Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

hashtag

Hashtag konusunda sosyal medya kullanan herkes ufak da olsa fikir sahibidir. Twitter ile birlikte hayatımıza giren bu kavram diğer sosyal medya platformlarında da kullanılmaya başladıktan sonra artık bir iletişim aracı haline gelmiştir.  Kullanıcılarla iletişime geçebilmek, etkileşimi artırmak ve hedef kitleye ulaşabilmek gibi SEO açısından önemli birçok konuda yardımcı olan hashtag nedir ve nasıl kullanılır gibi sorularınıza bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Hashtag Nedir?

Hashtag sosyal medyada # sembolü ile kullanılan öbekler ya da etiketlerdir. Hemen hemen her konuda kullanılan hashtag #tbt, #seo, #moradam şeklinde kullanılır. Özellikle twitter da karşımıza çok sıkan hashtag, gündeme dair birçok konu hakkında oluşturulabiliyor. Aynı zamanda Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarında da sıkça karşımıza çıkıyor. örneğin bir fotoğraf paylaştığınızda #seo etiketiyle paylaştığınızda konuyla alakalı diğer içerikler içerisinde fotoğraflarınız yerini alacaktır. Bu etiketi aratan kullanıcılar sizin hakkınızda ister bilgi sahibi olsun ister olmasın bu sayede size ulaşabilecektir.

Hashtag kullanımının birçok faydası vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz. 

  1. Hedef kitlenize ulaşmak
  2. Takipçi sayısı artırmak
  3. Etkileşimi düzeyini yükseltmek
  4. Markanızı ya da web sitenizi tanıtmak

Nasıl Kullanılır?

Hashgtag içeriklerinize ilgili kelimeleri ekleyerek anahtar kelimenizde içerik arayan kullanıcılara ulaşmanızı sağlar. Ancak bunun için hashtagleri nasıl kullanacağınıza dikkat etmeniz gerekir. Eğer bu etiketlerin kullanımı konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz hashtaglerin kullanımı konusunda hata yapabilir ve amaca ulaşamazsınız.

Haghtag konusunda öncelikle alaka düzeyine dikkat etmeniz gerekir. Örneğin SEO ile ilgili bir paylaşım yapacaksınız SEO ile alakalı hashtagler kullanmanız gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise hashtag uzunluğudur. Çok uzun hashtagler başarısız sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden en fazla 7-8 karakterden oluşan hashtag kullanmanızı öneririz. Hashtagler eğer tek kelimeden oluşuyorsa küçük harfleri tercih edebilirsiniz. Ancak birden fazla kelimeyi birleştiren bir söz öbeği ise baş harflerin büyük olması yanlış anlam çıkarılmasının önüne geçecektir. Hashtaglerin kullanım sayısı konusunda bir çok örneğe rastlamak mümkün. Hatta tüm metni hashtagler ile yazan kullanıcılara da rastlayabilirsiniz. Ancak bu oldukça yanlış bir kullanım şeklidir. Ortlama 3-4 hashtag bir gönderi için idealdir.

Gündemde yer alan konulara ilişkin hashtagleri ilgisiz içeriklerle kullanmanız olumsuz etkiye yol açacaktır. Gündem konusunu alakasız içerikler paylaşmanız kullanıcıların hoşuna gitmeyeceği gibi etkileşim düzeyiniz de olumsuz etkilenecektir. Hashtag kullanımında espritüel bir dil kullanabilirsiniz. Kullanıcılar kendilerini güldüren ve komik buldukları içerikleri daha çok beğenmektedir. Bu sayede etkileşim düzeyiniz ve takipçi sayınızı artırma şansı yakalayabilirsiniz. Özel günlerde ya da etkinlikler için ilgili hashtaglerin kullanımından kaçınmamalısınız. Örneğin Kurban Bayramında bir bayram mesajı ile alakalı hashtagleri kullanmalısınız. Bu hem mevcut takipçilerinizin ilgisini artıracak hem de takipçi  sayınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Neredeyse 10 yılı aşkın süredir özellikle markalar için ücretsiz bir reklam ya da iletişim aracı görevi olan hashtagler markanızın tanınması, etkileşimin artması ya da hedef kitlenize ulaşmanız gibi birçok konuda sizlere yardımcı olmaktadır. Sizlere hashtaglerin kullanımından bahsettiğimiz içeriğimiz de yer alan kriterlere uygun hashtag kullanımı ile markanızı tanıtabilir ve sosyal medya platformlarında etkinliğinizi rahatlıkla artırabilirsiniz.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir