502 Bad Gateway Nedir? Nasıl Çözülür?

502 Bad Gateway Nedir? Nasıl Çözülür?

502 Bad Gateway Hatası paniğe kapılacak bir şey değildir. Sadece sunucular arasındaki bir iletişim probleminden kaynaklanan bir hatadır. 

502 Hatalı Ağ Geçidi Hatası, bir ağ geçidi diğer sunuculardan yetersiz yanıt aldığında ortaya çıkan bir Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) durum kodudur. Diğer bir deyişle, 502 Bad Gateway hatası, bir web sitesinin sunucu iletişiminde bir sorun olduğunu gösteren bir göstergedir. Ayrıca, bu hata aslında sorunun tam olarak ne olduğunu söylemez, yalnızca web sitesinin ziyaretçilerine bir hata web sayfası sunar.

502 Bad Gateway Hatası Nedenleri

502 hatasına yol açabilecek çeşitli nedenler vardır. En yaygın görülen nedenler şunlardır:

◆ Sunucu aşırı yüklenmesi: Beklenmedik şekilde yüksek miktarda trafik siteye eriştiğinde.

◆ Güvenlik duvarı tarafından kısıtlanan istek: İstek bir güvenlik duvarı tarafından engellendiğinde.

◆ Kod hataları: Bazen bir web sitesinin kod yapısındaki bir hata, doğru yanıtlanamayan yanlış isteklere neden olabilir ve bu hatanın ortaya çıkmasına neden olabilir.

◆ Ağ hataları: DNS sorunları, yönlendirme problemleri vs. ile ilgili sorunlar.

◆ Sunucu zaman aşımları: Bir sunucunun isteği tamamlaması çok uzun sürdüğünde.

◆ Tarayıcı hatası: Bazen, tarayıcı uzantısı web sitesinde hata görüntülemesine neden olabilir.

502 Bad Gateway Hatası Çözümü

Kullanıcılar için 502 Bad Gateway hatası çözümleri şöyle sıralanabilir: 

✓ Sayfayı yeniden yükleyin: Bu hatayı gördüğünüzde, sunucu beklenmedik yüksek miktarda trafikle aşırı yüklenmiş olabilir. Bir kaç dakika içerisinde düzelebilir.

✓ Tarayıcınızın önbelleğini temizleyin: Tarayıcınızda  kalan bozuk bir dosya bu hataya sebep olabilir. Önbelleği temizlerseniz veya çerezleri kaldırırsanız, bu hatayı çözmenize yardımcı olabilir.

✓ Başka bir tarayıcıya geçin:  Bir tarayıcıda bu hatayla karşılaşırsanız, diğer tarayıcılarda bu hatanın olup olmadığını kontrol etmek için başka bir tarayıcı deneyebilirsiniz. Hata tüm tarayıcılarda ortaya çıkarsa, sorunun burada olmadığını anlamış olursunuz.

✓ İnternet yapılandırmanızı sıfırlayın:  İnternet modeminizi yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Ardından bilgisayarınızın internete tekrar bağlanmasını bekleyin, tarayıcıyı açın ve sayfanın yüklenip yüklenemediğini kontrol edin.

İnternet sitesi geliştiricileri için 502 Bad Gateway hatası çözümleri şöyle sıralanabilir: 

✓ Sunucu bağlantısını kontrol edin: Web sitesi sunucunuz herhangi bir nedenle bakım altındaysa bu ekran gelir. Sunucunuz gerçekten çalışmıyorsa, hatayı çözmek için tekrar çalışana kadar beklemeniz gerekir. Ayrıca sunucunuzun erişilebilir olup olmadığını kontrol etmek için bir ping testi çalıştırabilirsiniz.

✓ DNS değişikliklerini kontrol edin: Yakın zamanda ana sunucunuzu veya web sitenizin IP adresini değiştirdiyseniz, alanınızın DNS kayıtları da değişmiştir. Bu, 502 Hatalı ağ geçidi hatası ekranı gösterebilir. Bu DNS değişiklikleri tamamen tamamlanana kadar beklemeniz gerekir. Veya kayıtlardaki IP’nin herhangi bir yazım hatası olmaksızın doğru ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol etmeniz gerekir. DNS, internetin telefon rehberidir. 

✓ Yerel DNS önbelleğini temizleyin: DNS değiştiyse ve önbellek temizlenmediyse, 502 hatası oluşabilir. Bunu yapmak için, Windows kullanıcıları için cmd isteminizi açın, ardından Windows PC’nizde komut istemini açın ve inconfig / flushdns yazıp enter tuşuna basın.

✓ Sunucu günlüklerini kontrol edin: Sunucu günlükleri, sunucuda atılan hatalar hakkında belirli ayrıntıları sağlar. Herhangi bir hatayı tespit etmek ve çözmek için bunları gözden geçirmelisiniz.

✓ Web sitenizin programlamasındaki hataları bulun: Web sitenizin kodunun, sunucunuzun bir içerik dağıtım ağından gelen istekleri yanlış yanıtlamasına neden olan hatalara sahip olma ihtimali vardır.

✓ Barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin: 502 Hatalı Ağ Geçidi hatasının çözümünü bulamazsanız, yardım için barındırma sağlayıcınızla iletişime geçmeniz gerekebilir. Hatanın kökeni barındırma sağlayıcısının tarafındaysa, sonunda düzelteceklerdir. Sorunun web sitenizden kaynaklanması durumunda da, muhtemelen çözümü bulmanıza yardımcı olacaktır.

WordPress 502 Bad Gateway Hatası

✈ WordPress’teki 502 hatası için de yukarıdaki bilgiler geçerlidir. Öncelikle f5’e tıklayarak sayfanızı yenilemeyi ve yeniden yüklemeyi deneyin. Bu, 502 hatalarını düzeltmenin en kolay yollarından biridir. 

✈ Düzelmezse bir dakika kadar bekleyin ve ardından sayfayı yeniden yüklemeyi deneyin. Bunun nedeni sunucu veya ana bilgisayarın aşırı yüklenmesi olabilir.

✈ Önbelleğinizi temizlemek, sorunu çözmek için diğer bir yararlı yöntem olabilir, çünkü bu hatalarla karşılaştığınızda önbelleği temizlemek çok basit bir çözüm yolu olabilir. 

✈ Ayrıca, bu hata, WordPress ana bilgisayarını yeni değiştirdiğinizde meydana gelen DNS sorunundan kaynaklanabilir. Bu durumda, ana bilgisayarın tamamen işlevsel hale gelmesini ve ayarlanmasını beklemeniz gerekir, bu bazı durumlarda 24 saat sürebilir. 

✈ Genellikle, yüklemesi çok fazla zaman alan sorguların veya isteklerin iptal edilmesi veya bazen kötü kodlama olduğunda hatalar tetiklenir. Dolayısıyla eklentileri devre dışı bırakmak bunun için en iyi çözümdür. Böylelikle sorunun eklentilerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını test etmiş olursunuz.

✈ Sonraki aşamada geçici olarak başka temayı aktif hale getirerek sorunun temayla ilgili olup olmadığını test edebilirsiniz.

✈ Eğer sorunda temayla da ilgili değilse, WordPress başlığından önceki kısımda belirttiğimiz maddeleri sırasıyla kontrol etmeniz gerekmektedir.

502 Bad Gateway

Herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız barındırma sunucusuna bir istek gönderir. Barındırma sunucusu istenen sayfayı arar ve tarayıcıya geri gönderir. WordPress barındırma sunucusu istenen web sayfası için geçersiz bir yanıt aldığında 502 hatası oluşur. Genellikle 502 hatası sunucu tarafındaki sorunlar nedeniyle oluşur. Ancak  ziyaretçi tarafında da sorun olabilir. Sorunun kaynağını tespit ettikten sonra, 502 Bad Gateway hatasını düzeltmek kolaydır. 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir