bilgiler ya da kategorilerden oluşacaktır. Bu neden ani gündem değişikliği ve trende oturan konular hakkında hızlı bir aksiyon almak, çalışma yapmak takipçileriniz ile aranızda sıkı bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Aktif gündem takibi ve stok çalışmaların dışında paylaşımlar yapmak bu nedenle oldukça önemlidir.

Kilometre Taşları Belirlemek

Kilometre taşları belirlemek hem kişisel motivasyonunuzu sağlamak için hemde çalışma prensibi oturtabilmeniz için neredeyse kilit rol oynamaktadır. Aynı anda hem küçük hemde büyük hedefler koyarak hedefe emin adımlarla ilerlemek kitlenizi memnun edebileceği gibi bölgesel olarak İnfluencer olma yolunuzda sizlere yardımcı olacaktır. 

Benzer Sayfalar İle Ücretsiz Reklam İşbirlikleri Yapmak

Hali hazırda yapmış olduğunuz bütçe kısma çalışmaları sayesinde aylık reklam bütçeniz varken farklı hesaplara reklam vermek sizi maddi açıdan zorlayabilir. Bunun yerine sizinle aynı takipçi sayısına sahip ya da size + sağlayacak sosyal medya hesapları sahipleriyle iletişime geçip onları ikna ederek karşılıklı reklam çalışması yapabilirsiniz. Böylece yeni kitlelere ulaşmış olur ve kendinize yeni takipçiler kazanabilirsiniz. 

Yerel Esnaf İle İlk İletişim

Yerel Esnaf İle İlk İletişim

Bu kısma kadar bütün adımlarda doğru hamleler yaparak ilerleyebilirsiniz minik bir kitleye ulaşmış olacaksınız. Bu takipçi sayısı 800 900 ila 1000 2000 arası olsa dahi yerel esnaf ile ile ilk iletişiminizi kurabilmenize yardımcı olur. Belirli bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra alanınız ile alakalı yerel esnaf ile görüşüp kitleniz ile onları buluşturabileceğinizi belirten bir konuşma yapabilirsiniz. Örneğin bir yemek sayfası olduğunuzu düşünün ve bir restorana giderek (Küçük ya da orta düzey boyutlu bir restoran) belirli bir takipçi sayısına sahip sosyal medya hesaplarınız olduğunu 50, 100, 150 TL gibi minimal ücretlere o restoranı tanıtabileceğinizi belirtebilirsiniz.

Müjde ilk on esnaf iletişiminizden en az üç tanesi bu teklifi kabul edecek ve sizler ortalama 450 TL kazanç sağlamış olacaksınız. 

Not: Esnaf ile iletişimin sıklığını artırıp kazancınızı daha fazla hale getirebilirsiniz. 

Basit Tanıtım Reklamları Almak

Esnaf ile iletişime geçmek ve basit tanıtım reklamları alma işleminin arasında ince bir çizgi bulunmaktadır. Esnaf ile iletişim tekniğinde reklam almak için siz bir efor sarf etmiş olursunuz fakat basit tanıtım alma işleminde ise müşterileriniz sizinle iletişime geçer. Reklam sıklığını artırmayıp kitlenizi bunaltmadığınız sürece dilerseniz esnaf ile iletişime geçerek dilerseniz basit tanıtım reklamları alarak sürekli kazanç elde etmeye devam edebilirsiniz. 

NOT: İnfluencer olmak bir şirket açma işlemine benzemektedir. Sizler ne kadar çok çalışır ve reklam anlaşmaları yapma işlemini ne kadar başarabilirseniz kazancınız o düzeyde yükselir ve sürekliliğe bağlanır. 

NOT2: Bazı müşterileriniz ile yazılı sözleşme yaparak sürekli aylık ödeme alabilir böylece sürekli yeni müşteri arama probleminden kendinizi kurtarabilirsiniz. 

profseyonel ol

Reklam Fiyatlarını Belirlemek ve Profesyonelliğe Geçiş

Bu aşama profesyonel İnfluencer stratejisi çalışmalarında başarıya ulaştığınızı size hissettirecek aşamadır. Şimdiye kadar yapmış olduğunuz sözel anlaşmalar bir kenara dursun reklam fiyatlarınız, reklam verenlere sağladığınız avantajlar ve daha bilimum önemli bilgileri içeren sunumlara sahip olduğunuz mail trafiği ile iletişim kurduğunuz bir aşamadır. Profesyonel sunumlarınızı tasarlamak için Canva ismindeki online ve ücretsiz aracı isminin üzerine tıklayarak geçiş yapabilir ve kullanabilirsiniz. 

 

en iyi pdf düzenleme programları 2020 içerik banner

 

Profesyonel İnfluencer Stratejisi olma stratejisi başarılı bir şekilde uygulanır ve son aşamaya gelinebilirse bu aşamadan sonrası tamamen sizlerin vizyonuna kalmış olacaktır. Bu aşamadan sonra kendinizi yenileyemez ve tam profesyonelliğe geçemezseniz sürekli esnaf ile iletişim kurmaya çalışan ve ayda bir iki reklam dahi alırken zorlanan bir sosyal medya hesabına sahip olmuş olursunuz. Sürekli takipçileriniz ve reklam verenleriniz için yeni, farklı ya da ilginç ne yapabilirim sorusunu kendinize sorarak yayın hayatınıza devam edebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir