PHP Nedir?

PHP Nedir?

Giriş

PHP, 1995 yılında oluşturulmuştur ve “hiper metin ön işlemcisi” manasına gelir. Teknik açıdan, PHP bir komut dosyası dilidir. Web sunucusu tabanlı olarak bilgi sunmak için tasarlanmıştır. PHP’nin nispeten basit yapısı onu web siteleri için güçlü bir araç haline getirdi. Tek başına standart HTML’ye kıyasla PHP kullanmanın avantajı, PHP’nin web sitelerinin içeriği dinamik olarak görüntülemesine izin vermesidir. Her değişiklik yapmak durumunda kaldığınızda, statik bir HTML sayfasını yeni içerikle değiştirmek zorunda kalmadan otomatik olarak güncellenir.

İkinci olarak PHP programlama konusunda, piyasada çok sayıda hazır PHP şablonu bulunmaktadır. Bu tür şablonları kullanmanın yararı, bir şey oluşturmak istediğiniz her seferinde tekerleği yeniden icat etmeniz gerekmemesi ve zaten halihazırda bir şablon tarafından kullanılıyor olmasıdır. Halihazırda mevcut olanlar için tekrarlayan kodlama yapmanız gerekmediğinden genel geliştirme sürenizi kısaltarak hız kazandırırlar.

PHP Nedir?

PHP, esas olarak web geliştirme için kullanılan bir programlama dilidir. Açık kaynak kodlu bir programlama dili olması nedeniyle en yaygın kullanılan programlama dilidir. İndirmek ve kullanmak ücretsizdir. PHP, Hypertext Preprocessor anlamına gelir. PHP, çeşitli veritabanlarını, dosya ve dizin sistemlerini kolayca işleyebilir ve ayrıca karmaşık web uygulamaları için de uygundur. 

► Facebook – En büyük sosyal medya ağı aslında PHP kullanılarak geliştirildi.

► Wikipedia – PHP, popüler bilgi merkezi Wikipedia’nın bir parçasıdır. Geliştirilmesi diğer programlama dillerini içermesine rağmen, MediaWiki (Wikipedia motoru) büyük ölçüde PHP’nin işlevselliğine güvenir.

PHP resmî sitesi: https://www.php.net/

PHP Ne İşe Yarar?

PHP, çoğunlukla web tabanlı uygulamalar oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı, sunucu tarafı bir komut dosyası dilidir. Kişisel bir blog web sitesinden tam teşekküllü kurumsal düzeydeki uygulamalara kadar geniş bir uygulama yelpazesi oluşturmak için PHP’yi kullanabilirsiniz. PHP’yi sunucu tarafı kodlama dili olarak kullanmak istiyorsanız, bunu bir web sunucusu ile yapılandırmanız gerekir. Unix benzeri işletim sistemleri için Apache ve Nginx en popüler web sunucularıdır. Öte yandan, Microsoft IIS, Windows tabanlı sunucular için popüler bir seçimdir. PHP web siteleri için bir veritabanı seçmeye gelince, MySQL en popüler seçeneklerden biridir.

Sunucu tarafı komut dosyası: Sunucu tarafı komut dosyası, işlemin kaynak sunucuda çalıştırıldığı web sitelerini tasarlama yöntemidir. Sunucu tarafı komut dosyaları, kullanıcıya bir arabirim sağlar ve özel verilere erişimi sınırlar, bu da komut dosyası kaynak kodunun kontrolünü korumaya yardımcı olur. PHP’nin bu kadar popüler ve önemli olmasının birincil nedeni budur. PHP’yi sunucu tarafı kodlamada kullanmak için üç şeye ihtiyacınız vardır, PHP ayrıştırıcısı (CGI veya sunucu modülü), bir web sunucusu ve bir web tarayıcısı. Bağlı bir PHP kurulumu ile web sunucusunu çalıştırmanız gerekir. PHP program çıktısına bir web tarayıcısı ile, PHP sayfasını sunucu üzerinden görüntüleyerek erişebilirsiniz.

Komut satırı komut dosyası oluşturma: PHP c, c++, java vb. gibi bir komut satırı betiği olarak da çalıştırıabilir. Komut satırı komut dosyalarının maksimum yürütme süresi, web komut dosyalarının çalışma şeklini sınırlandırmaz ve sunucu kapanmadıkça ve kapanana kadar olabildiğince uzun süre çalışabilir. Komut satırı komut dosyası oluşturma yardımıyla, tüm web sitesinin ve veritabanlarının yedeğini almak, dosyaları FTP yoluyla başka bir sunucuya aktarmak ve daha pek çok zaman alıcı görevi gerçekleştirebiliriz.

Masaüstü uygulamaları yazma: PHP, 2020’de grafik kullanıcı arayüzüne sahip bir masaüstü uygulaması oluşturmak için en iyi dil olmayabilir, ancak PHP’yi çok iyi biliyorsanız ve gelişmiş PHP özelliklerini kullanabiliyorsanız, platformlar arası uygulamaları kolayca oluşturabilirsiniz.

PHP İşlevleri

PHP’nin işlevselliği: GIF, JPG ve PNG dosyaları oluşturma ve düzenleme ve TrueType yazı tiplerini kullanma; MySQL veritabanlarını entegre etmek için veritabanı işlevleri; Genişletilmiş ağ işlevi; XML / XSLT’yi desteklemesi, Mcrypt aracılığıyla şifreleme (MD5, Base64) ve daha gelişmiş şifreleme algoritmaları (AES gibi) ile çalışma imkanı olarak özetlenebilir.

PHP ile Ne Yapılır?

PHP ile yapılabilecek bazı şeyler:

→ Blog siteleri

→ İçerik yönetim sistemleri (CMS)

→ Müşteri ilişkileri yönetimi sistemleri

→ E-ticaret siteleri

→ Forum, topluluk ve sosyal ağ siteleri

→ Medya ve ortam dosyası işleme uygulamaları

Ve daha fazlası.

PHP’nin Avantajları ve Dezavantajları

Açık kaynak kodlu bir sunucu tarafı dili olan PHP, Facebook, Flickr, Yahoo, Wikipedia vb. dinamik web sayfalarını oluşturmak için kullanılmıştır.

 PHP’nin en büyük avantajlarından biri, ücretsiz olarak kolayca kullanılabilen açık kaynaklı bir dil olmasıdır. Bu, uzmanların en yeni açık kaynak geliştirme çözümlerini uygulaması için mükemmel bir programlama dili olmasını sağlar. Tamamen ücretsiz olması ve kullanımının çok kolay olması, PHP’yi daha iyi hale getirmek için çalışan geniş bir geliştirici topluluğu için kullanılabilir hale getirir. 

 PHP kullanmanın temel artı noktalarından biri, açık kaynaklı bir yazılım olmanın onu bütçe dostu hale getirmesidir. Diğer birçok dilden farklı olarak, çok sayıda entegre geliştirme seçeneği ile donatıldığından, bunun için ek pahalı yazılımlar satın almanız gerekmez, bu da onu daha uygun maliyetli hale getirir. Ayrıca PHP, lisans veya telif ücreti gibi herhangi bir kısıtlama sağlamaz. Bu nedenle PHP, web sitenizi minimum bir maliyetle geliştirmenize yardımcı olur ve çoğu geliştiricinin uygulama ve yazılım oluşturmasını tercih edilir hale getirir.

PHP, uygulamanızın veya web sitenizin trafik arttıkça büyümesine izin verir. PHP tüm büyük web tarayıcılarını desteklediğinden, bu özelliği onu daha da ölçeklenebilir hale getirir.

PHP’de hata ayıklama araçları diğer programlama dilleriyle karşılaştırıldığında daha az sayıdadır.

PHP dili, çok sayıda uygulamayı desteklemekte de zorlanabilir. Java dilinin özelliklerini taklit ettiği için yönetimi oldukça zordur.

PHP dilini kullanarak büyük uygulamaları programlamak, programlama dili çok modüler olmadığı için zor olacaktır. PHP dilinden oluşturulan ağır uygulamaların bakımı zor olacaktır.

 PHP yazılımı dilinin avantajları, dezavantajların çok ötesine geçer ve bu nedenle 2020’de bile yazılım ve web uygulamaları oluşturmada açık ara en çok kullanılan programlama dilidir.

WordPress ve PHP

WordPress’te yeniyseniz ve herhangi bir geliştirme yapmak istemiyorsanız, PHP’nin nasıl çalıştığını anlamanız veya PHP dilinde herhangi bir şey yazmanız gerekmez. WordPress sitenizi PHP öğrenmek zorunda kalmadan kullanabilir, çalıştırabilir ve yönetebilirsiniz. Ancak geliştiriciler için, temalar , bileşenler, eklentiler ve özelleştirilmiş komutlar dahil olmak üzere bir WordPress sitesi için oluşturabileceğiniz her şey PHP’de yazılmıştır.

PHP nispeten basit bir programlama dilidir, bu nedenle öğrenmesi özellikle zor değildir. WordPress web siteniz üzerinde tam kontrol istiyorsanız, öğrenmeniz gereken üç farklı şey, web sitenizin nasıl çalıştığı, hangi içeriğin görüntülendiği ve içeriğin nasıl göründüğü ve düzenlendiği hakkında her şeyi belirleyen PHP, HTML ve CSS’dir.

CodeCanyon’daki En İyi PHP Scriptleri

Bu yazıyı yazdığımız sıralarda CodeCanyon’daki en popüler PHP Scriptleri şöyledir:

➽ Perfex – Powerful Open Source CRM – by MSTdev

➽ MailWizz – Email Marketing Application – by twisted1919

➽ Academy Learning Management System – by Creativeitem

➽ WoWonder – The Ultimate PHP Social Network Platform – by DoughouzForest

➽ Emart – Laravel Multi-Vendor Ecommerce Advanced CMS – by media-city

➽ Affiliate Management System – by AffiliateProSaaS

➽ Smart School : School Management System – by QDOCS

➽ Ultimate POS – Best Advanced Stock Management, Point of Sale & Invoicing application – by thewebfosters

➽ BioLinks – Instagram & TikTok Bio Links & URL Shortener (SAAS Ready) – by AltumCode

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir