Tıklama Oranı (TO) Nedir? Ne Olmalıdır?

Tıklama Oranı (TO) Nedir? Ne Olmalıdır?

Dijital pazarlama kampanyanızı izlerken izlemeniz gereken çok fazla ölçüm var. Tıklama oranı en önemlilerinden biridir.

Tıklama oranı, kaç kullanıcının bir reklamı, bağlantıyı veya harekete geçirici mesajı tıkladığını ve o reklama, bağlantıya veya web sitesine gittiğini ölçmek için kullanılan bir SEO ve reklamcılık metriğidir.

Tıklama oranı neyi ölçer?

Tıklama oranı, reklamınızı gören ve tıklayan kişileri ölçer. Peki bu metrik neden bu kadar önemlidir? Yüksek tıklama oranı, size reklamlarınızın, e-postalarınızın veya web sitenizin iyi performans gösterdiğini söyler.

Düşük tıklama oranı gözlemliyorsanız, bu durum, bir şeyler doğru değil ve potansiyel müşterileriniz sitenize tıklamıyor demektir. Bu nedenle içeriğinizi, reklamlarınızı ve e-postalarınızı izlemeniz ve bunu yaparken bu ölçümlere dikkat etmeniz gerekir.

Tıklama oranı nasıl hesaplanır?

Tıklama oranı, reklamınızın aldığı benzersiz tıklama sayısının gösterim sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Gösterimler, reklamınızın kaç kez gösterildiğidir.

Tıklama oranı nasıl olmalıdır?

Organik tıklama oranınız yüksekse, bu sitenize daha fazla trafik geldiği anlamına gelir. Örneğin, sayfanız Google’ın arama sonuçlarında üçüncü sırada yer almasına rağmen yüksek bir TO’ya sahipse, Google, insanların sayfanızla açıkça ilgilendikleri için sayfanızı daha yükseğe taşıyabilir.

Tıklama oranı SEO’nuza nasıl zarar verebilir? Google aramada işletmenizle ilgisi olmayan bir şey arıyorsanız ve insanlar sayfanıza bir şey bekleyerek tıklar ancak tamamen farklı bir şey görürse; bu yüksek bir hemen çıkma oranıyla sonuçlanabilir. Yüksek bir tıklama oranı fakat düşük bir dönüşüm oranı görüyorsanız bu kötüye işarettir.

Tıklama oranıyla ilgili ne olması gerektiğine dair bir soru ise siteye özel yanıtlanır. Anahtar kelime sayısı, sitedeki içerik sayısı, rekabet oranı vb. kriterlere bağlı olarak ne olması gerektiği: %1’den %99’a kadar değişebilir.

Tıklama oranı ve SEO

Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda , tıklama oranı önemlidir, ancak her şey değildir. İnternet sitenizin arama motorları için optimize edildiğinden ve müşterileriniz için alakalı bilgiler içerdiğinden emin olmanız gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. güzel bilgi teşekkürler

  2. Tıklama oranı nasıl olmalıdır? sorusunun cevabı yüksek olmalıdır. gerçekten çok açıklayıcı bir paragraf olmuş tebrikler! ortalama bir yüzde verebilirdiniz. sırf bu soru için girdim ve clickbait!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir