Google Ads Nedir?

Google Ads Nedir?

Google Ads nedir? sorusunu yanıtlamak için öncelikle kısa bir tarihî yolculuğa çıkmak iyi olur…

Yıllar içinde teknolojideki gelişmeler, pazarlamacılar ve hatta tüketiciler olarak bize hayatımız boyunca muhtemelen hayal edebileceğimizden daha fazla seçenek sundu, bilgileri bulma, gönderme ve alma şeklimiz değişti. Bugün nasıl alışveriş yapılacağını dahi kökten değiştirdi.

Yalnızca değişimi benimseyen değil, aynı zamanda gelişmesinde önemli role de sahip olan dev bir internet şirketi olarak Google ilk sırada gelmektedir. 1998’de kurulan Google, internet kullanıcılarının yaklaşık %70’i tarafından dünyayla ilgili her şeyi aramak için kullanılan popüler bir arama motorudur.

Ürünler, ipuçları, videolar, yerel işletmeler ve çok daha fazlasıyla ilgili olarak bir saniyeden kısa sürede binlerce sonuç sunar. İnsanlar Google üzerinde bugün saniyede 40.000’den fazla arama sorgusu, günde 3 milyardan fazla ve her yıl bir trilyondan fazla arama gerçekleştiriyor. Böyle bir iklimde Google Ads da, dünyanın en büyük ve en popüler tıklama başına ödeme reklam platformlarından biri haline gelmiştir.

Bu platformdaki reklamverenler, yalnızca bir kullanıcı reklamlarını tıkladığında ödeme yapar. Diğer arama motorları, reklam platformları için de benzer teknikler kullanır. Ancak Google, potansiyel müşteriler ve reklamverenler tarafından o kadar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ki, ücretli arama terimi en çok Google reklamları ile ilişkilendirilmektedir.

Bir reklamverenin bakış açısından, Google Reklam platformu, kullanıcıların yalnızca reklamını yapmak istedikleri bir anahtar kelimeyi aradığında görünecek kampanyalar oluşturmalarına olanak tanır. Daha da dar odaklı bir yaklaşım için, yerel işletmeler anahtar kelimelerini belirli coğrafi bölgede arayan kişileri hedefleyebilir.

Yukarıdaki görsel temizlik malzemeleri için bir Google aramasını göstermektedir. Bazı içeriklerin yanında “reklam” etiketi görünmektedir. Google, arama sorgusuyla en alakalı reklamları göstermekle kalmadı, konum olarak il belirledikten sonra ayrıca bulunulan yere göre alakalı sonuçlar da gösterdi.

Google Ads genellikle daha büyük bir reklam bütçesi gerektirse de bir o kadar deneyim de gerektirir. Aksi taktirde reklam için harcanan kaynak boşa gider. Google, kullanıcısına en iyisini sunmak ister, bu yüzden siz de aynısını sunmanız gerekir.

Google Ads Reklam Vermeli Miyim?

Bu bilgiler ışığında reklam platformu seçme aşamasında nerede reklam vermeli sorusunun cevabı, duruma göre değişir; işinize, hedef kitlenize ve hedeflerinize bağlı olarak biri diğerinden daha iyi olabilir. 

Google Ads, hemen yeni müşteriler bulmanıza yardımcı olur ve bu süreçte size pazarlama yatırımınızdan anında geri dönüş sağlar. 

Küçük işletmelerin genellikle sınırlı bir pazarlama bütçesine sahip olduğunu ve reklam harcamalarını nerede kullanacaklarına karar vermenin son derece zor olabileceğini göz önünde bulundurursak konunun ne kadar genellemeden uzak olduğunu anlayabiliriz.

Bu nedenle alelade bir reklamdan ziyade, reklam verilecek işin niteliklerine odaklanılarak bir reklam kampanyası yürütülmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir