Et İşareti “@” Nedir? Et İşareti Nasıl Yapılır?

Et İşareti "@" Nedir? Et İşareti Nasıl Yapılır?

@ işareti: E-posta adreslerinde bulunan ve etrafında kıvrılan daire bulunan bu küçük “a” , en yaygın olarak “et” (İngilizce yazılışı: “at”) sembolü olarak adlandırılır. Bu işaret için resmi, evrensel bir isim yoktur. “@” sembolünü tanımlayan onlarca garip terim vardır. Bazı diller, sembolün şeklini bir tür hayvanla ilişkilendiren kelimeler dahi kullanır.

Elektronik postanın standart sembolü haline gelmeden önce, @ sembolü bir şeyin maliyetini veya ağırlığını temsil etmek için kullanılmıştı. Örneğin, 3 dolardan 10 muz satın alan biri, 10 bananas @ $3 şeklinde yazmıştır.

E-postanın tanıtılmasıyla @ sembolü popüler hale geldi. @ Simgesi veya “at işareti”, bir kişinin çevrimiçi kullanıcı adını posta sunucusu adresinden ayırır. Örneğin, sosyalmedya@moradam.com gibi.

İnternetteki yaygın kullanımı, bu simgeyi daha önce hiç görmemiş veya kullanmamış diğer ülkelerdeki klavyelere koymayı gerekli kılmıştır. Sonuç olarak, bu sembolün gerçekten resmi bir adı yoktur.

a +  t = @

Tarih bize @ sembolünün ortaçağ insanlarının yorgun ellerine çare aramalarından kaynaklandığını söylüyor. Bazı iddialara göre matbaanın yaygınlaşmasından önceki Orta Çağ boyunca, bir kelimenin her harfinin, yayınlanan bir kitabın her kopyası için elle titizlikle yazılması gerekiyordu. Bu uzun, sıkıcı kopyalama görevlerini yerine getiren kişiler, ortak sözcükler için sözcük başına uğraş sayısını azaltmanın yollarını aradılar.

Başlangıçta “at” kelimesi oldukça kısa olmasına rağmen, ortaçağ keşişlerinin “at” kelimesini daha da kısaltmanın daha hızlı ve kolay yazım deneyimi doğurmuş olacağını düşündükleri metinlerde ve belgelerde yeterince yaygın bir kelimeydi.

► Sonuç olarak, keşişler “a” nın etrafında “t” yi döndürdüler ve onu iki kalem vuruşunu ortadan kaldırarak bir daire haline getirdiler.

Amphora Kısaltması

Başka bir anlatı, @ sembolünün amphora sözcüğünün kısaltması olarak kullanıldığını aktarıyor. Amfora; tahıl, baharat ve şarabı nakletmek için kullanılan büyük pişmiş toprak kavanozların tuttuğu miktarı belirleyen ölçü birimiydi.

► Bir İtalyan bilim adamı olan Giorgio Stabile, @ sembolünü 1536’da Francesco Lapi adlı Floransalı bir tüccar tarafından yazılan bir mektupta keşfetti.

Görünüşe göre bazı çalışkan tüccarlar, @ sembolünü Ortaçağ insanları tarafından sembolün kullanıldığı bir kitapta görmüş ve amfora kısaltması olarak kullanmak üzere tahsis etmiş. Bu aynı zamanda bir şeyin miktarlarıyla ilişkili olarak sembolü kullanmanın neden yaygınlaştığını da açıklamaktadır.

Et (@) Nasıl Yapılır?

Et işareti (@ simgesi) Türkçe adıyla kuyruklu a sıkça kullanılan internet terimi olarak her kullanıcı tarafından bilinmektedir. @ işareti klavyenizden Q ve ALT tuşları aracılığıyla veya Q tuşuna basıp 064 tuşlarına kodlayarak yapılabilmektedir.

 Et (@) Nasıl Okunur?

Türkçede ‘’kuyruklu a’’ veya ‘’yaklaşık olarak eşit’’ anlamlarıyla isimlendirilmiştir. @ İnternet simgesi ‘’et’’ olarak ifade edilip dil yapısına bu telaffuzla yerleşmiştir. İngilizce konuşma dili incelendiğinde ‘’et (at)’’ olarak yer etmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir